Ekologiczny efekt wykończenia – co to właściwie znaczy
Ekologiczny efekt wykończenia – co to właściwie znaczy

Poprawa izolacyjności przegród to trend, za którym podąża rynek domów jednorodzinnych. Lepsza szczelność oznacza mniejsze wydatki na ogrzewanie, ale także ograniczenie cyrkulacji powietrza i większe zanieczyszczenie szkodliwymi substancjami pochodzącymi z materiałów budowlanych. W jaki sposób zbudować „zdrowe mieszkanie”?
Biorąc pod uwagę to, że 90% czasu spędzamy we wnętrzach, jakość powietrza powinna być dla nas istotna. Już na etapie budowy, kiedy wybieramy produkty, z których zbudujemy dom, powinniśmy sprawdzić, czy posiadają one odpowiednie atesty oraz aprobaty techniczne.
 

Pomoc autorytetu
Zanim zmarnujemy czas na czytaniu składu produktów w hurtowni budowlanej lub zaczniemy dokształcać się w zakresie chemii, sprawdźmy, jakie atesty i certyfikaty powinny posiadać produkty. W niektórych przypadkach lepiej zaufać opinii autorytetu, niż polegać na własnej intuicji. Jeśli zależy nam, aby farby do wnętrz były bezpieczne, wybierzmy te posiadające Świadectwo Własności Drażniących i Uczulających oraz odpowiedni limit zawartości LZO wg. Dyrektywy 2004/42/WE. Z kolei zbudowane z wielu różnorodnych materiałów elementy wyposażenia domu podlegają bardziej skomplikowanym testom. Analizując ofertę producentów warto sprawdzać, jakie certyfikaty posiadają poszczególne modele. Dokumentem, na który szczególnie warto zwrócić uwagę, jest certyfikat Sentinel Haus Institut. Jednostka naukowa bada modele materiałów budowlanych w kontekście ich wpływu na jakość powietrza w pomieszczeniach.

- Coraz więcej rodzin budujących lub remontujących własny dom przy wyborze materiałów budowlanych zwraca uwagę na ich wpływ na zdrowie. Roto, jako jedyny na świecie producent okien dachowych, zlecił badanie swoich okien według surowych kryteriów jednostki badawczej Sentinel Haus Institut. Wyniki przeprowadzonych badań udowadniają, że produkty firmy są niskoemisyjne i nieszkodliwe dla zdrowia – mówi Paweł Hryniewicz, Produkt Manager marki Roto Okna Dachowe i dodaje – Warto wspomnieć również o tym, że drewniane okna Roto produkowane są wyłącznie z drewna pochodzącego z lasów zarządzanych w sposób zrównoważony i posiadających certyfikat FSC®.
 

Zdrowie mieszkanie, zdrowa planeta
Ocieplenie mieszkania to inwestycja korzystna także dla środowiska. Przeznaczając mniej energii na ogrzanie domu, emitujemy mniej zanieczyszczeń do atmosfery. Jeśli dodatkowo wybierzemy produkty, które powstały z materiałów przyjaznych zdrowiu i pozyskanych w ekologiczny sposób, będziemy mieć poczucie komfortu, że działamy na rzecz planety w myśl zrównoważonego rozwoju.

Więcej na www.roto.pl