Konstrukcje proste jak klocki Lego – rozmowa z Mariuszem Megierem Dyrektorem Zarządzającym firmą Orgadata East Europe w Polsce i Europie Wschodniej
Konstrukcje proste jak klocki Lego – rozmowa z Mariuszem Megierem Dyrektorem Zarządzającym firmą Orgadata East Europe w Polsce i Europie Wschodniej

Orgadata powstała w latach 90. w Niemczech jako przedsiębiorstwo produkujące oprogramowanie przeznaczone do projektowania i produkcji stolarki aluminiowej, które startowało jako start up, zatrudniając kilkanaście osób, w ciągu prawie trzydziestu lat osiągając pozycję lidera. W 2004 powstała spółka Orgadata East Europe w Polsce.

Czy to prawda, że kupując dziś najnowsze centrum obróbcze, następnym krokiem jest zakup oprogramowania LogiKal?

Jeśli chcemy rozmawiać o efektywnym wykorzystaniu potencjału realizowanej inwestycji w maszyny, to niewątpliwie należy rozmawiać o modernizacji całego procesu od wyceny do produkcji, tak więc powinniśmy rozważyć również inwestycję w LogiKal. To oprogramowanie, w którym możemy zaprojektować i wycenić większość pomysłów, między innymi konstrukcje trójwymiarowe, fasady, piramidy, skosy, załamania.

 

Gdzie tkwi klucz do sukcesu? Co stanowi o sile marki Orgadata?

Naszą siłą jest neutralność oraz otwartość na wszystkie podmioty, które znajdują się na rynku. Stawiamy na bardzo szeroko rozumianą kooperację. Zakres naszych usług jest na tyle szeroki, że jesteśmy w stanie pomóc każdej firmie, która oczekuje poprawy wydajności, optymalizacji swoich procesów, zasobów, ulepszeń w obszarze wycen przygotowania produkcji, dokumentacji warsztatowej, przetargowej, czy organizacji samej produkcji.

 

Co konkretnie zyskuje klient współpracując z firmą?

Klienci decydując się na współpracę, otrzymują pełen pakiet serwisowy, zawsze aktualną i najnowszą wersję oprogramowania, dostęp do kompetentnego działu wsparcia, konsultacje techniczne, dostęp do know how związanego z nowinkami na rynku. Mamy około 4,5 tys. klientów i około 17 tys. licencji w użyciu. Każda zainwestowana złotówka w nasz program przynosi około 3 zł zwrotu.

 

Program LogiKal to flagowy produkt firmy. Na czym polega jego innowacyjność?

LogiKal to jedyne oprogramowanie, które może obsłużyć systemy aluminiowe i stalowe. Bazy danych, które oferujemy, wyróżniają się przede wszystkim tym, że są wyposażone nie tylko w wiedzę katalogową, ale zawierają wszystkie obróbki, czyli cięcia i frezowania, które są potrzebne podczas produkcji, tak aby później można było je bezkonfliktowo i bezstresowo wysyłać do maszyn. Najnowsze wersje programu przynoszą kolejne udogodnienia, włącznie z możliwością wykluczenia papierowej dokumentacji na produkcji.

Korzystając z oprogramowania LogiKal, klient otrzymuje co najmniej dwa wirtualne etaty, które są dostępne w ramach tych samych zasobów ludzkich. Drugi aspekt – szczególnie doceniany przez klientów – kwestia możliwości zatrudnienia przy produkcji osób bez przygotowania. Proces produkcji sprowadza się do budowania konstrukcji z aluminium jak z klocków lego. Osoby, które robią montaż, nie muszą czytać katalogów. Koncentrują się jedynie na wykonaniu poszczególnych operacji pod okiem doświadczonych osób.

 

W styczniu na rynku ma pojawić się LogiKal 12. Na czym polegają różnice pomiędzy poszczególnymi wersjami programu?

Pierwsza wersja programu LogiKal oparta była na systemie DOS. Kolejne wersje poprawiały wydajność i stabilność oprogramowania oraz przynosiły nowe możliwości i funkcje. Przełomowe były wersje LogiKal 9 oraz 10, gdzie po raz pierwszy prezentowaliśmy możliwość sterowania centrami przelotowymi, które jeszcze kilka lat temu były absolutną nowością, a dziś mamy ich, i to tylko na rynku polskim, kilkanaście sztuk. Ostatnia wersja 11 przyniosła rewolucję, przede wszystkim w zakresie dwukierunkowej współpracy z programem Autocad. To bardzo przyspiesza i poprawia komfort pracy konstruktorów przygotowujących produkcję i pracujących głównie w programie Autocad. Znajome środowisko pracy dla projektanta to bezpieczne wyniki jego pracy, a efekty tej pracy są aktualizowane od razu w programie technologicznym. Idea, którą kierowaliśmy się tworząc najnowszą wersję LogiKal 12, brzmi: Szybkie wyceny w połączeniu z aplikacjami mobilnymi do pomiarowania.

 

Jakich innowacji oczekuje dzisiaj rynek?

Możemy zaobserwować pewien trend: jest firma, tzw. serce produkcyjne, która inwestuje w technologie i buduje swój park maszynowy, a z drugiej strony intensywnie rozwija własne biura handlowe i pozyskuje partnerów do długofalowej współpracy, zarówno w kraju jak i za granicą. W tym wypadku kluczową rolę odgrywa łatwa i spójna komunikacja pomiędzy podmiotami, które nie zawsze podlegają pod tę samą jednostkę zarządzającą. LogiKal umożliwia komunikację pomiędzy podmiotami. Jest ona pewna, bo baza danych jest identyczna i pozwala na łatwy przekaz informacji do serca produkcji bez udziału człowieka. Automatyzacja procesu produkcji, a co za tym idzie, wykluczenie papierowych konstrukcji, to drugi kierunek, którym podążamy.

 

Dziękuję za rozmowę.

 

OKNO 4/2017