Co warto wiedzieć o oknach w domu: między zakupem, a pierwszym myciem...
Co warto wiedzieć o oknach w domu: między zakupem, a pierwszym myciem...
Dokonaliśmy już wyboru i zakupu okien do domu, więc pozostaje teraz czekać na realizację zamówienia i montaż. Jest to doskonały moment, aby poznać kilka praktycznych informacji na temat montażu, gwarancji oraz tego, jak sprawić, aby okna były ozdobą wnętrza przez długie lata.

Złożyliśmy już zamówienie na wymarzone okna do naszego domu i z niecierpliwością czekamy na umówiony z wykonawcą montaż. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że zamontowanie okien jest kluczowe dla ich właściwego funkcjonowania. Najlepiej, aby tych czynności podjęła się dobrze przeszkolona i doświadczona ekipa montażowa. Mamy wówczas gwarancję, że okna zostaną zamontowane zgodnie z wymaganiami producenta – mówi Przemysław Serwin, Menedżer ds. Jakości Usług w OKNOPLAST-Kraków. Różne typy okien wymagają odmiennego montażu (np. ciepły montaż w przypadku okien energooszczędnych, a inny w przypadku okien antywłamaniowych). Wykonanie nieprawidłowo czynności montażowych może przyczynić się do tego, że nawet najwyższe parametry okna nie będą zachowane. Bez wątpienia montaż ma tutaj decydujące znaczenia – tłumaczy Serwin.

Kolejnym krokiem po dokonaniu montażu okien jest uzyskanie od ekipy monterskiej dokumentu gwarancji na okna. Należy już wcześniej, przy składaniu zamówienia u producenta, upewnić się, czy gwarancja dotyczy całego produktu, a nie tylko poszczególnych składowych okna, takich jak profil, szyba, okucie czy klamka. Zwróćmy też uwagę, ile lat obejmuje gwarancja. Data przyznanej gwarancji określana jest indywidualnie, a jej okres może zależeć od wielu czynników, np. rodzaju okien.

Już po zamontowaniu okien w domu, nie zapominajmy, że trzeba o nie odpowiednio dbać, żeby jak najdłużej pełniły swoją funkcję. Wyjątkowo mało wymagające pod tym względem są okna z PVC. Bardzo ważne jest zastosowanie odpowiednich środków czyszczących. Bezwzględnie należy unikać wszelkich inwazyjnych płynów, szczególnie zawierających środki ścierne lub rozpuszczalniki. Ich użycie mogłoby bowiem doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń ramy okiennej, zarysowań lub przebarwień – mówi Przemysław Serwin z OKNOPLAST-Kraków. Stosowanie środków myjących, zawierających substancje naruszające powierzchnię może także doprowadzić do zmatowienia ram i powstania mikroporów (wnikający w nie brud jest nie do usunięcia). Do mycia ramy okiennej najlepiej nadaje się zwykły płyn do mycia naczyń, który skutecznie i łagodnie usuwa zabrudzenia.

Elementem decydującym o szczelności okien są okucia i uszczelki, dlatego tak ważna jest ich pielęgnacja. Raz do roku, aby zapewnić komfort użytkowania okien, należy smarować lub oliwić okucia specjalnie przygotowanymi do tego środkami np. smarami na bazie silikonu z dodatkiem teflonu. Podczas konserwacji okien należy też zwrócić uwagę, czy żaden z elementów metalowej konstrukcji nie jest zużyty lub odkręcony. Jeśli zdarzy się, że skrzydło np. opadnie, konieczna będzie regulacja na zawiasach. Możemy ją wykonać sami, ale lepiej jest powierzyć regulację fachowcom. Konserwacji raz do roku wymagają również uszczelki – mówi Przemysław Serwin z OKNOPLAST-Kraków. Czynność ta polega na naniesieniu odpowiedniego środka zabezpieczającego przed czynnikami atmosferycznymi i zapobiegającego przymarzaniu uszczelek do profili w okresie zimowym. Najlepiej nadają się do tego specjalne środki oparte na silikonie. Bardzo dobrze sprawdzają się tutaj te same preparaty, które można stosować do uszczelek samochodowych – dodaje Serwin.

Okna to inwestycja na długie lata. Powierzając ich montaż fachowej ekipie, dbając raz do roku o konserwację i regularnie czyszcząc ramy delikatnymi środkami myjącymi, nasze okna nawet po 20-30 latach będą spełniały swoją funkcję, również tą ozdobną.