Grupa Roto podsumowuje 2019 rok na świecie: okucia ze stabilnym wzrostem
Grupa Roto podsumowuje 2019 rok na świecie: okucia ze stabilnym wzrostem

Roto Frank Fenster- und Türtechnologie (FTT), dywizja produkcji okuć do okien i drzwi należąca do holdingu Roto AG, ocenia rok 2019 jako czas stabilnego rozwoju. Mimo wahań rynkowych i zróżnicowanej sytuacji w regionach, spółka utrzymała przychody na poziomie ubiegłego roku. Podsumowanie pozycji rynkowej oraz zapowiedź strategii produktowej w segmencie okuć Roto były jednym z głównych tematów 14. Międzynarodowej Konferencji Prasowej.

Podczas 14. Międzynarodowej Konferencji prasowej (12 i 13 października 2019 r. Bad Mergentheim Niemcy), Marcus Sander, Prezes Zarządu Roto FTT pozytywnie ocenił pierwszy rok działania Grupy w nowej strukturze. Roto FTT jest jedną z 3 dywizji należących do holdingu Roto AG, obok: Roto Okna Dachowe i Roto Professional Service, zatrudniającego ok. 3.700 pracowników na świecie. Biorąc pod uwagę wahania rynku, stabilny rozwój jest sukcesem. Podczas konferencji firma zapowiedziała dalszą ewolucję najnowszego systemu okuć rozwierno -uchylnych Roto NX – udostepnienie strony zawiasowej T do okien z drewna, zintegrowanie z systemem inteligentnego domu czy nową rolkę V.

Okucia Roto na świecie

Na podstawie badań  Roto szacuje globalną wielkość rynku okuć za rok 2018 r. na 3,41 mld EUR. 
Jego trzy najważniejsze segmenty to: okucia do okien rozwierno-uchylnych z 882 mln EUR (25,8%), produkty z grupy Door z 862 mln EUR (25,2%) i systemy przesuwne z 747 mln EUR (21,8%). „Jako międzynarodowy producent okuć do okien i drzwi wszystkich typów otwierana i materiałów, intensywnie działamy w tych segmentach. Aktywną obecność na świecie zapewnia nam 15 fabryk, 28 centrów logistycznych i 26 biur sprzedaży przy wsparciu dalszych partnerów dystrybucyjnych” – mówił Markus Sander. Jednocześnie Prezes Roto FTT podkreślał dużą różnorodność poszczególnych rynków uwarunkowaną w dużej mierze sytuacją geopolityczną. Negatywny wpływ na wyniki sprzedaży dywizji Roto FTT w 2019 r. miał konflikt handlowy Chin z USA ograniczający rynek chiński. Z kolei Ameryka Północna oraz Europa Południowa osiągnęły znaczące wzrosty.
W ocenie Roto FTT rynek europejski odnotowuje solidny stabilny wynik. Obserwowany w Niemczech brak boomu budowlanego, a także zastój remontowy, spowodowany niedoborem specjalistów w połączeniu z rosnącym  importem może spowodować kurczenie się niemieckiego rynku producentów okien i drzwi.
 

Większe korzyści dla producentów i użytkowników

Podczas konferencji podsumowano obecną i przyszłą strategię produktową w segmencie okuć. Celem rozwiązań Roto jest zapewnienie korzyści producentom i użytkownikom, w zakresie funkcjonalności, trwałości oraz estetyki okien i drzwi. Produkty dopasowane do wymagań odbiorców rozwijane będą w oparciu o znajomość nawyków, indywidualnych potrzeb użytkowników i trendów panujących na świecie. Jednym z uwzględnianych aspektów jest wzrost średniej długości życia społeczeństwa. Jego efektem jest rosnące zainteresowanie stolarką ułatwiającą obsługę i spełniającą wymagania budownictwa „bez barier”. Inteligentne rozwiązania technologiczne w zakresie okuć, takie jak komfortowe okna i rozwierno-uchylne drzwi balkonowe z niskim progiem w systemie Roto NX czy elektryczny napęd do okien „E-Tec Drive” są odpowiedzią Roto na nowe potrzeby. 

Technologie zgodne najnowszymi trendami 

Zdaniem Roto FTT kolejnym ważnym czynnikiem uwzględnianym przy projektowaniu okuć są warunki pogodowe, spowodowane zmianami klimatycznymi. W ich efekcie wielkoformatowe i cięższe okna – synonim nowoczesnej architektury  –  są poddawane coraz większym obciążeniom pod względem ich trwałości i szczelności. Przykładem innowacyjnego produktu, odpowiadającego najwyższym wymogom jest system przesuwny Roto Patio Inowa o wysokiej szczelności i odporności nawet w ekstremalnych warunkach.
Aby spełnić różnorodne potrzeby, Roto stawia na dostarczanie zróżnicowanych rozwiązań do tych najmniejszych, jak i największych, bardzo ciężkich okien. Portfolio firmy obejmuje pełną gamę produktów – począwszy od standardowych elementów aż po wysokiej klasy rozwiązania High End. Zdaniem ekspertów Roto, ważnym aspektem jest współpraca z dostawcami komponentów już na etapie projektowania produktu. Dopasowanie elementów okucia i uszczelki Deventer to kolejny krok w kierunku maksymalnego bezpieczeństwa i komfortu klientów. „Jestem pewien, że w przyszłości będziemy nadal oferować naszym klientom ponadprzeciętny asortyment i pakiet usług” – podkreślał Markus Sander.  
 

System okuć Roto NX – więcej możliwości

Strategia Roto koncentruje się na dalszym intensywnym rozwoju nowego systemu okuć rozwierno-uchylnych Roto NX, o wyższej nośności i podwyższonej ochronie antykorozyjnej. Od października 2019 r. nowość dostępna jest także do okien z drewna – stronę zawiasową T przystosowano do skrzydeł o masie do 150 kg, co oznacza, że może być wykorzystywana w dużych nowoczesnych projektach. Ukryte wkręty, zoptymalizowane kształty osłonek i powłoki malowane proszkowo w bogatej palecie barw, zapewniają atrakcyjny wygląd okna. Za komfort i lepszy klimat pomieszczeń odpowiada zintegrowana mikrowentylacja. Dodatkowo funkcja TiltSafe pozwala uzyskać ochronę antywyważeniową skrzydła w pozycji uchylonej w klasie RC2. Oprócz doskonałych parametrów Roto NX oferuje możliwość zintegrowania z systemem inteligentnego domu. Bezprzewodowy czujnik „Roto Com-Tec” zamontowany w okuciu automatycznie rozpoznaje zaryglowane lub tylko domknięte okno i sygnalizuje próbę włamania. Rozwiązanie zwiększające bezpieczeństwo i komfort dostępne będzie także w systemach przesuwnych Roto Patio Alversa. 
Solidne i niezawodne rozwiązania 

Kolejną z nowości, zapowiedzianą na 2020 r., jest nowy  moduł okuć Roto z rolką V. Wymaga ona mniejszej regulacji, umożliwia szybszy montaż i zapewnia większą szczelność i bezpieczeństwo antywłamaniowe.  „Szeroki asortyment Roto NX można stosować też w systemach przesuwnych Roto Patio Alversa i Roto Patio Inowa. Wszystko to z myślą o usprawnieniu i optymalizacji produkcji, większej efektywności dostaw i magazynowania, czyli korzyściach dla naszych klientów ” – podsumowuje Hartmut Schmidt, dyrektor ds. innowacji Roto.