Aluminium dla wymagających, czyli piękne i funkcjonalne konstrukcje firmy OknoPlus
Aluminium dla wymagających, czyli piękne i funkcjonalne konstrukcje firmy OknoPlus

Aluminium zrewolucjonizowało współczesną architekturę. Wielkogabarytowe przeszklenia, szerokie drzwi tarasowe czy okna z klejonym panelem szklanym, narożne całoszklane lub z ukrytym skrzydłem to absolutny „must have” w nowoczesnych projektach domów. Ale nie tylko walory estetyczne wyjaśniają popularność tego trendu. Niebanalny design idzie w parze z innowacyjnymi okuciami, doskonałą statyką, odpornością na zmienne warunki atmosferyczne oraz optymalnymi współczynnikami energooszczędności. Dziś, wspólnie z ekspertem firmy OknoPlus, prezentujemy najciekawsze rozwiązania z wykorzystaniem profili aluminiowych.

Jeszcze kilkanaście lat temu panowało powszechne przekonanie, że aluminium nie nadaje się do wykorzystania w budownictwie mieszkaniowym w naszej strefie klimatycznej. Zimny metal i brak odpowiednich izolatorów budził obawy o parametry termiczne i bilans cieplny budynku. – Dziś już wiemy, że z aluminium możemy wykonać nowoczesną i energooszczędną stolarkę, a właściwie ślusarkę otworową. System SUPERIAL, wykorzystywany w naszych produktach, dzięki zastosowaniu specjalnych wkładów termicznych wsuwanych pomiędzy przekładki oraz dookoła szyby, charakteryzuje się współczynnikiem przenikania ciepła mniejszym niż 1.0 W/m2K. To doskonały wynik, który gwarantuje użytkownikom ciepło i komfort na co dzień, a w dłuższej perspektywie, mniejsze rachunki za ogrzewanie – mówi Mariusz Kudas, Doradca Klienta w firmie OknoPlus.

Po pierwsze – aluminium

Ale to, co z wyrobów aluminiowych czyni produkt premium, to ogromne możliwości aranżacyjne. Statyka metalu i jego mały ciężar własny pozwalają na projektowanie ogromnych przeszklonych konstrukcji, eliminując jednocześnie konieczność stosowania usztywniaczy ze stali, co zmniejsza ich wagę – w ten sposób duże przeszklenia stają się jeszcze większe. A współczesna architektura uwielbia szklane tafle i szerokie drzwi tarasowe, otwierające dom na otaczającą go zieleń.

- Tam, gdzie przestrzeń mieszkalna wychodzi poza cztery ściany i wkracza do przydomowego ogrodu, polecamy naszym najbardziej wymagającym Klientom drzwi przesuwne ULTRAGLIDE Monorail. Dzięki swym parametrom technicznym system pozwala na uzyskanie konstrukcji o bardzo dużych gabarytach skrzydeł jezdnych - łączna wielkość przeszkleń to nawet 15 m². Umożliwia to realizację najśmielszych projektów architektonicznych, w których szkło stanowi dominantę wzorniczą – rekomenduje ekspert firmy OknoPlus.

Wykorzystanie przeszklonych drzwi przesuwnych w ścianie miedzy salonem a tarasem pogłębia wrażenie przestronności i nowoczesności. Szkło naturalnie doświetli wnętrza, zapewni domownikom fantastyczny widok, a fasadzie doda szyku i niebanalnego charakteru. Dodatkowo, aluminiowe konstrukcje przesuwne ułatwiają komunikację, łącząc dom z werandą, tarasem lub ogrodem.

Mniej znaczy więcej

Wyróżniającym się trendem we współczesnej architekturze jest minimalizm. Ascetyczna wizja piękna, inspirowana skandynawskim designem, owocuje prostą, geometryczną bryłą, funkcjonalnym rozkładem pomieszczeń, przewagą czystej bieli, troską o jakość wykonania i oczywiście dużymi przeszkleniami. Oszczędność środków i eliminacja sztucznych ozdobników sprzyja spójności projektu i pozwala na stworzenie wyrafinowanych wizji architektonicznych. Dla projektantów preferujących minimalistyczne rozwiązania często jedyną ozdobą budynku jest jego elegancka elewacja i nietypowe okna.

- Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom architektów i inwestorów wprowadziliśmy do naszej oferty okno narożne całoszklane. Intrygujący efekt szklanych tafli, łączących się pod kątem 90˚, a jednak pozbawionych tradycyjnego, szerokiego łącznika, to element przyciągający wzrok i uwagę. Z takim oknem bryła budynku zyskuje na lekkości i subtelności, równocześnie mocno akcentując swój nowoczesny charakter – mówi Mariusz Kudas.  

Ale nie tylko efekt wizualny ma w tym wypadku znaczenie. Nowy sposób łączenia pakietów szybowych znacznie ogranicza powstawanie mostków termicznych, a docieplenie z użyciem wkładu zapewnia minimalizację strat ciepła. Większa dowolność w rozmieszczeniu przeszkleń i brak słupka narożnego w konstrukcji to lepsze doświetlenie wnętrz. W zależności od wielkości okna do pomieszczenia dostaje się od 2 do 30% więcej światła słonecznego.

Ukryj, by podkreślić

Prosta forma to szczyt wyrafinowania – ta stara maksyma sprawdza się również przy projektowaniu okien. Duża powierzchnia przeszklenia i subtelna, wąska rama widoczna od strony zewnętrznej? Z oknem z naklejonym panelem szklanym to możliwe. Specjalna budowa profilu pozwala na jego zamaskowanie poprzez naklejenie szyby.

Technika szklenia wpływa na właściwości termoizolacyjne okna. Dzięki technologii wklejania pakietu szybowego, ograniczone zostaje występowanie tzw. liniowych mostków termicznych. Funkcjonalność okna podnosi dodatkowo specjalna ramka Chromatech Ultra, zapobiegająca kondensacji pary wodnej na krawędzi szyb.

- Brak zbędnych detali i piękno prostego designu to także wyróżnik okna z ukrytym skrzydłem, którego specjalny kształt sprawia, że jest ono niewidoczne z zewnątrz - całość wygląda jak stałe szklenie w ramie. Oba rozwiązania idealnie komponują się z minimalistycznym stylem współczesnych fasad. Dodatkowo, wybierając systemy aluminiowe, Inwestorzy nie muszą ograniczać się do kolorystyki palety RAL – farby strukturalne, lakiery drewnopodobne, folie termoplastyczne Renolit czy powłoki anodowane pozwalają na osiągniecie efektu spójnej estetycznie, wysmakowanej całości – rekomenduje ekspert firmy OknoPlus.

Łatwo, wygodnie i bezpiecznie

Zaletą nowoczesnych rozwiązań jest ich funkcjonalność – proste udogodnienia, które ułatwiają życie użytkownikom. W wypadku przesuwnych drzwi tarasowych są to np. niskie, płaskie progi – dolne tory, po których poruszają się systemy przesuwne, są zrównane z poziomem podłogi – co ułatwia komunikację i chroni przed potknięciem i upadkiem. Z kolei okucie Comfort, decydujące o wygodzie korzystania z okien, to nowy wymiar wietrzenia. Jego budowa, poza funkcją uchyłu i pełnego otwarcia, gwarantuje możliwość odsunięcia skrzydła od ramy do około 6 mm, zapewniając optymalną wymianę powietrza. Jego stały dopływ zapewnia zdrowy klimat w pomieszczeniu, chroniąc je przed wilgocią i zagrzybieniem, nie powodując niepotrzebnych strat energii i eliminując ryzyko samozatrzaskiwania w wyniku przeciągów. Jednocześnie okno pozostaje cały czas bezpiecznie zaryglowane, a rozszczelnienie nie jest widoczne z zewnątrz.

Nowoczesna ślusarka aluminiowa, wzbogacona o funkcjonalne rozwiązania techniczne, jest odpowiedzią na współczesne wyzwania architektoniczne. Z jego wykorzystaniem można stworzyć smukłe, a jednocześnie wytrzymałe konstrukcje okienne i drzwiowe. Trwałość, bezpieczeństwo, doskonałe parametry izolacyjne i statyczne oraz nowoczesny design to kluczowe cechy wyrobów firmy OknoPlus.

 

źródło: OknoPlus