Jak wybrać najlepsze okna i drzwi do różnych wnętrz
Jak wybrać najlepsze okna i drzwi do różnych wnętrz

Salon, kuchnia i sypialnia – ten zestaw pomieszczeń znajdziemy w większości domów. Pierwszy z nich jest najczęściej miejscem relaksu i rodzinnych spotkań, w drugim przygotowujemy i spożywamy posiłki, a trzeci stanowi prywatną strefę odpoczynku. W modzie jest dzisiaj kreowanie otwartej przestrzeni – kuchnia i salon są więc ze sobą połączone, natomiast sypialnia zazwyczaj pozostaje zamknięta. Wiele zależy jednak od indywidualnych upodobań i to nimi w dużej mierze powinniśmy się kierować wybierając stolarkę otworową do naszego domu.

Dobierając okna do każdego z domowych pomieszczeń powinniśmy zwrócić uwagę na szereg parametrów – od wymiarów wyrobów, poprzez ich izolacyjność cieplną i akustyczną, aż po różnego rodzaju dodatkowe rozwiązania oferowane przez producentów. Przemyślany wybór pozwoli nam przez lata korzystać z funkcjonalnej stolarki okiennej, co przełoży się na komfort wszystkich domowników.

Okienne dylematy

Każde wnętrze w naszych czterech ścianach spełnia nieco inne funkcje. Kluczem do stworzenia przyjaznego pokoju dziennego jest zapewnienie dużej ilości naturalnego światła. Decydując się na zakup okien warto postawić więc tu na duże przeszklenia. Dzięki nim, bez problemu dostaniemy się na balkon lub – jeśli mieszkamy w domu jednorodzinnym – do ogrodu. Pamiętajmy jednak, że wielkogabarytowe okna i drzwi to potencjalna droga dla „ucieczki” z domu cennego ciepła. Z tego powodu dobrym rozwiązaniem może być wykorzystanie stolarki otworowej wyposażonej w energooszczędne pakiety szybowe. Składają się one najczęściej z trzech tafli szkła, tworząc dwukomorowy pakiet szybowy, który wypełniony jest gazem szlachetnym (np. argonem) o dobrych właściwościach termoizolacyjnych. Tego typu konstrukcja skutecznie chroni przed stratami energii cieplnej – jej zalety docenimy zwłaszcza podczas mroźnych, zimowych wieczorów.

Nieco innymi kryteriami powinniśmy się kierować przy wyborze stolarki okiennej do kuchni. Jest to pomieszczenie, w którym mieszają się różne zapachy, dlatego zadaniem okna ma być przede wszystkim wspomaganie wentylacji. Z pomocą przyjdzie nam więc np. funkcja mikrowentylacji, a także nawiewniki umieszczone w ramie okiennej. Zamocowany pod oknem kuchennym parapet często wykorzystywany jest zaś jako dodatkowa powierzchnia, na której można np. uprawiać zioła używane do gotowania potraw. Jeśli planujemy tam przechowywanie dużej ilości przedmiotów, to okno powinno być przesuwne, a nie rozwierne. W przeciwnym wypadku jego otwieranie do wewnątrz będzie niewygodne.

Sypialnia to miejsce najbardziej intymne. Przy wyborze okien do tego pomieszczenia możemy więc zdecydować się na dodatkowe osłony okienne, które pomogą zachować prywatność (np. markizy zewnętrzne). W sypialni spędzamy sporą część naszego życia, warto więc zadbać o dobrą jakość powietrza wewnętrznego. Sprawdzą się tutaj okna z wielostopniowym uchyłem, które umożliwiają wygodną wentylację pokoju, a także produkty z podwyższoną izolacyjnością akustyczną. Te ostatnie użyteczne będą zwłaszcza, jeśli mieszkamy w głośnej okolicy, bądź nieopodal trasy szybkiego ruchu..

Drzwi do każdego wnętrza

W sypialni przeszkadzają nam nie tylko odgłosy dobiegające zza okna – mogą to być również dźwięki pochodzące z naszego mieszkania. Dlatego wybierając drzwi, warto zdecydować się na produkt pozbawiony przeszkleń. Zapewni on skuteczne zabezpieczenie akustyczne, a dodatkowe sprawi, że do pomieszczenia nie będzie docierać np. światło zapalane w korytarzu przez pozostałych domowników.

