Miejskie rezydencje według Zahy Hadid
Miejskie rezydencje według Zahy Hadid

W ramach projektu CityLife w Mediolanie powstał awangardowy projekt kompleksu budynków rezydencjalnych, które zachwycają różnorodnością form, kolorów i materiałów. Na potrzeby niezwykłego projektu Zahy Hadid firma Schüco stworzyła specjalne rozwiązania okien, fasad i drzwi przesuwnych.

Kompleks rezydencjalny CityLife według projektu Zahy Hadid w Mediolanie

Fot. Schüco

 

CityLife to jeden z największych europejskich projektów urbanistycznych w ostatnich latach. Holistyczna koncepcja stworzona przez takie ikony designu, jak: Zaha Hadid, Arata Isozaki i Daniel Libeskind przewiduje stworzenie kompleksu, w którym można mieszkać, pracować i korzystać z centrów handlowych. Całość tworzy spójną całość z otaczającą go zielenią i przestrzenią publiczną nieopodal historycznego centrum Mediolanu. Zaprojektowany przez Zahę Hadid kompleks rezydencjalny jest usytuowany w południowej części planu CityLife. Oferuje dużą różnorodność apartamentów, od małych aż po najbardziej luksusowe, dwupoziomowe penthousy usytuowane na najwyższych piętrach budynków.

Siedem struktur architektonicznych

Fasady budynków cechują się dużym zróżnicowaniem struktur, materiałów i kolorów

Fot. Schüco

 

Strefa mieszkalna składa się z siedmiu budynków o różnej wysokości, które rozplanowano w otwartym układzie przedzielonym pasami zieleni i wolnych przestrzeni. Elementem łączącym wszystkie z nich jest projekt eleganckiej fasady, która „faluje” w poziomie i pionie. Pasma okienne, balkony, przezierne przeszklenia oraz sekcje spandreli przeplatają się naprzemiennie z wysuniętymi do przodu i cofniętymi strukturami elewacji. Imponująca, wielopoziomowa struktura złożona z modułów o zróżnicowanych kształtach tworzy dynamiczną całość. Efekt „ruchu” potęguje zróżnicowanie materiałów – zastosowano tu białe panele, naturalne drewno i szkło. I chociaż sekwencja wzoru jest powtarzalna, projektantka przewidziała modyfikacje na każdym z pięter.

Funkcjonalne i efektowne

W „falującą” strukturę fasady wkomponowano specjalne

rozwiązania fasad, okien i drzwi przesuwnych marki Schüco

Fot. Schüco

 

Architektura zaprojektowanego przez Zahę Hadid kompleksu rezydencyjnego cechuje się zarówno funkcjonalnością, jak i indywidualizmem. Specjalnie zaprojektowane przez firmę Schüco fasady spełniają wysokie wymagania pod względem technicznym, takim jak wysoka izolacyjność cieplna czy ochrona górnych pięter przed wiatrem i zacinającym deszczem, co sprawia, że projekt w pełni odpowiada kryteriom zrównoważonego rozwoju i wymaganiom ekologicznym. Panele i drewniane okładziny zostały zestawione z aluminiowymi konstrukcjami fasadowymi na bazie systemu Schüco FWS 60+, a także specjalnie zaprojektowanymi pasmami okiennymi w systemie Schüco AWS 75. W sięgające od sufitu do podłogi przeszklenia o smukłych profilach wstawiono drzwi podnoszono-przesuwne w systemie Schüco ASS 50. Łatwa w obsłudze stolarka umożliwia swobodny dostęp na balkony, z których można podziwiać malowniczy krajobraz Alp.

 

Więcej informacji o produktach firmy Schüco znajdziecie Państwo na stronie: www.schueco.pl