Galeria Wroclavia – nowoczesne miejsce zakupów i rozrywki
Galeria Wroclavia – nowoczesne miejsce zakupów i rozrywki

Galeria Wroclavia to najwyższej klasy elegancki kompleks handlowo-biurowy zaprojektowany przez pracownię architektoniczną IMB Asymetria. Nieregularne i masywne kształty budynku w połączeniu z aluminiowymi akcentami są świetnym tłem dla zabudowy centralnego Wrocławia, jak również częstym miejscem spotkań mieszkańców miasta.

Nowoczesna architektura, przeszklone wejścia i dachy, iluminowane trójwymiarowe elewacje, naturalne formy i materiały oraz królestwo zieleni w formie całorocznego ogrodu – to najlepszy opis Galerii Wroclavia. Budynek zlokalizowany jest w bezpośrednim sąsiedztwie stacji kolejowej Wrocław Główny i zintegrowany ze znajdującym się w podziemiach galerii głównym dworcem autobusowym na terenach dzielnicy Krzyki przy ulicy Suchej, Dyrekcyjnej i Borowskiej. Budowa gmachu rozpoczęła się w czwartym kwartale 2014, a zakończyła w październiku 2017 roku. Powierzchnia użytkowa tego trzykondygnacyjnego obiektu budowlanego sięga 71 tys. m2, z czego największą część zajmuje powierzchnia handlowa - 64 tys. m2, mieści się na niej 200 sklepów, mniej powierzchnia biurowa - 7 tys. m2. Obiekt pod jednym dachem skupia mnóstwo sklepów, restauracji, kawiarni, punktów usługowych, a także kompleks kinowy, całodobowy klub fitness czy salę zabaw dla dzieci. Wroclavia to przykład doskonałego połączenia funkcji komercyjnych i publicznych, zrealizowanego jednocześnie z architektonicznym rozmachem i dbałością zarówno o komfort użytkowników, jak i o środowisko naturalne.

Oświetlenie? Najlepsze naturalne!

Unikalna i przyjazna atmosfera Wroclavii to zasługa naturalnego światła, wpadającego przez 10 świetlików dachowych, wykonanych w systemie ALUPROF MB-SR60N DACHY. System ten to konstrukcja opracowana i zastosowana po raz pierwszy w obiekcie Galerii Katowickiej, daje możliwości wykonywania skomplikowanych konstrukcji dachowych o bardzo dobrej szczelności i izolacyjności termicznej. – Zastosowano w nim profile aluminiowe o szerokości 60 mm i wysokiej wytrzymałości. Szczelność systemu zapewnia płaszczowa uszczelka EPDM. Jej połączenia, podobnie jak uszczelnienie szyb, wykonano za pomocą fugi silikonowej – tłumaczy Bożena Ryszka, Dyrektor Marketingu w ALUPROF S.A.

Zbiór listew do szklenia zastosowanych w systemie ALUPROF MB-SR60N DACHY ułatwił wykonanie połączeń o kątach i w zakresie od 0 do 20 stopni i zastosowanie szyb o różnych kształtach np. trapezowych i trójkątnych. – Dzięki temu możliwe było uzyskanie dużej dowolności w zakresie kształtowania konstrukcji tej bryły – dodaje Bożena Ryszka. W Galerii Wroclavia wykonane w tym systemie dachy stanowią w sumie ok. 3 tys. m2 przeszkleń.

Duże przeszklenia pionowe, okna, drzwi oraz transparentne przegrody przeciwpożarowe budynku to także konstrukcje, w których znalazły zastosowanie systemy ALUPROF: ściana słupowo-ryglowa MB-SR50N, system okienno-drzwiowy MB-86, ścianki i drzwi wewnętrzne MB-45 a także przegrody przeciwpożarowe MB-78EI oraz MB-118EI.

Ekologia z certyfikatem

Ogromna powierzchnia centrum obejmuje nie tylko funkcje typowo handlowe, usługowe i rozrywkowe, bowiem znajdują się tu także miejsca relaksu, zieleń, ogrody i fontanna. Zielone tarasy Wroclavii mają łączną powierzchnię ponad 4 tys. m2 i zajmują przestrzeń większą niż połowa piłkarskiego boiska. Duża część elewacji Wroclavii przy ul. Joannitów ma formę całorocznej zielonej ściany. We wnętrzach obiektu znajduje się także naturalna, żywa zieleń umilająca odwiedzającym wizytę w galerii.

Wszystkie te rozwiązania przyczyniły się do stworzenia atmosfery bliskości natury w samym centrum miasta, ale nie są jedynymi elementami świadczącymi o dbałości projektantów i inwestora o przyjazny charakter obiektu dla jego użytkowników i środowiska. Już na etapie projektowo-budowlanym część handlowa Wroclavii uzyskała certyfikat BREEAM w stopniu Excellent, osiągając 81,3 proc. punktów, co jest jak do tej pory najwyższym w całej Europie rezultatem dla centrum handlowego w budowie. W ramach certyfikacji BREEAM wykonano kompleksowe analizy i prognozy dotyczące kilkudziesięciu obszarów oddziaływania budynku na ludzi i środowisko, zużycia energii i wody oraz ich monitoringu, emisji dwutlenku węgla, zarządzania odpadami, dostępu do transportu publicznego, a także zrównoważonego zarządzania całym budynkiem. Podczas budowy Galerii Wrocłavii zastosowano m.in. specjalnie zaprojektowany detektor wycieków, który pozwolił na monitorowanie zużycia wody, czujniki ruchu regulujące natężenie światła oraz urządzenia pozwalające na redukcję CO². Dbałość o środowisko naturalne ma jednak w tym obiekcie jeszcze jeden wymiar: w planach inwestora jest zamontowanie na dachu centrum uli dla pszczół, aby te mogły zapylać rośliny kwitnące w okolicach Wroclavii, a przy okazji wytwarzać miód.

Galeria Wroclavia dzięki innowacyjnej konstrukcji, wyjątkowej ofercie handlowej, wysokiej jakości obsługi i standardu wykończenia oraz wielu rozwiązaniom proekologicznym jest miejscem chętnie odwiedzanym przez mieszkańców miasta i całego Dolnego Śląska. Jest przy tym obiektem sprawiającym doskonałe wrażenie i to nie tylko z perspektywy jego użytkowników, ale przede wszystkim miłośników architektury nowoczesnej, do czego m.in. przyczyniła się także firma Aluprof.

 

źródło: Aluprof

OKNO 2/2018