PREZ-MET – wydajne maszyny szybki  serwis – rozmowa z Januszem Pacudą, dyrektorem handlowym firmy PREZ-MET
PREZ-MET – wydajne maszyny szybki serwis – rozmowa z Januszem Pacudą, dyrektorem handlowym firmy PREZ-MET

PREZ-MET to firma o ugruntowanej pozycji na rynku, czołowy polski producent maszyn do stolarki aluminiowej i PCW. Przedsiębiorstwo istnieje od ponad 40 lat – w międzyczasie zmianie uległ profil produkcji. Czy mógłby Pan przybliżyć czytelnikom historię firmy?

Firma PREZ-MET powstała w 1967 roku. Początkowo spółka zajmowała się produkcją form wtryskowych, wykrojników i tłoczników. Zmiany ustrojowe i gospodarcze Polski z przełomu lat 80. i 90. ubiegłego wieku nie pozostały jednak bez wpływu na przedsiębiorstwo. W 1993 roku podjęta została decyzja o zmianie profilu zakładu – rozpoczęto produkcję maszyn oraz urządzeń do stolarki aluminiowej i z PVC. 
    W ciągu 20 lat działalności doskonale poznaliśmy rynek i mechanizmy nim rządzące. Starając się sprostać oczekiwaniom klientów, od początku starannie dobieraliśmy poddostawców, dzięki czemu mogę z całym przekonaniem powiedzieć, że dziś współpracujemy z najlepszymi. Najwyższa jakość półproduktów gwarantuje uzyskanie produktu finalnego światowej klasy. Stosowane przez nas technologie i rozwiązania pozwalają nam konkurować z uznanymi zagranicznymi producentami maszyn. 
    W ofercie firmy PREZ-MET znajdują się m.in. maszyny do podstawowej produkcji, całe linie CNC oraz ciągi technologiczne. Warto podkreślić, że spółka jest największym producentem maszyn tego typu w Polsce.

Wspomniał Pan, iż PREZ-MET oferuje zarówno maszyny o niewielkim stopniu skomplikowania, znajdujące zastosowanie do podstawowej produkcji, jak i sprzęt o wysokim zaawansowaniu technologicznym, w pełni zautomatyzowany, rozbudowany, przeznaczony do realizacji skomplikowanych projektów. Które z nich cieszą się większym zainteresowaniem klientów? Czy producenci stolarki otworowej, rozbudowując lub modernizując swoje zakłady, decydują się na wyposażenie ich w kompletne ciągi technologiczne, czy też – ze względu na koszty – wybierają pojedyncze maszyny?

Wśród wszystkich krajów europejskich to właśnie w Polsce działa najwięcej firm zajmujących się produkcją okien. Dominująca ich część to zakłady małe bądź średnie. Niezależnie jednak od wielkości, przedsiębiorstwa kładą coraz większy nacisk na jakość swoich wyrobów. To wymóg czasów – dla inwestora cena przestaje mieć kardynalne znaczenie, zaczyna on przykładać wagę do parametrów produktu, jego walorów estetycznych i użytkowych. Rosną też wymagania klientów odnośnie funkcji, jakie ma pełnić stolarka otworowa. Drzwi i okna mają dekorować wnętrze, chronić je, zabezpieczać itp. 
    Sprostanie tym wymaganiom wymusza stosowanie coraz to nowocześniejszych rozwiązań i wdrażanie nowych konstrukcji oraz projektów. Stolarka okienna rozwija się bardzo dynamicznie, praktycznie w każdym kolejnym sezonie pojawiają się innowacje technologiczne. Rozwój ten wspiera Unia Europejska, przeznaczając znaczne środki na dofinansowania. 
    Analizując rynek z perspektywy naszej firmy, mogę z całym przekonaniem stwierdzić, że producenci aktywnie korzystają z unijnej pomocy, a pozyskane środki przeznaczają na automatyzację procesów produkcji. Inwestując w nowoczesne maszyny, nie tylko podnoszą jakość, ale i wydajność produkcji, a co za tym idzie – zdobywają coraz mocniejszą pozycję na rynku. 
    Rosnące zainteresowanie maszynami o wysokim stopniu skomplikowania stawia wyzwania także przed nami. Aby sprostać wymaganiom dynamicznie rozwijającego się rynku, musimy wykazać się kreatywnością, elastycznością, wizjonerstwem – zaangażowaniem w tworzenie nowych rozwiązań, zdolnych zaspokoić oczekiwania klientów. Obecnie bardzo duży procent naszej produkcji stanowią maszyny CNC, całe linie i ciągi technologiczne w pełni z automatyzowane. Oczywiście, nadal sprzedają się tzw. maszyny podstawowe, ale – porównując do poprzednich lat – ich liczba w ogólnym wolumenie sprzedaży zdecydowanie spadła.

Wyposażenie fabryki w nowoczesny park maszynowy to kosztowna inwestycja. Proszę powiedzieć, dlaczego warto się na nią zdecydować? Jakie korzyści przyniesie ona producentowi?

Za automatyzacją firm przemawiają trzy zasadnicze argumenty: jakość, wydajność i oszczędność. Maszyny są bardziej precyzyjne niż człowiek. Poprawnie zaprogramowane i skonfigurowane, nie dopuszczają do jakichkolwiek przesunięć, a nawet korygują drobne niedociągnięcia profili. Pracują równo, jednakowo wydajnie, bez względu na porę dnia, pogodę i inne okoliczności, co gwarantuje stabilną, łatwo przewidywalną produkcję. W dobrze skonfigurowanym systemie, z linii produkcyjnej co 2 minuty schodzi nowa zgrzewka, a to oznacza nawet do 240 gotowych zgrzewek dziennie! Zakup takiej linii to, oczywiście, spory wydatek, niemniej jednak warto pamiętać, że zastępuje ona pracę kilku osób, dając przy tym gwarancję jakości i powtarzalności.

