Wybierz dobrze drzwi wejściowe cz. 1
Wybierz dobrze drzwi wejściowe cz. 1

Jak sprawić, że drzwi będą wizytówką Twojego domu przez długie lata i uczynią Twój dom wymarzonym, pięknym, bezpiecznym i funkcjonalnym?  

1. Jak długo zastanawiałeś się nad wyborem samochodu? Czy impuls zakupowy przyszedł szybko? Kolor i parametry techniczne – tego nie wybiera się w pięć minut. Drzwi to wbrew pozorom równie skomplikowany produkt. Dlatego wybierając tak ważny element swojego domu zapoznaj się szczegółowo z ofertą produktową. Porozmawiaj z ekspertem, on na pewno Ci doradzi. Sprzedawcy mają dużą wiedzę na temat drzwi, które oferują – jednak nie zawsze są bezstronni.  

2. Nie kieruj się wyłącznie ceną. Zorientuj się, co za tę atrakcyjnie niską cenę otrzymasz – ceny nie obniża się bez powodu. Pamiętaj – liczy się jakość produktu i to powinno być kluczowym argumentem. Drzwi podnoszą wartość Twojego domu – są wizerunkowym ukoronowaniem Twojej inwestycji, witają gości, chronią rodzinę zarówno przed zimnem jak i przed intruzem. W odróżnieniu od wspomnianego samochodu – zazwyczaj kupujesz je raz w życiu. 

3. Pytaj. Dowiedz się czy Twoje drzwi są bezpieczne – czy mają klasę antywłamaniową RC2 lub wyższą. Drzwi wyposażone we wręg francuski tzw. antywyważeniowy trudniej sforsować. Nie sugeruj się tworzywem, z którego wykonane są Twoje drzwi. To mit, że drzwi stalowe będą bardziej trwałe od drewnianych i zapewnią większe bezpieczeństwo. Zwracaj uwagę na rodzaj stosowanego zamka i – niezależnie od tworzywa które wybierasz – koniecznie poproś o certyfikaty. 

4. Sprawdź jak bogata jest oferta firmy, którą wybierasz. Pamiętaj, że jeżeli ktoś zajmuje się wszystkim, to ciężko zadbać mu o dedykowany produkt wysokiej jakości. 

5. Nie kupuj dwa razy. Wybór tańszego rozwiązania może się finalnie (np. po pierwszej zimie z przemarzającymi drzwiami) skończyć wymianą całych drzwi wraz z ościeżnicą – to niepotrzebny wydatek i naruszenie elewacji, co wiąże się z koniecznością dodatkowego remontu.  

6. Najlepsze dostępne drzwi są certyfikowane. Producent poinformuje Cię, jaki mają parametr termoizolacyjności (Ud) oraz dźwiękoszczelności (Rw). Podwoje wysokiej jakości charakteryzują się atrybutem Rw powyżej 34 dB oraz parametrem Ud poniżej 1,3 W/m2K. To zagwarantuje Ci oszczędność cieplną i tak ważny spokój, ponieważ dźwięk dochodzący z otoczenia będzie dostatecznie tłumiony. 

7. Jeśli myślisz o drzwiach z tworzywa sztucznego, pamiętaj o tym, że nie da się ich zregenerować tak jak się to dzieje w przypadku drzwi drewnianych. Klasyczny, naturalny materiał możesz uzupełnić – nawet samodzielnie – wypełniaczem stolarskim. Po latach drzwi mogą wyglądać jak nowe – wystarczy tylko je wyszlifować i polakierować oraz nadać odpowiedni kolor (najlepsi producenci oferują taką usługę!). Drzwi sztuczne, uszkodzone raz, będziesz oglądał codziennie – chyba, że wymienisz je wraz z ościeżnicą. 

8. Kupując drzwi zwróć uwagę na stosowane zamki, uszczelki oraz liczbę warstw lakieru. To od zewnętrznej powłoki zależy jak trwałe będą. 

9. Dowiedz się czy producent drzwi jest w stanie zapewnić Ci ich właściwy montaż. Autoryzowana Grupa Montażowa wie jak zabezpieczyć i właściwie osadzić drzwi. To bardzo ważne, ponieważ wpływa nie tylko na komfort z ich eksploatacji, ale pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek jak drzwi teoretycznie ciepłe, ale w praktyce – przez zły montaż – przemarzające. Ponadto w przypadku wybranych producentów Autoryzowana Grupa Montażowa wydłuża czas gwarancji. Zły montaż może zepsuć najlepszy produkt. 

10. Pamiętaj, że drzwi wejściowe są zaledwie ułamkiem kosztu całej inwestycji. To pierwszy element Twojego domu, którego dotkną Twoi goście. To kwintesencja całego procesu projektowego, dlatego warto oprzeć się pokusie oszczędności, aby Twój dom rzeczywiście był ciepły i bezpieczny – po prostu doskonały. Tego nie zapewnią drzwi niskiej jakości, przemarzające, bez certyfikowanej antywłamaniowości, które po jakimś czasie będą po prostu mało estetyczne.  

11. Dobre drzwi wejściowe to nie koszt – to inwestycja w Twój komfort i bezpieczeństwo. 

 

źródło: Paweł Krzemiński, Drzwi CAL  – z natury doskonałe