Drzwi przeciwpożarowe i ewakuacyjne
Drzwi przeciwpożarowe i ewakuacyjne

Grupa Gretsch Unitas jest znanym na całym świecie producentem i dystrybutorem okuć budowlanych. Firma powstała 100 lat temu w Niemczech, jako spółka rodzinna. Dziś może pochwalić się globalnym zasięgiem działania. G-U Polska z siedzibą w Poznaniu, należy do najważniejszych i najprężniej się rozwijających filii koncernu.

Poznańska spółka posiada w swojej ofercie niezwykle szeroka paletę okuć budowlanych obejmującą:
- systemy ewakuacyjne i przeciwpożarowe oraz systemy zabezpieczeń
- okucia antypaniczne wpuszczane i nawierzchniowe
- okucia do drzwi szklanych i systemy ścian całoszklanych
- napędy automatyczne do drzwi 1- i 2-skrzydłowych, karuzele
- okucia do okien i drzwi przesuwnych
- okucia do okien i drzwi z PCV, drewna, aluminium.
Oferowane okucia spełniają normy unijne związane zarówno z funkcjonowaniem, stosowaniem, jak i bezpieczeństwem mieszkań i budynków traktując kompleksowo współdziałanie mechaniki i elektroniki, także w systemach drzwi ewakuacyjnych i przeciwpożarowych. G-U ciągle wzbogaca swój program produkcyjny o innowacyjne rozwiązania mające na celu polepszenie bezpieczeństwa w budynkach, stawiając na kompleksowe, przyszłościowe rozwiązania mające na celu ochronę osób przebywających w budynkach nie tylko podczas pożarów, ale we wszystkich codziennych sytuacjach zagrożenia. Systemy drzwi ewakuacyjnych dzielą się na zamknięcia ewakuacyjne i antypaniczne. Różnica pomiędzy nimi wynika z obszaru zastosowań.

Wyjścia ewakuacyjne, zgodnie z normą DIN EN 179, są przeznaczone do budynków, w których nie podlegają one publicznemu ruchowi, i których funkcja znana jest ich użytkownikom. Należą do nich min. Również wyjścia dodatkowe w budynkach użyteczności publicznej, które przekraczane są tylko przez osoby upoważnione. Jako elementy okuć przewidziano dla nich klamki i płytki naciskowe. Istotnym jest fakt, iż końcówka klamki musi być tak wyprofilowana, aby skierowana była do powierzchni skrzydła drzwi, w celu zmniejszenia ryzyka okaleczenia. Musi też zostać zapewniona przestrzeń do chwytania klamki. Komplety okuć mogą występować w formie klamki lub klamki/gałki. Montaż odbywa się na przestrzał, a akcesoria montażowe stanowią cześć jednostki kontrolnej i opakowania.

Natomiast drzwi antypaniczne, zgodnie z normą DIN EN 1125, znajdują zastosowanie m.in. w budynkach użyteczności publicznej, w których użytkownikowi nie jest znana funkcja drzwi ewakuacyjnych, i którzy to w sytuacji awaryjnej muszą umieć je obsłużyć bez wskazówek. Sytuacja taka dotyczy na przykład szpitali, szkół, budynków administracji, portów lotniczych i centrów handlowych. Jako elementy okuć przewidziano tutaj dźwignie i listwy naciskowe, które należy zamocować po stronie ewakuacyjnej drzwi. Na stronie zewnętrznej należy zamocować odpowiednie klamki, szyldy z gałką lub ślepe. Mocowanie na przestrzał ma zapewnić dodatkowe bezpieczeństwo. Okucia zewnętrzne i akcesoria montażowe są częścią jednostki kontrolnej i opakowania. W elementach drzwi 2-skrzydłowych w przypadku zastosowania przeciw zamka z ryglowaniem górnym i dolnym, skrzydło czynne winno być również wyposażone w drążek naciskowy