Montaż stolarki – wczoraj i dziś
Montaż stolarki – wczoraj i dziś

Przez ostatnie lata, wraz z rozwojem techniki wytwarzania stolarki budowlanej, okna i drzwi zyskują coraz lepsze właściwości, odpowiadające na bieżące standardy oraz wymagania odbiorców. Dziś, wybór ich funkcji, kształtu czy kolorystyki to już nie tylko kwestia naszego gustu oraz zasobności domowego budżetu, ale także spełnienia wytycznych dla stolarki na rynku budowlanym. Wraz z zachowaniem wysokich parametrów stawianych przez projektantów i inwestorów, liczy się także dobry montaż – tylko połączenie tych dwóch elementów sprawi, że będziemy mogli cieszyć się komfortem użytkowania nowoczesnych wyrobów.

Prawidłowy montaż okien i drzwi nie jest zadaniem prostym, o czym świadczy chociażby duża liczba wpisów na popularnych forach budowlanych, gdzie inwestorzy opisują skutki błędów montażowych, z jakimi mają do czynienia w swoich domach. Dawniej proces instalacji stolarki otworowej sprowadzał się przede wszystkim do tego, aby była ona stabilnie zamocowana w otworze. Obecnie, bardzo istotne jest również wykonanie odpowiedniego uszczelnienia tak, by sprostać wymogom współczesnego budownictwa, zmniejszyć straty ciepła i zapewnić izolację akustyczną. Służą temu nowoczesne techniki montażu, których zastosowanie wymaga wiedzy oraz doświadczenia.

Pewne mocowanie

Okna i drzwi nieustannie pracują zarówno na skutek otwierania oraz zamykania, jak i działania czynników atmosferycznych – zmiennych temperatur czy też wiatru. Dlatego podstawą jest ich trwałe zamocowanie do muru, co zapobiega powstawaniu wypaczeń i nieszczelności, a w skrajnych przypadkach nawet uszkodzeniu skrzydła drzwiowego lub okiennego. W zależności od rodzaju podłoża (np. wykonanego z betonu, cegły ceramicznej bądź silikatowej), do montażu mechanicznego stolarki stosuje się specjalne wkręty. Może wydawać się to z pozoru mało istotnym szczegółem, lecz prawidłowy dobór takich mocowań decyduje o powodzeniu całości prac instalacyjnych. Nowoczesne wkręty wyposażone są w specjalne gwinty z nacięciami, co zapewnia pożądaną siłę docisku i precyzję montażu. Inne łączenia wykorzystywane są przy tym do okien i drzwi z PVC, zaś jeszcze inne do profili drewnianych.

Prawidłowa termoizolacja

Współczesne rozwiązania montażowe pozwalają do minimum ograniczyć powstawanie tzw. mostków termicznych, przez które ciepło ucieka z budynku. W przypadku stolarki otworowej mostki te powstają głównie w miejscach, gdzie okna i drzwi łączą się z murem, a więc poza stabilnym zamocowaniem wyrobów, kluczowe jest właściwe zaizolowanie tych przestrzeni. Temu służy wykorzystanie warstwowego systemu „ciepłego montażu”, w którym pianka poliuretanowa jest stosowana wraz ze specjalnymi, systemowymi taśmami izolacyjnymi. Nowoczesne pianki cechują się niską rozprężnością oraz bardzo dobrą przyczepnością do różnego rodzaju materiałów budowlanych. Razem z taśmami taki zestaw tworzy skuteczną barierę dla wilgoci i strat energii termicznej, a także dodatkowo zapewnia izolację akustyczną.

Dla inwestora korzyści z zastosowania technologii montażu warstwowego to przede wszystkim niższe rachunki za ogrzewanie, dzięki zmniejszeniu niekontrolowanego odpływu ciepła, a także czyste, zdrowe powietrze wewnętrzne, bez pleśni i grzybów, które mogłyby się rozwinąć w zawilgoconym środowisku.

Montaż w rękach fachowca

Okna i drzwi wybieramy z myślą o ich eksploatacji co najmniej przez kilkadziesiąt lat. Dobrze przeprowadzone prace montażowe to zatem bardzo ważny element takiej inwestycji i czynnik, który na równi z jakością produktów, wpływa na naszą satysfakcję z użytkowania stolarki otworowej. To odpowiedzialne zadanie najlepiej więc powierzyć fachowcom, którzy mają niezbędną wiedzę i doświadczenie w zakresie pracy z nowoczesnymi technikami montażu oraz posiadają dobre zaplecze narzędziowe. Wielu producentów wraz z produktami oferuje również ich instalację, więc na etapie wyboru konkretnego rozwiązania warto zapytać o taką usługę. Skorzystajmy przy tym także z polecenia od znajomych i zasięgnijmy wcześniej opinii o danej firmie – możemy np. poprosić o rekomendacje innych inwestorów, którzy wcześniej skorzystali z oferty danego przedsiębiorstwa.

Przed rozpoczęciem prac zwróćmy uwagę na profesjonalizm ekipy montażowej oraz to, czy jest wyposażona w odpowiedni sprzęt, który powinien być również zadbany i utrzymany w należytej czystości.  Dobry montaż to jeden najważniejszych etapów naszej inwestycji – jeśli zostanie przeprowadzony z naruszeniem podstawowych zasad, przez przypadkowych wykonawców, to mogą czekać nas później żmudne czynności reklamacyjne, niepotrzebne nerwy oraz dodatkowe wydatki.  

