Dom marzeń w Kalifornii
Dom marzeń w Kalifornii

Sięgaj tam, gdzie wzrok nie sięga – taka zasada przyświecała właścicielowi domu Chadowi Overway’owi podczas realizacji projektu życia. Ten wyjątkowy dom w stylu preriowym położony jest w dolinie Sonoma w Kalifornii, znanej z przemysłu winiarskiego. Istotnym elementem projektu są systemy do drzwi i okien Reynaers Aluminium.

Dom ma powierzchnię 325 m2, na terenie posiadłości znajduje się również domek dla gości. Właścicielowi zależało na stworzeniu swojego miejsca na ziemi, zbudowaniu domu na całe życie. Urzeczywistnienie planów zajęło mu dwa lata. Ale cel został osiągnięty.

Inspiracja poparta doświadczeniem

Projektując i budując dom w Kalifornii, Chad połączył swoją miłość do modernizmu z doświadczeniem, które zdobył w trakcie wieloletniej pracy przy projektach budowlanych w branży hotelowej. Wiele nauczył się również w trakcie renowacji modernistycznego, zaprojektowanego w 1938 roku domu, który kupił w latach 90. Po latach udało mu się doprowadzić ten budynek, Schiff House, do stanu idealnego, zgodnego z zamysłem architekta, Richarda Neutry. Projekt kalifornijskiego domu był inspirowany stylem preriowym, biorącym swój początek w pracach Franka Lloyda Wrighta – cechą charakterystyczną są dominujące horyzontalne linie i wnętrza zorganizowane na otwartym planie.

Innowacyjny projekt

Duński inżynier Jeppe Larsen opracował nowatorski plan konstrukcyjny, dzięki któremu możliwe było stworzenie domu niemal pozbawionego ścian wewnętrznych. Strop w otwartej części dziennej podparty jest jedynie w kilku miejscach minimalistycznymi stalowymi słupami. Budynek wspiera się na stopach fundamentowych z podwójną warstwą betonu otaczającą pionowy rdzeń. Wzniesienie konstrukcji zajęło półtora miesiąca, zastosowano w niej stalowe ramy i stropy na stalowych belkach. Zaplanowana została również wentylacja mechaniczna.

Systemy Reynaers Aluminium. Postawiono na jakość

Do okien i drzwi wybrane zostały systemy Reynaers Aluminium – wytypowano je ze względu na wysoką jakość, duży wybór kolorów i doskonałe parametry techniczne. Jasny odcień aluminium anodowanego na kolor brązu, wybrano ze względu na metaliczny połysk i naturalny wygląd, co nadało kierunek kolorystyce całego domu.

–Parametry termiczne okien i drzwi Reynaers Aluminium są nie do pobicia – mówi Chad Overway. Konsultant ds. energii komentuje, że systemy okienne Reynaers odegrały kluczową rolę w projekcie. Udało się znacznie przekroczyć wymagania związane z Title 24, dotyczącym energii elementem obowiązujących w Kalifornii wytycznych budowlanych. – Koszt zużycia energii dla tego kilkusetmetrowego domu wynosi około 200 dolarów miesięcznie.

Przyciągające wzrok drzwi wejściowe, skonstruowane z użyciem systemu Reynaers Aluminium, składają się z laminowanego, dźwiękochłonnego szkła i z ażurowej aluminiowej blachy, z modnym, organicznym wzorem wyciętym laserowo.

Światło i widok

Nowoczesne linie i prosta estetyka składają się na wygodną, ale jednocześnie efektowną przestrzeń, zdefiniowaną przez wysokie stropy i przeszklone ściany. Ściany zewnętrzne były prawdziwym wyzwaniem, bo szkło zajmuje aż 48 proc. ich powierzchni. Naturalne światło zalewa wnętrze domu z każdej strony. Dzięki przeszkleniom część wewnętrzna przenika się ze światem zewnętrznym – uzyskano wizualną jedność z dziedzińcem, a widok rozpościera się również na połączony z domem garaż i domek dla gości, do którego przechodzi się z części dziennej przez przeszklone drzwi składane.

Za instalację okien i drzwi odpowiedzialny był Rob Kurucz z firmy Innovative Glass Solutions. Produkcja i montaż odbyły się szybko i bez komplikacji. – Wsparcie techniczne Reynaers odpowiadało szybko i było bardzo pomocne w trakcie całego procesu– mówi Chad.

Profile aluminiowe Reynaers Aluminium dostarczyła firma Associated Building Supply (ABSi).– Jesteśmy dumni z tego, że dostarcza produkty, które sprawiają, że marzenia stają się rzeczywistością – mówi Scott Thurber, współwłaściciel Associated Building Supply.

Informacje o projekcie:

Architekt: ChadOverway

Fotograf: Andrew Beneze

Lokalizacja: Sonoma, Kalifornia, USA

Systemy Reynaers Aluminium:

- drzwi: CS 68

- okna: CS 68

- drzwi przesuwne i składane: CF 77

 

źródło: Reynaers Aluminium