Pokój rzeczywistości wirtualnej AVALON
Pokój rzeczywistości wirtualnej AVALON

Pokój rzeczywistości wirtualnej AVALON firmy Reynaers powstał w nowym kampusie firmy w Duffel w Belgii. Umożliwia wspólne zwiedzania budynku, który istnieje tylko jako projekt – po wirtualnej przestrzeni może jednocześnie wędrować kilka osób.

Wyobraź sobie, jak otwierasz drzwi, włączasz światła i wchodzisz do swojego projektu. Podczas spaceru możesz na bieżąco dokonywać zmian, dobierając różne materiały budowlane lub zmieniając rozmiary okien i pomieszczeń. Każda modyfikacja, wprowadzona w projekcie architektonicznym, będzie od razu widoczna w wirtualnej przestrzeni. W ten sposób możesz szybko i wygodnie oceniać konkretne rozwiązania i z pełnym przekonaniem wybrać najlepsze z nich. 

DLA KOGO POWSTAŁ AVALON?

AVALON to idealne środowisko do wspólnej pracy. Pozwala na zebranie w wirtualnym świecie wszystkich uczestników projektu – klientów, architektów, inwestorów, wykonawców, inżynierów i ekspertów z firmy Reynaers. Mogą razem pracować, poruszając się po trójwymiarowej wersji projektowanego budynku i dyskutując o zastosowanych w nim rozwiązaniach. 
 

CO AVALON MOŻE ZROBIĆ DLA CIEBIE I TWOJEGO PROJEKTU?

AVALON zamienia twój architektoniczny model 3D na model wirtualny. Projekt, zapisany w programie (Revit, Archicad, SketchUp czy Navisworks), staje się trójwymiarową przestrzenią, w którą można wejść i oglądać techniczne detale od środka lub od zewnątrz budynku. Zmiany wprowadza się w czasie rzeczywistym, dzięki czemu zarówno architekt, jak i klient, mają możliwość porównania różnych opcji, co bardzo usprawnia podejmowanie decyzji.
Reynaers opracował dedykowane modele zarówno dla budynków biurowych, jak i mieszkalnych.  Ułatwia to wymianę, konfigurację oraz sprawdzenie produktów Reynaers w najbardziej rzeczywistym środowisku 3D.  W każdej chwili można przełączyć podgląd 2D do 3D i odwrotnie.

AVALON TO WIĘCEJ NIŻ MODEL

AVALON to nie tylko wizualizacja. To również miejsce spotkań projektowych, w którym można obejrzeć i przedyskutować wizje różnych partnerów. To innowacyjne, zaawansowane narzędzie do oceny projektu architektonicznego i do eksperymentowania. To ekscytujący świat wirtualnej rzeczywistości, który umożliwia wprowadzenie istotnych zmian w projekcie architektonicznym i optymalizację parametrów budynku jeszcze przed rozpoczęciem jego budowy.

JAK DZIAŁA AVALON?

AVALON jest miejscem w rzeczywistości wirtualnej, opartym na wysokiej klasie projekcji. Realistyczny obraz jest tworzony przez 25 projektorów, wykorzystujących najnowsze laserowe technologie, dzięki którym powstają żywe obrazy w wysokiej rozdzielczości.

Dzięki tej technologii AVALON wyświetla twoje pomysły architektoniczne. Aktywne szkła 3D tworzą obraz stereoskopowy, iluzję trójwymiarowego obiektu, a jednocześnie śledzą twoje ruchy, jednocześnie umożliwiając widzenie osób wokół.
AVALON opiera się na zaawansowanym zestawie komputerów, które odpowiadają za zarządzanie kompleksowymi modelami architektonicznymi oraz renderowanie procesu w czasie rzeczywistym. Specjalistyczne oprogramowanie pozwala na wyświetlenie projektów z ponad 200 powszechnie wykorzystywanych aplikacji, takich jak Revit, Archicad, SketchUp oraz Navisworks – jako wysokiej jakości i w pełni sterowalnych modeli wirtualnych.

Podczas gdy użytkownik nawiguje po modelu za pomocą kontrolera, operator może cały czas dokonywać zmian w oprogramowaniu projektowym.

To imponujące połączenie sprzętu i oprogramowania zaprojektowano tak, by ożywić twoje pomysły architektoniczne i stworzyć wizualizację projektu budowlanego na każdym jego etapie.

OCENA POMYSŁU

Pierwotne pomysły można wizualizować, sprawdzać, oceniać oraz adaptować w czasie rzeczywistym. Obejrzyj modele 3D w przybliżeniu i dokonuj zmian na bieżąco. Poprzez wykorzystanie oceny projektu w czasie rzeczywistym można testować różne warianty, jednocześnie redukując czas i koszty.

OPROGRAMOWANIE: SketchUp, Autodesk Revit, Graphisoft Archicad, Autodesk 3DS Max, Enscape.

OCENA TECHNICZNA I MODELOWANIE INFORMACJI O BUDYNKU

Modele 3D można oglądać z bliska, co pozwala na dokonanie oceny i omówienie wszelkiego rodzaju zagadnień technicznych. Wirtualna rzeczywistość umożliwia wizualizację, zrozumienie oraz ocenę bardzo skomplikowanych projektów. Nawigacja pomiędzy skomplikowanymi modelami informacji o budynku pozwala na znalezienie w nich pomyłek. Detekcja błędów budowlanych w początkowej fazie procesu zdecydowanie obniża koszt oraz znacznie usprawnia efektywność projektu.
SOFTWARE: Autodesk Revit, Graphisoft Archicad, Autodesk Navisworks

WYSOKIEJ JAKOŚCI OCENA PROJEKTU

Rzeczywistość wirtualna pozwala na poruszanie się wewnątrz symulacji i sprawdzenie projektu z bliska. Renderowane sceny umożliwiają nawigację po budynku i ocenę projektu. Oświetlenie naturalne i sztuczne, rozkład mebli, otoczenie oraz inne przedmioty materialne to tylko niektóre z cech, które można modyfikować w środowisku wirtualnej rzeczywistości.
OPROGRAMOWANIE: Unreal Engine 4

 

źródło: Reynaers