Automatyka okienna, zarówno ta stosowana w systemach naturalnej wentylacji, jak i oddymiania, może być praktycznie niewidoczna dla oka. Napęd CDC firmy D+H montowany jest w zależności od potrzeb – nawierzchniowo lub wewnątrz profilu okna. Drugi wariant jest możliwy dzięki zastosowaniu specjalnego łańcucha przystosowanego do pokonywania łuków bocznych.
W standardowym, nawierzchniowym montażu napęd posiada możliwość obrotu, dzięki czemu łańcuch pozostaje prosty. Chcąc ukryć siłownik w profilu trzeba liczyć się z tym, że będzie on unieruchomiony. Zadanie pokonania łuku powstającego przy otwieraniu okna przenosi się w tym momencie na łańcuch. Standardowy łańcuch wychodzący z zamontowanego „na sztywno” napędu mógłby ulec zaklinowaniu, a nawet trwałemu uszkodzeniu w wyniku oddziaływania sił skrętnych. D+H opracowało łańcuch o specjalnej budowie, która umożliwia pokonywanie tzw. łuków bocznych. Zastosowano go w napędzie z serii CDC, który jednocześnie charakteryzuje się dużą siłą.
Otwierane po łuku
Łańcuch łukowy do napędów D+H wykonuje się w dwóch wersjach - SBU charakteryzuje się ugięciem łańcucha w kierunku górnym, SBD w kierunku dolnym. Oznaczenia te występują w nazwie napędu CDC. Wyczytamy z niej także informację o sile i wysuwie łańcucha.
Dyskretne znaczy estetyczne
Zastosowanie napędów ukrytych w profilu znacząco poprawia estetykę okien. Architekci czy producenci stolarki często szukają rozwiązań, które są zaawansowane technologicznie, a jednocześnie dobrze komponują się z wnętrzem. Im mniej urządzeń jest widocznych gołym okiem, tym lepiej. Tak właśnie jest z napędem CDC. Zapewnia on sprawne, zautomatyzowanie skrzydeł okiennych, a jednocześnie pozostaje praktycznie niezauważalny. Może być stosowany zarówno w systemach naturalnej wentylacji, jak i oddymiania. Posiada Świadectwo Dopuszczenia i jest zgodny z normą PN-EN 12101-2.
źródło: D+H Polska