Wybierz dobrze drzwi wejściowe cz. 2
Wybierz dobrze drzwi wejściowe cz. 2

1.Jakość
Co tak naprawdę znaczy, że ktoś ma drzwi wysokiej jakości? Takie drzwi podnoszą wartość Twojego domu – są wizerunkowym ukoronowaniem inwestycji, witają gości, chronią rodzinę zarówno przed zimnem jak i przed intruzem.
Ciepłe drzwi wejściowe wykonane są z reguły z drewna sosnowego. Warto jednak pamiętać, że o jakości świadczy nie tylko materiał i technologia, w jakiej drzwi są wykonane, ale również rodzaj dodatków takich jak uszczelki czy zamek. Zamek wielopunktowy sprawia, że skrzydło drzwiowe lepiej przylega do ościeżnicy, dzięki czemu drzwi są szczelniejsze, a tym samym cieplejsze. Znaczenie ma też ich masa i grubość– im cięższe i szersze w przekroju tym lepsza jest akustyka. Na finalne zadowolenie z produktu niebagatelny wpływ ma doświadczenie firmy produkującej drzwi – im większe tym lepsze. Doświadczenie mierzone nie tylko w latach, ale też liczbie wyprodukowanych drzwi zewnętrznych: standardowych i indywidualnych, dopasowanych do potrzeb określonego domu. Produkcyjny know-how jest bardzo ważny, ponieważ drzwi są produktem niejednorodnym.

2.Kolor
Drzwi z reguły dobieramy pod kolor okien, dachu czy bramy. Warto pamiętać, że kolory ciemniejsze (niezależnie od materiału, z jakiego są wykonane) bardziej nagrzewają się na słońcu, dlatego istotne jest zadaszenie wejścia lub jego dodatkowe osłonięcie – wydłuży to żywotność Twoich drzwi. Dobrzy producenci mają w swojej ofercie drzwi dwukolorowe – innego koloru na zewnątrz, pasujące do elewacji domu, a innego koloru wewnątrz – dopasowane do stylu i kolorystyki wnętrza.

3.Wzór
To zawsze bardzo indywidualny wybór. Drzwi, kupujemy zwykle raz do danego domu, gdyż ich wymiana wiąże się z koniecznością naprawy otaczającej je elewacji. Powinniśmy pamiętać o ponadczasowym wzornictwie, które nie ulegnie zmianie przez lata. W przestrzeni pozbawionej okien i zacienionej warto rozważyć zastosowanie naświetli – bocznych i górnych. Okucia to biżuteria drzwi – warto przemyśleć wybór klamki czy antaby, a dla ułatwienia sobie życia – zainwestować w zamki elektryczne albo biometryczne, pozwalające na zdalne sterowanie dostępnością domu.

4.Bezpieczeństwo
Od wytrzymałości drzwi, jakości zamka oraz zastosowanych rozwiązań technologicznych zależy bezpieczeństwo Twojego domu. Twoje drzwi są bezpieczne gdy mają certyfikowaną klasę antywłamaniową RC2 lub wyższą. Drzwi wyposażone we wręg antywyważeniowy tzw. francuski trudniej sforsować. Ważny jest też rodzaj zastosowanego szyldu zabezpieczającego wkładki przed zniszczeniem. Jeżeli zastosowano oszklenia warto sprawdzić czy jest to szkło klasy P4.

5.Wymiar
Właściwy wymiar jest bardzo ważny. Drzwi standardowych wymiarów pozwolą na oszczędności przy zakupie, dlatego warto uwzględnić je w projekcie domu. Dla otworów nietypowych – szerszych lub wyższych – przewiduje się wspomniane wcześniej naświetla górne lub boczne, które dodatkowo pozwalają rozświetlić pomieszczenie. Warto zaznaczyć, że szerokość skrzydła o wymiarze 100 cm i większym powoduje zwiększone zużycie zawiasów oraz klamek.

