Budownictwo mieszkaniowe nadal na plusie
Budownictwo mieszkaniowe nadal na plusie

Według danych GUS w pierwszych trzech kwartałach 2016 roku oddano do użytku o prawie 11 proc. więcej mieszkań niż w roku ubiegłym. Dość łagodna zima powinna pomóc utrzymać dobre wyniki z sektora budowlanego.

Coraz więcej mieszkań na rynku

W I-III kwartale 2016 r. oddano do użytkowania 112071 mieszkań, tj. o 10740 mieszkań (o 10,6 proc.) więcej niż w I-III kwartale 2015 r. Więcej mieszkań oddano do użytkowania w budownictwie przeznaczonym na sprzedaż lub wynajem, spółdzielczym oraz komunalnym. Spadek liczby mieszkań w stosunku do I-III kwartału 2015 r. odnotowano w budownictwie indywidualnym, zakładowym oraz czynszowym.

Popularniejsze budownictwo indywidualne

W I-III kwartale 2016 r. w ogólnej liczbie mieszkań oddanych do użytkowania w budownictwie indywidualnym dominowały mieszkania oddane do użytkowania z przeznaczeniem na użytek własny inwestora i jego rodziny. Stanowiły 85,6 proc. wszystkich mieszkań oddanych do użytku w pierwszych trzech kwartałach 2016 roku.

Polacy wolą na swoim

Dobre wyniki budownictwa mieszkaniowego są wynikiem ogólnej niechęci do wynajmowania lokali. Według danych Eurostatu, jedynie 4 proc. Polaków decyduje się na wynajęcie mieszkania, gdy tymczasem w Niemczech średnio co druga osoba woli wynajem od kupna. Polaków nie odstraszają nawet spore koszty inwestycji. – Budowa domu to inwestycja na lata. Powszechniejszy dostęp do wiedzy i rosnąca świadomość w kwestii budowy zmuszają producentów materiałów budowlanych do poszukiwania innowacyjnych rozwiązań, które pozwalają zapewnić inwestorom spokój na lata – uważa Łukasz Nowakowski, doradca techniczny Monier BRAAS. – W przypadku budowy dachu niebagatelną rolę odgrywa również fachowe wykonawstwo, ponieważ nawet najwyższej jakości produkt nie będzie funkcjonował prawidłowo, jeśli nie zostanie prawidłowo zamontowany. Dlatego zawsze namawiamy na skorzystanie z Certyfikowanych Dekarzy BRAAS, których jakość pracy znamy – dodaje. 

 

źródło: Monier Braas Sp. z o.o