W tym roku sukcesem zakończył się proces wdrażania i uruchomienia nowej linii do produkcji okien PVC w firmie Amex-Bączek z Falknowa k./Iławy.
Elumatec dostarczył dwie nowoczesne linie technologiczne. W nowej hali produkcyjnej o powierzchni ponad 3 tys. m² stanęły m.in. dwa centra obróbcze elumatec SBZ 617, centrum cięcia SBZ 616 oraz dwie linie zgrzewająco-czyszczące wyprodukowane przez partnera elumatec - firmę Stürtz. Cała inwestycja została zrealizowana w oparciu o projekt unijny „Wdrożenie nowej technologii produkcji okien PVC z gamy Termic+” w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój na lata 2014 - 2020, Poddziałanie 3.2.2. Wartość projektu włącznie z budową hali to 9,3 mln zł.
Nowoczesna koncepcja produkcji
Dzięki nowym możliwościom produkcja może być zdecydowanie bardziej efektywna i prostsza. Nowoczesne technologie rozwijają się w niesamowitym tempie, przez co większość producentów stara się nadążyć za trendami i dopasowywać do zmieniających się warunków rynkowych. Do takich firm należy także Amex-Bączek, który położył mocny nacisk na rozwój i zautomatyzował technologię produkcji. Jest to inwestycja w nowoczesne, innowacyjne rozwiązania, które pozwalają nie tylko na zwiększenie wydajności, ale także znaczne poszerzenie oferty handlowej. Niezwykle cienki, bezwypływkowy zgrzew oraz wkładki termiczne w komorach profili to główne atuty okien z serii Termic+.
Aby Amex-Bączek mógł zrealizować wyznaczone cele, specjaliści z elumatec odpowiednio dobrali park maszynowy do jego oczekiwań. Opracowując zoptymalizowaną koncepcję ciągu produkcyjnego, brali pod uwagę między innymi plany producenta dotyczące ilości i rodzaju asortymentu. Dziś Krzysztof Bączek, prezes zarządu Amex-Bączek, z dumą opowiada, w jaki sposób realizuje kompleksowe zlecenia gwarantując jednocześnie krótkie terminy dostaw.
Sprawdzony duet do wszechstronnych zastosowań w produkcji PVC
Kluczem jest wszechstronny duet dla większej produktywności, czyli sprawdzone centra SBZ 616 i SBZ 617. Obie maszyny automatyzują obróbkę profili PVC począwszy od cięcia, poprzez wiercenie, frezowanie i wkręcanie stali, dyblowanie , znakowanie zaczepów, odwadnianie itp.
Najnowocześniejszy automat tnący SBZ 616, wyposażony w tarczę 550mm, gwarantuje szybkie i czyste cięcie oraz cięcia specjalnych profili do 200mm wysokości. Pozwoliło to na poszerzenie oferty o profile (typu monoblok i renowacyjne), które znajdują swoje zastosowanie na rynkach eksportowych typu Francja czy Holandia.
Unikatowe rozwiązania umożliwiają bezstopniowe, dowolne programowanie cięć wszystkich kątów w zakresie od 22,5° do 157,5°. Innowacyjne sterowanie i możliwości techniczne centrum cięcia pozwalają na rozkrój profili pod różnymi kątami, wykorzystywanymi w produkcji okien o nietypowych kształtach tj. trapezów, trójkątów, łuków i wielokątów Te wszystkie cechy sprawiają, że z wykorzystaniem centrum uzyskujemy maksymalna precyzję i powtarzalność ciętych elementów.
Centrum obróbcze SBZ 617 uzupełnia cięcie o obróbki włącznie z przykręcaniem wzmocnień, co znacznie wpłynęło na poprawę wydajności pracy całego zakładu. Na stale obracającym się pierścieniu zamontowano 9 wrzecion frezujących z dowolnie programowaną regulacją ilości obrotów oraz wydajne silniki wiercące z przekładnią umożliwiającą obrót pod każdym kątem. Na centrum można wykonywać wszystkie obróbki dedykowane profilom PVC, między innymi frezowanie rowków odwadniających i odpowietrzających, oznaczanie położenia zaczepów, wiercenie otworów pod klamkę w skrzydle, frezowanie kieszeni pod kasetę okucia obwiedniowego w skrzydle, wiercenie otworów pod łączniki słupka, otwory pod dyble i nawiewniki. Do tej pory część operacji była wykonywana na maszynach manualnych, a część z nich w ogóle nie była możliwa do wykonania.