6.Dostępność
Przed wyborem drzwi drewnianych należy sprawdzić ich dostępność – najlepsi producenci wyprodukują nie tylko drzwi, które mają w swojej ofercie, ale pozwolą również na wybór odpowiedniego koloru czy wysokości dostosowanej do otworu w murze. Zaproponują też indywidualne rozwiązania z naświetlami bocznymi lub górnymi.
Warto upewnić się, że nasze upragnione drzwi zostaną wyprodukowane w rozsądnym terminie i dostosowane do naszych potrzeb estetycznych oraz że dany producent ma swoją sieć sprzedaży w interesującej nas lokalizacji.

7.Czas realizacji
Drzwi zamawiamy zaraz po wykonaniu tzw. mokrych prac budowlanych, gdy posadzki zostały już wylane – to właśnie ten (a nie wcześniejszy) moment montażu warto też uwzględnić w ewentualnym harmonogramie prac budowlanych oraz przy kredycie hipotecznym! Czas oczekiwania na indywidualnie zamówione drzwi to minimum 2 tygodnie. Zanim wymarzony i wybrany model drzwi do nas dotrze otwór należy odpowiednio zabezpieczyć – najlepiej płytą OSB albo drzwiami zastępczymi (niektórzy sprzedawcy oferują drzwi zastępcze w swoich salonach).

8.Certyfikaty
Najlepsze dostępne drzwi są certyfikowane przez niezależne instytuty. Producent poinformuje Cię, jaki mają parametr termoizolacyjności (Ud) oraz dźwiękoszczelności (Rw). Podwoje wysokiej jakości charakteryzują się atrybutem Rw powyżej 34 dB oraz parametrem Ud poniżej 1,3 W/m2K. To zagwarantuje Ci oszczędność cieplną i tak ważną ciszę, ponieważ dźwięk dochodzący z otoczenia będzie dostatecznie tłumiony.

9.Gwarancja
Skorzystanie ze wsparcia Autoryzowanej Grupy Montażowej może wydłużyć gwarancję nawet o 50% – taka odpowiedzialność producenta za produkt dotyczy tylko najlepszych na rynku drzwi. W trakcie trwania okresu „ochronnego” warto pamiętać o ich właściwej konserwacji, zgodnie z instrukcją producenta. Drewno nieustannie „pracuje”, dlatego powłoka lakiernicza powinna być szczelna, a wszelkie szczeliny uzupełnione materiałami do konserwacji drewna. Warto wiedzieć, że im mniej elementów zostało wykluczonych z karty gwarancyjnej tym lepsza jakość produkowanych drzwi. Warto pamiętać o tym, że najlepsi producenci udzielają nawet 20 lat gwarancji obejmującej skrzydło drzwiowe.

10.Właściwy montaż
Nawet najlepsze drzwi zamontowane niewłaściwie będą gorsze od słabszych, ale zamontowanych prawidłowo. Warto pamiętać, że niedoszczelnienie połączenia ościeżnicy z murem może zaprzepaścić najlepsze parametry izolacyjności akustycznej drzwi, dlatego montaż zlecamy Autoryzowanej Grupie Montażowej, która posiada wiedzę i doświadczenie potwierdzone certyfikatem producenta. Właściwy montaż pozwala na eliminację mostków termicznych, pogarszających izolacyjność cieplną Twoich drzwi, zapobiega ich wypaczeniu oraz przedłuża gwarancję. Błędy na tym etapie prac budowlanych są bardzo częstą przyczyną reklamacji, dlatego warto oszczędzić czas i nerwy zlecając pracę profesjonalistom.

11.Doświadczenie i rzetelność producenta
Wybierz drzwi, za którymi stoi doświadczenie i rzetelność producenta, montowane w prestiżowych miejscach (wysokiej klasy hotele czy budynki administracji państwowej), wybierane przez właścicieli salonów sprzedaży drzwi, dysponujących przecież dostępem do wielu produktów. Drzwi producenta szanującego swoich pracowników i klientów – i zawsze uczciwie informującego o wartości produktu, który kupujesz. Drzwi markowe, doskonalone przez lata i wyprodukowane w firmie, która jest i będzie na rynku w momencie, kiedy poprosisz ją o pomoc za 10 czy 20 lat.

Paweł Krzemiński, Drzwi CAL
 – z natury doskonałe