Jak skutecznie zapobiegać zapyleniu w budownictwie
Jak skutecznie zapobiegać zapyleniu w budownictwie

Pył – mikroskopijny zabójca, na którego szkodliwe działanie są narażeni w sposób szczególny pracownicy branży budowlanej. Wyróżniamy różne klasy pyłów w zależności od rozmiarów cząsteczek i ich charakterystyki: M, L oraz H. O ile pył klasy L nie jest dla nas zbyt szkodliwy, to już pył M a tym bardziej H stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia. W budownictwie mamy do czynienia przede wszystkim z pyłami klasy L i M ( w prowadzeniu prac rozbiórkowych także klasy H na przykład pył azbestowy). W jaki sposób zadbać o bezpieczeństwo zatrudnionych osób? Ekspert w dziedzinie utrzymania czystości, niemiecka marka Kärcher, doradza jak to zrobić, by praca na budowie była zawsze  bezpieczna i nie zagrażała zdrowiu naszych fachowców.

 

 

Krok po kroku, czyli 10 porad od Kärcher

 

Pył, który nie jest wzniecany nie jest groźny. Jest wiele różnych sposobów zapobiegania tworzeniu się pyłu. A jeśli nie możemy zapobiec jego tworzeniu, możemy nadal ograniczyć jego wdychanie dzięki odzieży ochronnej i stosowaniu masek przeciwpyłowych.

 

Poniżej prezentujemy 10 porad w jaki sposób można ochronić się przed działaniem pyłów.

 

  1. Odkurz pył zaraz po jego powstaniu. Wiele elektronarzędzi posiada przyłącze do odsysania pyłu i powstających podczas pracy odpadów. Elektronarzędzie podłącza się do odkurzacza, a odkurzacz uruchomi się automatycznie po włączeniu elektronarzędzia. Zawsze korzystaj z filtra odpowiedniego do zasysanego pyłu

 

  1. Wybierz metodę pracy, która nie generuje dużego zapylenia (praca na mokro).

 

  1. Korzystaj z mgły wodnej, na przykład podczas prowadzenia prac rozbiórkowych lub szlifowania na zewnątrz.

 

  1. Używaj produktów o niskiej zawartości pyłu, na przykład mieszanek gipsowych i betonowych.

 

  1. Unikaj niepotrzebnego wzniecania pyłu. Zamiast miotły korzystaj z odkurzaczy lub zamiatarek.

 

  1. Wykonuj badania zdrowotne.

 

  1. Regularnie sprzątaj swoje miejsce pracy, wietrz pomieszczenia w których pracujesz, oraz korzystaj z czystego ubioru roboczego.

 

  1. Usuwaj powstające podczas pracy zanieczyszczenia bez wzniecania pyłu.

 

  1. Regularnie sprawdzaj siłę ssącą odkurzacza. Najlepiej pracuj urządzeniem z automatycznym systemem czyszczenia filtra.

 

  1.  Zawsze korzystaj z odzieży ochronnej i masek przeciwpyłowych.

 

 

 

Jak najlepiej chronić się przed pyłem?

 

 

Pył, który nie jest wzniecany nie jest groźny. Jest wiele różnych sposobów zapobiegania tworzeniu się pyłu. A jeśli nie możemy zapobiec jego tworzeniu, możemy nadal ograniczyć jego wdychanie dzięki odzieży ochronnej i stosowaniu masek przeciwpyłowych.

 

W trudnych warunkach pracy na budowie doskonałą ochroną przed wdychaniem różnego rodzaju pyłów niebezpiecznych zapewni także odpowiedni odkurzacz.

Odpowiedni, czyli jaki?  Odpowiedzią na liczne wyzwania branży budowlanej jest nowa, ulepszona klasa odkurzaczy NT TACT. System TACT to znana już szeroko na rynku, opatentowana przez Kärcher technologia automatycznego oczyszczania filtra, dzięki czemu odkurzacz jest w stanie absorbować duże ilości drobnego pyłu bez zmniejszania siły ssącej. Jak to działa? W stałych interwałach czasowych filtr jest automatycznie przedmuchiwany silnym strumieniem powietrza zwrotnego. Dzięki temu zachowuje swoje właściwości a użytkownik urządzania nie wdycha szkodliwych pyłów.

Obecnie na rynku pojawiła się nowa klasa odkurzaczy wyposażonych w ulepszony system TACT. Teraz działa on jeszcze ciszej i bardziej efektywnie. A jeśli chodzi o sprzęt i akcesoria, zrobiliśmy wszystko aby zapewnić, aby praca była szybsza, łatwiejsza i wygodniejsza. Innowacyjne elementy są zintegrowane z turbiną i systemem filtrowania. Nasze przełomowe Filtry z wkładam PTFE chronią zdrowie milionów użytkownicy lepiej niż kiedykolwiek wcześniej.

Odkurzacze które są wyposażone w gniazdo zasilania do pracy z innymi narzędziami są często wykorzystywane na placach budowy jako odpylacze. To czyni je szczególnie nadającymi się do ogólnego zastosowania w budownictwie.

 

Jakie urządzenie na budowę?

 

Cała klasa odkurzaczy NT jest warta uwagi, gdyż znajdują się tam urządzenia które spełnią konkretne wymogi danej firmy. Są kompaktowe i poręczne, są certyfikowane do pracy z azbestem, w końcu są też takie które mają bardzo pojemny zbiornik i niestraszna im długotrwała praca. Poniżej więcej informacji o wybranych modelach tych niezawodnych urządzeń:

 

NT 40/1 Ap L - Najlepszy w klasie średniej

 

Używane do czyszczenia wnętrza pojazdu, w profesjonalnych zastosowaniach, przy pracach budowlanych, w hotelu i sektorze gastronomicznym lub w wielu innych branżach:

nowy model Ap mocny i kompaktowy odkurzacz do pracy na mokro i sucho zachwyca doskonałą siła ssania, półautomatycznym czyszczeniem filtra, prostą obsługą,

sprytnym schowkiem na akcesoria i wysokiej jakości solidnym wykonaniem.

 

NT 40/1 Tact Te L - W odpowiednim rozmiarze

 

Nie za duży, nie za mały, ale w sam raz. Model NT 40/1 Tact Te L jest idealny dla każdego kto potrzebuje maszyny, która ma zwartą budowę, kompaktowe wymiary i jest łatwa w transporcie, ale także oferuje dużą objętość zbiornika, aby umożliwić długotrwałą pracę bez przestojów. Jest dostarczany z uchwytem lub bez niego. Port węża ssącego w głowicy maszyny zapewnia większą objętość użytkową zbiornika. Opróżnianie pojemnika jest proste dzięki połączeniu węża i głowicy maszyny. Skrzynki narzędziowe mogą stać bezpiecznie i bez poślizgu na podgumowanej powierzchni. Uchwyty transportowe umożliwiają bezpieczne mocowanie maszyny.

 

Wybór odpowiedniego odkurzacza to ważna decyzja. Pamiętaj, że jest to Twój najlepszy sojusznik w walce o zdrowe i bezpieczne środowisko pracy. Warto zaufać ekspertowi w swej dziedzinie i sprawdzonej, niemieckiej technologii.

 

źródło: Karcher