Połączenie centrów SBZ 616 i SBZ 617 posiada wiele zalet i stanowi doskonały duet do produkcji okien i drzwi PVC. Profil przygotowany na obu maszynach może od razu przejść do zgrzewania. Dzięki wdrożeniu tej konfiguracji maszyn, firma Amex-Bączek zdecydowanie zwiększyła swoją dotychczasową konkurencyjność na rynku krajowym, ale także otworzyła szerzej drzwi na rynki zagraniczne.
Nowa technologia zgrzewania bezywpływkowego Contourline w firmie AMEX
Znaczące w realizacji całego projektu było wdrożenie innowacyjnej technologii zgrzewania bezwypływkowego Contourline opracowanej przez firmę Stürtz, a promowanej przez elumatec Polska. Jej zastosowanie pozwala na uzyskanie wyglądu zgrzewu o niespotykanej dotąd wąskiej spoinie, bez śladów obróbki mechanicznej widocznych powierzchni, czyli tzw. zgrzewu bezwypływkowego.
W nowej technologii głowice grzewcze zostały wyposażone w system noży formujących i wciskających wypływkę do wewnątrz profilu, przez co nie ma konieczności oczyszczania połączonych powierzchni. O rodzaju zgrzewu jaki zostanie wykonany na danym oknie decyduje technolog na etapie przygotowania plików produkcyjnych.
Zdecydowaną przewagą rozwiązania firmy Stürtz nad konkurencyjnymi jest fakt, iż producent ma możliwość zgrzewania zarówno metodą tradycyjną, jak i w technologii Contourline na tej samej maszynie. Daje to możliwość zastosowania tych samych prowadnic systemowych i uzyskiwania tych samych czasów obróbczych, przez co zostaje zachowana wysoka wydajność maszyny.
- Dzięki zastosowaniu tego nowoczesnego rozwiązania, nasza oferta poszerzyła się o nowe produkty, które, jestem przekonany, spełniają oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów - mówi prezes Amex-Bączek, Krzysztof Bączek. - Okna z gamy Termic+ posiadają niespotykane dotąd walory estetyczne, a także spełniają najwyższe standardy jakościowe. Aktualnie jesteśmy w trakcie wprowadzania na rynek kolejnych systemów produkowanych w technologii Contourline i już zauważamy rosnące zainteresowanie naszych odbiorców oraz nowych klientów.
Konsumenci coraz częściej przywiązują wagę do modnych trendów. Zdobienie wnętrz nowoczesną stolarką jest bardziej popularne, a poszukający okien z wyższej półki w dużej mierze zwracają uwagę na jakość oraz unikalność produktu. Nowe okna Termic+ proponowane przez firmę Amex-Bączek, doskonale wpisują się w te trendy.
- Realizacja tego projektu była dla nas wyzwaniem, tym bardziej, że Amex-Bączek, jako jeden z pierwszych producentów stolarki w Polsce, wdrożył w życie technologię zgrzewania bezwypływkowego Contourline. Jestem niezmiernie dumny i szczęśliwy, że całość zakończyła się sukcesem. Wierzę, że kontrahenci także odczują pozytywne zmiany, jakie zaszły przez ostatni rok w tej firmie. Zupełnie nowy asortyment, jego jakość i przede wszystkim krótszy termin realizacji zleceń, to argumenty, które moim zdaniem, powinny skutecznie przekonywać dealerów stolarki do współpracy z firmą Pana Krzysztofa Bączka - podsumowuje Waldemar Lis, prezes elumatec Polska Sp. z o.o.
źródło: elumatec Polska
OKNO 3/2018