***

Ogólnopolska kampania edukacyjna „DOBRY MONTAŻ" to organizowana przez Związek POiD akcja, promująca wśród inwestorów indywidualnych ideę prawidłowej instalacji wyrobów stolarki budowlanej. Partnerami „DOBREGO MONTAŻU" są firmy: FAKRO, HÖRMANN, KLIMAS WKRĘT-MET, KRISPOL, PORTA KMI POLAND, PROLINE, SOUDAL. Kampanię, w charakterze jej ambasadorów, wspierają profesjonalni monterzy. Towarzyszą jej również patroni medialni i merytoryczni: Instytut Techniki Budowlanej i Polskie Stowarzyszenie Dekarzy. Patronat honorowy nad inicjatywą sprawuje Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.

***

Opis rozwiązań oferowanych przez Partnerów kampanii „DOBRY MONTAŻ":

Wkręt WHO/WHOW Klimas Wkręt-met: WHO to wkręt hartowany samogwintujący z łbem stożkowym płaskim i z gniazdem TX, służący do montażu stolarki PVC. Gwint z nacięciem gwarantuje pewne i trwałe mocowanie w podłożu zarówno murowym (beton, cegły ceramiczne i silikatowe), jak i drewnianym, a stożkowy łeb zapewnia stabilne osadzenie w PVC. Do montażu profili drewnianych zaleca się wkręt WHOW z łbem walcowym, gwarantujący możliwie najmniejszą ekspozycję łba przy jednoczesnej pewności osadzenia.

KPR-FAST 10 K Klimas Wkręt-met: kołek ramowy z wkrętem z łbem sześciokątnym z podkładką, zalecany do mocowania stalowych kotew ościeżnicowych w podłożach takich jak: beton, beton komórkowy, cegła pełna, cegła ceramiczna perforowana. Kołek posiada koszulkę wykonaną z najwyższej jakości tworzywa. Łeb sześciokątny podkładkowy zapewnia zwiększoną siłę docisku mocowanego elementu, a zredukowany gwint gwarantuje precyzyjne wprowadzenie wkrętu oraz zwiększoną siłę rozpierającą w strefie rozpierania kołka.

 

Rozwiązania marki PROLINE do montażu stolarki otworowej:

Wydajniejsze wiercenie w betonie: wiertła SDS-Plus marki Proline łatwiej się zagłębiają i kruszą więcej materiału, dzięki czemu wykonują otwory szybciej. Nie obciążają młotowiertarki, co wpływa na jej trwałość i bezawaryjność. Przeznaczone są do wykonywania otworów o średnicach od 4 do 28 mm i głębokości od 110 do 800 mm. W trakcie prac w betonie lub kamieniu, niezwykle istotna jest szybkość i dokładność odprowadzania urobku. W wiertłach Proline zastosowano specjalnie zmieniony kształt rowków spiralnych. Dzięki temu pył wyprowadzany jest na powierzchnię szybko i efektywnie.

Wiertła posiadają, w zależności od modelu, dwa (90411-92880) lub cztery ostrza (70411-72880). Główka wiertła wyposażona jest w odporną na ścieranie płytkę z twardych węglików spiekanych ze specjalnym kształtem ostrza. Jest ona głęboko osadzona w rdzeniu i połączona z korpusem beznaprężeniową technologią lutowania, co ma duży wpływ na dużą wytrzymałość i trwałość wiertła. Widoczne na główce roboczej ostrze płytki ma szpiczasty kształt. Dzięki temu w prosty sposób pozwala wycentrować oś otworu oraz wiercić wydajnie nawet w betonie zbrojonym. Zadanie szybkiego i efektywnego odprowadzania urobku spełniają rowki spiralne o specjalnym kształcie oraz pochyleniu spirali. Dodatkowo wzmocniono rdzeń wiertła i uzyskano bardziej efektywne przenoszenie energii udaru przy jednoczesnym tłumieniu wibracji.

 

Rozwiązania firmy Soudal do montażu stolarki otworowej:

MONTAŻ DRZWI:

Soudafoam Doors: pistoletowa pianka poliuretanowa o wysokiej wydajności i bardzo dobrej przyczepności do wszelkich podłoży budowlanych, m.in. cegły, betonu, kamienia, tynku, drewna, PVC, stali i aluminium. Krótki czas utwardzenia pianki w przekroju, niski stopień rozprężania i praktyczny brak skurczu zapewniają wysokie bezpieczeństwo, ekonomiczność oraz skuteczność montażu.

MONTAŻ OKIEN:

Soudal Window System: kompleksowy system uszczelnień przy montażu stolarki otworowej. Montaż SWS, zwany też ciepłym lub szczelnym, polega na zastosowaniu trzech współpracujących ze sobą warstw o ściśle określonych zadaniach. Izolatorem termicznym i akustycznym w złączu okiennym są pianki poliuretanowe Soudal. Rozprężają się podczas aplikacji, dokładnie wypełniając szczelinę wokół okna. Warstwa termoizolacji jest zabezpieczana z obu stron przed działaniem czynników zewnętrznych przy pomocy taśm okiennych SWS. Przenikaniu wilgoci z wnętrza budynku do warstwy izolacji przeciwdziała taśma paroszczelna SWS. Taśma paroprzepuszczalna SWS chroni piankę przed wpływem warunków atmosferycznych, umożliwiając migrację pary wodnej na zewnątrz.

Flexifoam: wysokiej jakości niskorozprężna super elastyczna pistoletowa pianka montażowo-uszczelniająca nowej generacji. Opatentowane bagnetowe złącze CLICK zapewnia błyskawiczne i pewne mocowanie puszki w teflonowym gnieździe pistoletu już po przekręceniu o jedną czwartą obrotu. Zachowuje pełną elastyczność i regularną strukturę materiału przy deformacji wymiarów do 50%.

 

źródło: Dobry Montaż