Ile waży dobre okno
Ile waży dobre okno

Dobre okno, to solidne okno, zapewniające ciszę, ciepło i bezpieczeństwo, bazujące na wysokiej jakości komponentach o sprawdzonych właściwościach technicznych i użytkowych oraz o dużej wytrzymałości. Jakie to komponenty?

Profil

Solidny profil jest odpowiednio szeroki, aby skutecznie izolować przed chłodem i hałasem, a także umożliwić instalację energooszczędnych pakietów szybowych i zapewnić nawet wielogabarytowym konstrukcjom odpowiednią stabilność. Głębokość zabudowy wiąże się z wielokomorową budową ram. Profile o szerokości 82 mm, 90 mm składają się zwykle z 5 lub 6 komór, z czego jedna lub kilka może być wypełniona klinem izolacyjnym. To właśnie szerokość ramy, a nie liczba komór, jak zwykło się przyjmować, decyduje o właściwościach ciepłochronnych okna. „Sztuczne” pomnażanie liczby komór bez poszerzania profili, nie przekłada się zupełnie na energooszczędność rozwiązania, z czego niedoświadczeni inwestorzy niestety rzadko zdają sobie sprawę. Naturalnie im szerszy jest profil – tym więcej materiału potrzeba na jego wykonanie i tym większa jest jego masa.

Wzmocnienia

Element ten ma kluczowe znaczenie dla stabilności konstrukcji. Wzmocnienia są szczególnie istotne w przypadku przeszkleń – szczególnie narażonych na parcie wiatru. Wykonywane są ze stali i ukrywane fabrycznie w profilach ram i skrzydeł. Im więcej stali zastosowanej zostanie do wzmocnienia systemu okiennego - tym bardziej wytrzymała i odporna na działanie sił fizycznych będzie konstrukcja i tym większe przeszklenia będzie można wykonać. W solidnych rozwiązaniach Vetrex, takich jak np. V90+, czy V82, wykorzystuje się stal o grubości 1,8 mm. Grubość wzmocnień oczywiście istotnie wpływa na ciężar konstrukcji.

Pakiety szybowe

Szyby energooszczędne, składają się najczęściej z trzech tafli szkła. Przestrzenie pomiędzy nimi wypełnione są gazem szlachetnym przewodzącym ciepło w mniejszym stopniu niż powietrze. Dodatkowo pojedyncze szyby rozdzielone są tzw. ramkami dystansowymi, ograniczającymi straty ciepła. Szyby dwukomorowe (składające się z trzech tafli szkła) zawsze będą skuteczniejszym izolatorem termicznym niż jednokomorowe (składające się z dwóch tafli szkła). Nieco inaczej wygląda kwestia izolacyjności akustycznej. W przypadku tego parametru liczy się przede wszystkim grubość szkła dla poszczególnych tafli. Lepszą izolacyjność akustyczną uzyskamy w pakietach składających się z szyb 6 mm i 4 mm niż dla pakietu składającego się z dwóch szyb o grubości 4mm . W obu przypadkach – szyb energooszczędnych i dźwiękoszczelnych, ciężar pakietów przekłada się wprost proporcjonalnie na pożądane właściwości użytkowe. 

Okucia

Solidne, precyzyjnie wykonane okucia z wysokiej jakości stali gwarantują wieloletni komfort użytkowania okien i wygodne sterowanie nawet ciężkimi skrzydłami. Zaawansowane okucia, w które wyposażone są nowoczesne systemy stolarki premium, posiadają szereg elementów wpływających na ergonomię obsługi – takich jak wózki jezdne, na których jednym ruchem można przesunąć drzwi tarasowe wykonane w systemie dedykowanym do realizacji konstrukcji wielkogabarytowych, np. Vetrex Slide 82, czy system aktywnych rozwórek z wymuszonym działaniem, dociskających skrzydło do ramy na całej szerokości przy zamykaniu i odpychające je od ramy podczas otwierania – stosowany np. w systemie Vetrex Patio Automatic.

Waga wyboru

Stolarka PVC z założenia ma posłużyć przez kilkadziesiąt lat. Warto więc poświęcić nieco więcej uwagi na wybór najkorzystniejszego rozwiązania. Początkujący budujący często czują się przytłoczeni ilością informacji dotyczących parametrów i komponentów okien i nie wiedzą które kryteria wyboru uznać za najważniejsze. Naturalnie, współczynniki takie jak Uw i Rw, zdecydowanie najczęściej okazują się priorytetowe, jednak przy porównywaniu na pierwszy rzut oka podobnych ofert różnych producentów, warto też zwrócić uwagę właśnie na wagę okien, sugerującą solidność rozwiązania. Informacja o ich ciężarze może być… na wagę złota.

 

 

źródło: Vetrex