Rozwój przez duże „R”, coraz wyższe zarobki i szeroka gama produktów
Rozwój przez duże „R”, coraz wyższe zarobki i szeroka gama produktów

W firmie EKO-OKNA S.A. największym kapitałem są pracownicy. Przedsiębiorca z Kornic na pierwszym miejscu stawia komfort pracy i możliwość rozwoju osób zatrudnionych. Spółka stale dba o poprawę warunków zatrudnienia; od 1 czerwca minimalne wynagrodzenie pracowników produkcyjnych, osób zatrudnionych w magazynie i na stanowiskach biurowych bez znajomości języków obcych wynosi już 2,5 tys. zł netto. Z kolei początkowa płaca w dziale sprzedaży eksportowej to 3,5 tys. zł netto.

EKO-OKNA S.A. jest największym w Polsce producentem stolarki okiennej. Spółka inwestuje nie tylko w rozwój swojego portfolio produktowego, ale przede wszystkim dba o pracowników i umożliwia im poszerzanie umiejętności zawodowych. - Naszym największym kapitałem są pracownicy. Wierzymy w to, że sukces firmy zawdzięczamy osobom, które zatrudniamy, dlatego też nieustannie dążymy do zapewnienia im jak najlepszych warunków zatrudnienia, a tym samym budowania ich świadomości i lojalności względem firmy. Oddany i zadowolony pracownik to taki, który utożsamia się z firmą - dba o jakość produktów, narzędzia i mienie oraz dąży do rozwoju na swoim stanowisku pracy. Chcemy też by w relacjach z klientem myślał jak sam właściciel – mówi Barbara Frankowicz, Kierownik Działu Personalnego EKO-OKNA S.A.

Pracownicy. Rozwój. Wyższe wynagrodzenia

Słowem, które najtrafniej definiuje działalność kornickiego przedsiębiorstwa jest Rozwój (nie bez przyczyny pisany przez duże „R”. Po pierwszym kwartale, firma odnotowała znaczny wzrost przychodów. Rośnie także liczba klientów, przybywa rynków eksportowych oraz pozycji w już i tak szerokiej ofercie Spółki. Obecnie na finiszu są prace związane z budową nowej hali magazynowo-produkcyjnej, a od nowego roku realizowane będą kolejne plany i inwestycje.

- W kwestii produkcji, jakości, obsługi, terminowości i szerokiej oferty kierowanej do klientów eksportowych doszliśmy do perfekcji. Nie spoczywamy jednak na laurach: ciągle szukamy nowych możliwości rozwoju firmy i zapewnienia naszym pracownikom najlepszych warunków zatrudnienia. W związku z tym, oprócz niezwykle szerokiej oferty benefitów (chodzi m.in. o: bogaty pakiet socjalny, prywatną opiekę zdrowotną, karty Multisport, paczki na święta, transport do zakładu pracy) postanowiliśmy zwiększyć kwoty wynagrodzeń. Z dniem 1 czerwca br. najniższa płaca w EKO-OKNA S.A. wynosi 2,5 tys. zł netto (tyle zarabiają osoby zatrudnione w dziale produkcji, magazynach i wszystkich stanowiskach biurowych nie wymagających znajomości języków obcych), a do wynagrodzenia dodawane są jeszcze systemy premiowe. W związku z podwyżką płac, po 3 latach zatrudnienia pracownik otrzyma wypłatę w wysokości 3 tys. zł netto. Chcemy przyciągać nowe osoby korzystnymi płacami, ale równocześnie doceniać działalność tych, którzy już zasilają szeregi naszej firmy – wyjaśnia Barbara Frankowicz.

Coraz więcej rynków eksportowych

Codziennie w firmie EKO-OKNA S.A. powstaje 6 tys. okien! Produkty Spółki są dostarczane do 6 tys. odbiorców na całym świecie. W tym kontekście trzeba podkreślić znaczący fakt: ponad 80 proc. sprzedaży firmy jest realizowana na zagranicznych rynkach, a przedsiębiorstwo podbiło ich już 35!

Niedawno produkty firmy znalazły swoich nabywców aż w Korei Południowej, a kontenery z oknami wysyłane są coraz częściej także za ocean, do Stanów Zjednoczonych.

