Polski tygrys eksportowy na szczycie! Czy mamy szansę stać się również tygrysem w produkcji stolarki budowlanej w UE?
Polski tygrys eksportowy na szczycie! Czy mamy szansę stać się również tygrysem w produkcji stolarki budowlanej w UE?

Stolarka budowlana jest polskim hitem eksportowym. Rodzime okna i drzwi zdobywają zagranicznych klientów nie tyle ceną, co jakością i designem. Eksport jest bardzo istotny dla przedsiębiorstw funkcjonujących w branży stolarki otworowej - dla części firm stanowi on większy udział, niż aktywność na rodzimym rynku. Nie dziwi więc fakt, iż kolejne lata z rzędu Polska jest Eksportowym Tygrysem Stolarki Budowlanej w Unii Europejskiej.

W 2017 roku łączny eksport stolarki budowlanej krajów Wspólnoty wyniósł 8 257,2 mln EUR, a więc o 8,2% więcej niż w roku 2016 i o 11,9% więcej niż w roku 2015. Trzeci rok z rzędu numerem 1 pod względem wartości eksportu stolarki budowlanej wśród wszystkich krajów Unii Europejskiej była Polska, która odpowiadała za 22,6% całego eksportu branży na Starym Kontynencie. Oczywiście zdecydowaną większość wartości eksportu Polski generuje wymiana wewnątrz krajów Wspólnoty. Jednak producenci zdają sobie sprawę z tego, iż utrzymanie wysokiego tempa eksportu wymaga zwiększenia ekspansji również na kraje pozaunijne. Firmy podjęły to wyzwanie i coraz chętniej dywersyfikują kierunki zbytu, zwiększając eksport poza Wspólnotę. Potwierdzają to dane – na rynki poza UE producenci działający w naszym kraju wyeksportowali w 2017 roku stolarkę budowlaną za kwotę 155,5 mln EUR – względem roku 2016 jest to wzrost o 20,5% (wartościowo wzrost o: 26,4 mln EUR). Przyjmując jednak za rok bazowy 2014, Polska odnotowała wzrost sprzedaży okien i drzwi do państw spoza UE o 38,4% (wartościowo wzrost o: 43,1 mln EUR). W 2017 roku w pierwszej dwójce głównych kierunków eksportowych Polski poza Wspólnotę znalazły się dwa kraje europejskie: Norwegia i Szwajcaria. Na trzecim pozaunijnym miejscu oraz pierwszym pozaeuropejskim znalazły się Stany Zjednoczone Ameryki, do których wyeksportowano produkty stolarki budowlanej za kwotę 23,5 mln EUR, a więc aż o 58,9% więcej niż w roku 2016.

W eksporcie stolarki budowlanej Polska nie ma sobie równych. Jak jednak na tym tle prezentuje się produkcja? Czy mamy szansę stać się również Tygrysem w produkcji stolarki budowlanej w UE? 23 października br. opublikowana została aktualizacja danych dotyczących produkcji w krajach Wspólnoty za 2017 rok (wstępnych danych za 2018 rok możemy spodziewać się dopiero w lipcu 2019 roku). Zgodnie z nimi, wartość produkcji stolarki budowlanej na Starym Kontynencie wyniosła w 2017 roku 46,2 mld EUR – o 5,7% więcej niż w roku 2016.

Liderem niezmiennie pozostały Niemcy, których wartość wyprodukowanych okien i drzwi wyniosła 9,5 mld EUR – wzrost o 2,3% w stosunku do roku poprzedniego. Przy czym nasz zachodni sąsiad jest numerem 1 w wartości produkcji drzwi drewnianych, stolarki z tworzyw sztucznych oraz tej wykonanej z żeliwa lub stali. Liderem w wartościowej produkcji ślusarki aluminiowej oraz okien drewnianych były Włochy. Polska w 2017 roku odpowiadała zaś za 7,4% wartości produkcji stolarki budowlanej wytworzonej w UE. Łącznie wyprodukowaliśmy okna i drzwi za 3,4 mld EUR, w tym:

  • okien drewnianych – 707,7 mln EUR (3 miejsce w UE),
  • drzwi drewnianych – 512,8 mln EUR (6 miejsce w UE),
  • stolarki z tworzyw sztucznych – 1 496,0 mln EUR (4 miejsce w UE),
  • stolarki z żeliwa lub stali –385,5 mln EUR (6 miejsce w UE),
  • stolarki aluminiowej – 300,4 mln EUR (9 miejsce w UE).

Pod względem wartości produkcji daleko nam do podium w klasyfikacji europejskiej, jednak bez wątpienia największy potencjał Polski tkwi w stolarce drewnianej oraz tej wykonanej z tworzyw sztucznych. Potwierdzają to dane statystyki europejskiej odnoszące się do ilościowej sprzedaży produkcji stolarki budowlanej w UE. Zgodnie z nim, produkcja sprzedana okien drewnianych w Polsce, w 2017 roku, wyniosła 3,4 mln sztuk (najwięcej spośród wszystkich krajów Wspólnoty). Na drugim miejscu z liczbą 2,6 mln sztuk znalazły się Włochy. W przypadku stolarki z tworzyw sztucznych, produkcja sprzedana w 2017 roku kształtowała się następująco:

  • Wielka Brytania – 12,5 mln sztuk – wzrost o 6,0% w stosunku do 2016 roku,
  • Niemcy – 11,7 mln sztuk – spadek o 0,7% w stosunku do 2016 roku,
  • Polska – 9,5 mln sztuk – wzrost o 10,6% w stosunku do 2016 roku.

Przy takiej tendencji wzrostowej oraz dobrej sytuacji gospodarczej naszego kraju możemy liczyć w szczególności na zwiększenia się udziału Polski w ilościowej produkcji stolarki budowlanej w UE. W tym zakresie bez wątpienia mamy potencjał stać się liderem m.in. w stolarce z tworzyw sztucznych. Gorzej wygląda sytuacja w przypadku ogólnej klasyfikacji wg wartości produkcji, gdzie do lidera tracimy ponad 6 mld EUR.

Osoby zainteresowane zakupem eksperckich raportów i szczegółowych analiz rynku prosimy
o kontakt mailowy: b.tomczak@asm-poland.com.pl

Beata Tomczak

Kierownik Zespołu Analitycznego

ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku


ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku Sp. z o.o.
ul. Grunwaldzka 5, 99-301 Kutno
tel. (24) 355 77 00, faks (24) 355 77 03
e-mail: sekretariat@asm-poland.com.pl
www.asm-poland.com.pl