W przypadku drzwi do kuchni, oprócz elementów czysto funkcjonalnych, oferowanych przez producenta, możemy też pokusić się o wykorzystanie dodatkowych rozwiązań i spersonalizowanie produktu, oczywiście gdy nie wpłynie to na obejmującą go gwarancję. Jeśli kuchnia nie jest zbyt obszerna, na drzwiach można zainstalować np. specjalne kieszenie, w których przechowamy przedmioty, takie jak czerpaki czy drewniane łyżki. Innym ergonomicznym rozwiązaniem jest zawieszana półka na przyprawy – podczas gotowania zawsze będziemy mieć je pod ręką.

Na koniec, czas powrócić do salonu. Ponieważ jest to pomieszczenie, w którym często panuje duży ruch, dobrane do niego drzwi powinny być możliwie szerokie. Dobrym pomysłem jest więc stolarka drzwiowa o więcej niż jednym skrzydle lub też przesuwna. Drzwi wyposażone w przeszklenia ożywią zaś wnętrze i optycznie je powiększą, co będzie istotne zwłaszcza przy niewielkim metrażu.

Kiedy wybierzemy już interesujące nas produkty, przychodzi czas na ich zainstalowanie. Pamiętajmy, że dobry montaż jest równie ważny, jak dobry produkt. Profesjonalna, wykonana przez fachowców instalacja drzwi i okien sprawi, że posłużą nam one przez długie lata. Dzięki odpowiedniej synergii salonu, kuchni czy sypialni, życie domowników nabiera odpowiedniego rytmu. Wykorzystane w nich, dobrze dobrane i właściwie zamontowane okna oraz drzwi będą zarazem użyteczne, jak i estetyczne.

***

Ogólnopolska kampania edukacyjna „DOBRY MONTAŻ" to organizowana przez Związek POiD akcja, promująca wśród inwestorów indywidualnych ideę prawidłowej instalacji wyrobów stolarki budowlanej. Partnerami „DOBREGO MONTAŻU" są firmy: AIB, FAKRO, GERDA, Hörmann, Klimas Wkręt-met, Oknaaluminiowe.pl, Porta KMI Poland, PROLINE, Roto, Soudal i VETREX.

***

Opis rozwiązań oferowanych przez Partnerów kampanii „DOBRY MONTAŻ":

System okien przesuwnych Patio Automatic firmy VETREX: cieszący się ogromną popularnością wśród inwestorów indywidualnych system okien przesuwnych wyposażony jest w specjalne okucia, dzięki którym otwieranie i zamykanie okna wymaga użycia niewielkiej siły, nawet w przypadku dużych i ciężkich skrzydeł. W zależności od potrzeb, okno można skonstruować na bazie profili umożliwiających wstawianie energooszczędnych pakietów szybowych, dzięki czemu konstrukcja będzie nie tylko funkcjonalna, ale również zatrzyma ciepło w pomieszczeniu.

Okno uchylno-przesuwne Patio Light firmy VETREX: okno uchylno-przesuwne opracowane z myślą o efektywnym wykorzystaniu przestrzeni. Po otwarciu skrzydła nie wchodzą do pomieszczenia, lecz chowają się równolegle jedno za drugim, dlatego rozwiązanie to doskonale sprawdzi się wszędzie tam, gdzie liczy się każdy centymetr powierzchni, np. w kuchni, czy biurze. Zastosowane w oknach okucia pozwalają na lekki i płynny ślizg skrzydła, a ergonomiczna konstrukcja umożliwia wygodne sterowanie oknem.

Drzwi podnoszono-przesuwne HST-Sky firmy FAKRO: drzwi podnoszono-przesuwne to nowy trend  w budownictwie, zmieniający postrzeganie przestrzeni mieszkalnych. Nowoczesne połączenie wytrzymałej zewnętrznej ramy aluminiowej i wewnętrznej drewnianej w drzwiach HST-Sky z serii Innoview firmy FAKRO zapewnia niespotykaną trwałość, jak również bardzo dużą estetykę wnętrza. Dzięki specjalnej konstrukcji, szyba stałego - niejezdnego skrzydła zamocowana jest bezpośrednio w ościeżnicy i progu, dając tym samym znacznie większą powierzchnię przeszklenia. Drzwi mogą być wykonane w zakresie do 12 m szerokości i 2,8 m wysokości. Są one nie tylko elementem stolarki otworowej użytej w budynku, lecz stanowią zarazem część wystroju, nadając wnętrzu styl i charakter.