Nieograniczone  aranżacje poddasza z oknami zdalnie sterowanymi
Nieograniczone aranżacje poddasza z oknami zdalnie sterowanymi

Widok wysoko zamontowanych okien skłania do postawienia szeregu pytań:
jak je obsługiwać? Jak zaciągnąć roletę? A co w przypadku gdy przy otwartym oknie spadnie deszcz? Odpowiedzią na te wszystkie pytania jest RotoTronic – inteligentne okno w dachu (fot. 1).

Jedną z zalet okien RotoTronic jest możliwość ich zdalnej obsługi. Sterowanie możliwe jest za pomocą umieszczonego na ścianie przełącznika (fot. 2) lub pilota do zdalnego sterowania (fot. 3). Dodatkowo, w standardzie Roto oferuje czujnik deszczu, zlecający automatyczne zamknięcie okna w sytuacji nagłej zmiany pogody. Decydując się na dodatkowe wyposażenie opcjonalne: czujnik światła lub programator z funkcją „Astro” uzyskujemy sterowanie okna i rolet dostosowujące się automatycznie do temperatury, natężenia światła słonecznego lub wiatru. Elektryczne rolety wewnętrzne i/lub zewnętrzne podłączane są bezpośrednio do sterownika zamontowanego fabrycznie w oknie – odpada zatem konieczność pracochłonnego doprowadzenia zasilania.

Okna RotoTronic produkowane są w dwóch wariantach:
-E – okna z siłownikiem 24V sterowane za pomocą przełączników ściennych
-EF – okna z siłownikiem 24V sterowane drogą radiową za pomocą pilota

W obydwu wariantach projektując instalację elektryczną należy przewidzieć doprowadzenie zasilania 230V w pobliże każdego okna. W wersji E dodatkowo przewody do wyłączników ściennych sterujących funkcjami okna (zamykanie, roleta wewnętrzna i zewnętrzna). Okno EF jest pod tym względem dużo wygodniejsze – po podłączeniu do zasilania nie są potrzebne żadne dodatkowe przewody, można od razu przystąpić do programowania pilotów i obsługi okien.

W komplecie z oknami dostarczane są czujniki deszczu z kablem i wtyczką – aby je zamontować wystarczy osadzić czujnik na kołnierzu i połączyć wtyczką z odpowiednim gniazdem wbudowanego sterownika. Natomiast oddzielnie zamawia się opcjonalne wyposażenie dodatkowe – rolety, przełączniki, piloty zdalnego sterowania.

Zalety w skrócie:
- fabrycznie montowany napęd silnikowy
- wbudowany sterownik akcesoriów wewnętrznych i zewnętrznych
- przygotowane przewody do podłączenia akcesoriów wewnętrznych
- sterowanie pilotem (wersja EF) lub podłączenie do 3 przełączników ściennych (wersja E)
- przewód zasilający z wtyczką 230V

fot. 1 RotoTronic okno zdalnie sterowane

fot. 2 Przełącznik ścienny

fot. 3  Zdalne sterowanie okna za pomocą pilota

Foto: Roto