Jak Pan wspomniał, popyt na nowoczesne maszyny jest coraz większy. Ale nie brak też firm oferujących oprzyrządowanie do produkcji stolarki. Konkurencja na rynku jest mocna, a przy tym – w większości przypadków – ma silne wsparcie ze strony zagranicznych firm-matek. Jakie czynniki zadecydowały, że PREZ-MET skutecznie sobie z nią radzi?

Na naszą korzyść przemawia przede wszystkim fakt, że jesteśmy całkowicie samodzielni. Projektujemy maszyny, produkujemy do nich komponenty, mamy autorskie oprogramowanie i sami wykonujemy montaż, posiadamy najlepszy serwis w Polsce. Doświadczeni specjaliści, nadzorujący każdy etap produkcji i znający maszyny „od podszewki”, potrafią naprawić każdą usterkę w zaledwie kilka minut. Wiadomo, że godzina przestoju w firmie oznacza konkretne straty. Dlatego właśnie na serwis kładziemy największy nacisk. Zwykle, jeśli jest to usterka związana z oprogramowaniem, naprawiamy ją zdalnie w momencie zgłoszenia; w poważniejszych sprawach usunięcie awarii nie trwa dłużej niż dobę. Firmy, które swoje zaplecze mają za granicą, siłą rzeczy nie są w stanie zaoferować takich terminów. Nasi serwisanci znakomicie znają wszystkie maszyny, montują je bowiem u klientów, dlatego – jeśli zgłaszana jest jakaś usterka – błyskawicznie potrafią ją odnaleźć i usunąć. Szybki, fachowy, kompetentny serwis w połączeniu z wysoką klasą maszyn oraz korzystnymi warunkami ich zakupu, to argumenty, które pozwalają nam przekonać wielu wahających się inwestorów.

To jednak nie zawsze wystarcza, by pozyskać i utrzymać klienta. Niezbędne jest systematyczne poszerzanie oferty, uzupełnianie jej o nowe propozycje i rozwiązania. Jakie produkty wprowadzili Państwo do oferty w ostatnim czasie?

W ostatnich kilku latach firma wprowadziła do swojej oferty kilkanaście nowych maszyn. Jednym z ciekawszych urządzeń jest centrum obróbcze na gotowej zgrzewce, dedykowane osobno do ram i skrzydeł. Maszyna ta może pracować albo jako samodzielna jednostka, albo zestawiona w linię zgrzewająco-czyszczącą, znacząco poprawiając jej wydajność. Centrum obróbcze, ze względu na dużą liczbę zastosowanych serwomotorów (13 sztuk rama, 6 sztuk skrzydło), pozwala na bardzo szybką i dokładną obróbkę gotowej zgrzewki, a przy tym jest ono wykonywane jednocześnie na wszystkich czterech profilach. Maszyna poprawia jakość obróbki, gdyż pozwala wyeliminować błędy, obniża koszty produkcji i zarazem podnosi jej wydajność. Na etapie projektowania skoncentrowaliśmy się na tym, aby całość operacji wykonywanych na urządzeniu, nie kolidowała czasowo z pozostałymi maszynami CNC zestawionymi w linię, ponieważ tylko wtedy jest sens inwestowania w tego typu urządzenia. Aby zobrazować wydajność linii, dodam, że – według naszych założeń – co dwie minuty na końcu stacji obrotowej czyszczarki powinna „schodzić” zgrzewka gotowa do dalszej produkcji. 
    Oprócz tego jedną z ciekawszych propozycji jest centrum tnące dwa profile jednocześnie. Urządzenie jest trzy razy szybsze od maszyn firm konkurencyjnych dostępnych na rynku, zajmując jednocześnie taką samą powierzchnię na hali produkcyjnej. 
    Trzy lata temu wprowadziliśmy innowacyjne centrum do cięcia na pojedynczym profili z nową technologia  cięcią i podparcia –bazowania profli w przyldze sterowanę z programu. Centrum tnące oraz centra obróbcze ram i skrzydeł to jedne z najnowocześniejszych urządzeń tego typu na świecie. W najbliższym czasie firma PREZ-MET  wprowadzi do swojej oferty dwa centra obróbcze – do profili aluminiowych, nowoczesną piłę do fasad oraz centrum do wkręcania wzmocnień stalowych, centrum obróbcze na pociętym elemencie. A to zaledwie część planów na najbliższą przyszłość.
    Oprócz w/w maszyn kończymy pracę nad nową zgrzewarką czterogłowicową – jest to odpowiedź na wyroby firm konkurencyjnych, o których tak głośno w środowisku producentów stolarki okiennej i maszyn do ich produkcji. Ponieważ sami projektujemy i produkujemy nasze maszyny, jesteśmy elastyczni i możemy proponować rozwiązania skrojone na potrzeby konkretnych klientów.
     Zastosowanie najnowocześniejszych podzespołów i technologii do produkcji maszyn sprawia, iż PREZ-MET doskonale radzi sobie z konkurencją, nie tylko na rynku rodzimym, ale również na rynkach europejskich, gdzie sprzedajemy nasze urządzenia.

 

Dziękuję za rozmowę.

kwartalnik OKNO nr 2/2016