Mieszkanie przyjazne dla seniora
Mieszkanie przyjazne dla seniora

W związku ze zwiększaniem się udziału ludzi starszych w społeczeństwie polskim coraz większe zainteresowanie zyskują technologie poprawiające standard zamieszkania. Okna Schüco PVC zapewniają pełny komfort obsługi i oszczędność energii cieplnej, co pokazuje przykład osiedla apartamentowego w Niemczech.

Zauważalnym na przestrzeni ostatnich lat trendem jest migracja osób w wieku emerytalnym do miast, Pole tekstowe:  
Kompleks mieszkaniowy zaprojektowany 
z myślą o seniorach
Fot. Schüco
gdzie mogą mieszkać bliżej rodziny. Dlatego mieszkania na niższych kondygnacjach, w budynkach z dostępem do ułatwień takich jak windy dla wózków czy podjazdy cieszą się obecnie bardzo dużym zainteresowaniem. Odpowiednio dobrane okna i drzwi mogą również znacząco poprawić komfort zamieszkania dzięki szerokiemu dostępowi do światła dziennego i doskonałej ochronie cieplnej, czego dowodzi ciekawy przykład kompleksu mieszkaniowego Wiesenstrasse w niemieckim mieście Kempen, zaprojektowanego specjalnie z myślą o mieszkańcach w starszym wieku.

Osiedle bez barier

Na pierwszy rzut oka budynki o dopasowanej do lokalnej zabudowy, klinkierowej elewacji wyglądają bardzo tradycyjnie, jednak w rzeczywistości zapewniają wachlarz nowoczesnych udogodnień zaprojektowanych z myślą o starszych osobach. Wysokie na trzy i pół piętra obiekty zostały zlokalizowane w niewielkiej odległości od centrum miasta i oferują 30 mieszkań na wynajem, o metrażu od 47 do 90 m2. Dwa największe apartamenty zajmują powierzchnię dwóch najwyższych kondygnacji. Na parterze można znaleźć udogodnienia zapewniające całodobowe bezpieczeństwo seniorów, w postaci konsjerża i monitoringu. Dostęp na wyższe piętra jest możliwy przez klatkę schodową lub windy pozwalające na transport wózka. Każdy z mieszkańców ma dostęp do miejsc parkingowych, z których połowa jest zadaszona. Mieszkania zostały ponadto wyposażone w balkony lub przestronne tarasy, gdzie ze świeżego powietrza korzystają rezydenci nie mogący opuszczać mieszkania ze względów zdrowotnych. Doskonałe doświetlenie pomieszczeń gwarantują duże, energooszczędne okna PVC-U z oferty Schüco.

Zdrowy mikroklimat i oszczędność

Stworzenie zdrowego i bezpiecznego środowiska dla osób starszych wymaga rozwiązań zapewniających nie tylko komfortowy, ciepły mikroklimat bez przeciągów, lecz także dostęp do czystego powietrza. Higiena dróg oddechowych i komfort cieplny ma kluczowe znaczenie zwłaszcza w przypadku osób z chorobami dróg oddechowych czy alergiami. Budynek został zrealizowany w zgodzie z niemieckim rozporządzeniem o oszczędzaniu energii w budynkach EnEV 2009 i charakteryzuje się wysoką efektywnością energetyczną, uzyskaną dzięki kombinacji nowoczesnych systemów okiennych i efektywnych rozwiązań grzewczych w postaci ciepła sieciowego oraz ogrzewania podłogowego. Energooszczędne okna Schüco Corona SI 82 z sześcioma komorami powietrznymi zostały wyposażone w potrójny pakiet szybowy. W celu zapewnienia higienicznego mikroklimatu i oszczędności energii stolarkę okienną zintegrowano z modułem wymiany powietrza z odzyskiem ciepła Schüco VentoTherm. Gdy okno jest w pozycji zamkniętej, sensoryczne rozwiązanie automatycznie reaguje na wilgotność w pomieszczeniu, zapewniając wymianę powietrza dostosowaną do aktualnych potrzeb. Zużyte powietrze z pomieszczenia przechodzi przez wymiennik ciepła, gdzie pozostawia energię cieplną. W tym samym czasie powietrze pobierane z zewnątrz jest filtrowane, a następnie ogrzewane ciepłem z wymiennika. Czystość powietrza zapewnia filtr w klasie F7 zgodnie z normą PN-EN 779:2012, dlatego system Schüco VentoTherm może być z powodzeniem stosowany również w domach opieki czy szpitalach.

 

 

Więcej informacji o produktach firmy Schüco znajdą Państwo na stronie:

www.schueco.pl