Liczby te doskonale obrazują rozmach przedsiębiorstwa, które jeszcze poszerza zakres swojej działalności. - Poszukujemy osób ze znajomością języka włoskiego, holenderskiego, francuskiego i niemieckiego - wylicza Łukasz Kucharczyk, Dyrektor Marketingu i Rozwoju Produktów w EKO-OKNA S.A. Osoby posługujące się tymi językami mogą pracować m.in. w dziale sprzedaży. Do ich zadań należy wycena stolarki oraz szukanie nowych możliwości jej zbytu. W zakresie ich obowiązków jest także zdobywanie i pogłębianie wiedzy o tworzonych z najwyższej jakości komponentów produktach (okna, drzwi, rolety, bramy, żaluzje, systemy przesuwne, moskitiery, własnej produkcji panele EkoLine, drzwi Despiro itp.).

- Warto nadmienić, że językowcy pracują nie tylko w dziale handlowym, ale także w działach serwisu, transportu, windykacji, czy też księgowości. Nie ograniczamy naszych pracowników. Dajemy im wolną rękę. Mamy też świadomość, że każdy ma inny styl pracy, dlatego też staramy się to szanować. Chcemy by nasi pracownicy czuli się komfortowo i w każdej chwili mogli liczyć na wsparcie – dodaje Ł. Kucharczyk. Istotne jest, że firma EKO-OKNA zaprasza w szeregi swojego działu handlowego nie tylko specjalistów znających branżę stolarki okiennej, ale także osoby, które nie miały z nią wcześniej do czynienia. Podstawą jest zawsze znajomość języków obcych.

Nowości w ofercie odpowiedzią na potrzeby klientów

EKO-OKNA S.A. oferują klientom szeroki wachlarz produktów wysokiej jakości, a jej portfolio stale się powiększa. Firma wychodzi naprzeciw wymaganiom klientów i panującym trendom.

- Gdziekolwiek chcielibyśmy zaistnieć, zawsze przeprowadzamy badania rynku w celu poznania specyfiki danego obszaru. Jeżeli klienta interesuje konkretny wyrób, który istnieje na jego rynku, wspólnie z technologami i product managerami decydujemy czy wprowadzić go do naszej oferty. Obecnie zaczynamy wkraczać także na rynek angielski, a tamtejszym odbiorcom oferujemy np. okna otwierane na zewnątrz (okna angielskie), ale także naszą tradycyjną stolarkę - mówi Renata Kańczok, Kierownik Działu Sprzedaży EKO-OKNA S.A., który liczy obecnie ponad 350 osób, oraz ponad 50 handlowców i agentów terenowych.


W całej firmie EKO-OKNA S.A. pracuje 4400 osób ze Śląska (ale nie tylko), co czyni ją największym pracodawcą województwa śląskiego. Siedziba mieści się w Kornicach, ale Spółka posiada także biura handlowe w sąsiednim Rybniku, jak również Katowicach, Wrocławiu, Bielsku-Białej i Łodzi.

Jakie nowe propozycje przygotowała firma? Niedawno Spółka z Kornic rozpoczęła produkcję ogrodzeń i balustrad spawanych. Oprócz tego, oferta producenta została rozbudowana o rozwiązania stalowe, które już podbiły zachodnie rynki. W przypadku sprzedaży eksportowej dużym zainteresowaniem cieszą się również żaluzje fasadowe, stąd firma poczyniła spore inwestycje w rozwój parku maszynowego dedykowanego temu segmentowi produkcji. Od dłuższego czasu dynamicznie rozwijającym się punktem w portfolio firmy są wyroby aluminiowe. Na rynkach południowych stanowią one podstawę stolarki. W naszym kraju budzą coraz większe zainteresowanie kontrahentów.

Inteligentny dom to kolejny punkt na liście nowości, jakie proponuje swoim odbiorcom firma EKO -OKNA S.A. Dzięki Tahoma Premium oraz Connect soon zautomatyzowane rolety, markizy, bramy garażowe i wjazdowe działają zgodnie z poleceniami użytkownika. Co ciekawe, polecania można wydawać z każdego miejsca na świecie, wystarczy posiadać smartfon i dostęp do internetu.

- Chcemy być firmą, która w jednym miejscu ma możliwość wyprodukowania całego pakietu wyrobów (okien, rolet, drzwi, ogrodzeń itd.). Dążymy do tego, by jedną siecią transportową dostarczać klientowi nasze produkty. Kolejną nowością w ofercie są linie estetyczne All in ONE , które charakteryzują się łączeniem produktów w jednym kolorze, w jednej strukturze malowania. Obecnie klienci stawiają na estetykę i jakość, a my to zapewniamy – podsumowuje Dyrektor Marketingu i Rozwoju Produktów w EKO-OKNA S.A. 

 

źródło: Eko-Okna