RZĄD ZMNIEJSZA WYDATKI NA BUDOWNICTWO MIESZKANIOWE W 2009 ROKU !
RZĄD ZMNIEJSZA WYDATKI NA BUDOWNICTWO MIESZKANIOWE W 2009 ROKU !

Projekt budżetu państwa na 2009 rok przewiduje zmniejszenie w stosunku do Produktu Krajowego Brutto wydatków na wsparcie budownictwa mieszkaniowego, m.in. komunalnego i socjalnego.

W tym roku wydatki te wynoszą 0,085 proc. PKB. W przyszłym roku na cele mieszkaniowe rząd chce przeznaczyć jedynie 0,078 proc. PKB przy założeniu, iż wzrośnie on o ok. 7,8 proc. w stosunku do 2008 roku. W sumie na budownictwo rząd chce wydać jedynie 1084,3 mln zł.

Suma wydatków na mieszkalnictwo w przyszłorocznym budżecie jest wyższa o 0,3 proc. w stosunku do wydatków na mieszkalnictwo, jakie były przewidziane w tegorocznym budżecie - mówi Piotr Styczeń, wiceminister infrastruktury. Dodaje, że środki budżetowe na mieszkalnictwo są wydawane w relacji do istniejącego oprzyrządowania prawnego.

Przepisy regulujące sferę mieszkaniową nie zmieniły się w jakiś zasadniczy sposób i w związku z tym wydatki budżetowe na tę sferę również nie zostały rewolucyjnie podwyższone - wyjaśnia wiceminister.

Przyszłoroczne wydatki na budownictwo będą najniższe od 60 lat i zdaniem ekspertów, nie wystarczą na realizację inwestycji mieszkaniowych.

W Polsce nadal brakuje 1,5 mln mieszkań. Żeby je wybudować, w ciągu ośmiu lat wydatki z budżetu państwa na budownictwo mieszkaniowe musiałyby wynosić ok. 1,5-2 proc. PKB - mówi Andrzej Aumiller, minister budownictwa w rządzie PiS.

W czasie, kiedy spodziewane jest spowolnienie gospodarki i zachwianie systemu finansowego na świecie i w Polsce Rząd powinien raczej zdecydowanie zwiększyć nakłady na budownictwo, a nie obniżać je. Budownictwo bowiem jest podstawowym kołem zamachowym gospodarki, które ma istotny wpływ na jej wzrost. Obniżenie tych wydatków i zapowiadana przez banki konserwatywna polityka kredytowa może znacznie przyczynić się do zmniejszenia PKB w 2009 roku.

Źródło: Gazeta Prawna
Opracowanie: GROW