Grupa VELUX eksportuje coraz więcej
Grupa VELUX eksportuje coraz więcej

Grupa VELUX i spółki siostrzane zakończyły ubiegły rok bardzo dobrym wynikiem i po raz kolejny potwierdziły swoją pozycję lidera stolarki budowlanej w Polsce. Plany na 2016 rok zakładają dalszy rozwój potencjału produkcyjnego w polskich fabrykach. 

Grupa VELUX i spółki siostrzane osiągnęły w Polsce w 2015 roku przychód na poziomie ponad  1,5 mld zł. Ten wynik jest lepszy od ubiegłorocznego o 6,7 proc. Został on osiągnięty głównie dzięki sprzedaży produkowanych w Polsce okien Nowej Generacji na eksport do krajów Europy Zachodniej.  „Okna z Polski cieszą się dużym popytem na rynku europejskim i jest to stały trend. Dzięki naszym inwestycjom w modernizację i rozwój polskich fabryk produkujemy nowoczesne, energooszczędne okna, z których większość trafia właśnie na eksport” – mówi Jacek Siwiński, dyrektor generalny firmy VELUX Polska. „Warto dodać, że blisko 1 wartości polskiego eksportu okien jest naszym udziałem, natomiast w segmencie okien drewnianych obsługujemy 3 całego eksportu” – dodaje. 

 

Inwestycje w polskie fabryki – wzrost produkcji oraz efektywności energetycznej 
Realizowane w 2015 roku projekty w polskich fabrykach pozwoliły na poszerzenie asortymentu  i potencjału produkcyjnego. „Wartość ubiegłorocznych inwestycji wyniosła blisko 125 mln zł i związana była z rozbudową fabryki okuć w Gnieźnie, budową hali magazynowej w fabryce okien w Namysłowie oraz budową lakierni proszkowej w fabryce należącej do spółki Dovista w Wędkowach koło Tczewa.  W ciągu ostatnich czterech lat (2012-2015) Grupa zainwestowała w rozwój produkcji okien w naszym kraju prawie 500 mln zł” – mówi Jacek Siwiński, dyrektor generalny firmy VELUX Polska. 
W związku z ostatnimi inwestycjami zatrudnienie wzrosło o 180 osób. W sumie w Grupie VELUX  i spółkach siostrzanych pracuje ponad 3500 osób. Na lokalnych rynkach – w Gnieźnie, Namysłowie  i Wędkowach to największy pracodawca. Zwiększyła się również powierzchnia fabryk, która obecnie wynosi ponad 226 tys. metrów kwadratowych. 
Inwestycje w polskie fabryki, które obejmowały również ich modernizację i wymianę parku maszynowego, wpłynęły na poprawę ich efektywności energetycznej. W ubiegłym roku zakłady produkcyjne VELUX przeszły pozytywnie audyt energetyczny i dołączyły do nielicznego w Polsce grona zakładów posiadający system zarządzania energią zgodny z ISO 50001. Oznacza to duże oszczędności energii, które z jednej strony przekładają się na oszczędności kosztów, z drugiej mają olbrzymi wpływ na środowisko naturalne i ograniczenie emisji CO2. W ciągu najbliższego roku firma VELUX spodziewa się obniżenia kosztów związanych ze zużyciem energii o 5-10 proc. W kolejnych latach szacowane oszczędności to kolejne 10 procent. 
 
Plan na 2016 – rozwój potencjału produkcyjnego w Polsce  
Grupa VELUX patrzy w przyszłość z optymizmem i zapowiada dalsze wzrosty.  „W 2016 roku nie zwalniamy tempa, jak na lidera przystało. Będziemy koncentrować się na wykorzystaniu potencjału produkcyjnego inwestycji zrealizowanych w 2015 roku. Planujemy zwiększyć wielkość i wartość produkcji w Polsce, i nadal rozwijać eksport. Wraz ze wzrostem wolumenu produkcji zatrudnienie będzie nadal systematycznie rosło, tak jak to miało miejsce w latach ubiegłych” – zapowiada Jacek Siwiński. 
 

75 lat Grupy VELUX i społeczna odpowiedzialność 
W 2016 roku Grupa VELUX obchodzi 75-lecie założenia firmy przez wynalazcę współczesnego okna dachowego, duńskiego inżyniera Villuma Kann Rasmussena. „Motorem naszych działań od zawsze było tworzenie lepszych warunków do życia poprzez zapewnianie dostępu do światła dziennego i świeżego powietrza. A podstawą naszej działalności biznesowej od początku była społeczna odpowiedzialność. Chcielibyśmy w tym roku szczególnie to zaakcentować podejmując różne inicjatywy w tym zakresie” – mówi Jacek Siwiński. 
Jedną z inicjatyw społecznych z okazji jubileuszu jest wspólny projekt Grupy VELUX i organizacji społecznej Little Sun, które wspólnie zleciły opracowanie lampy solarnej. W wyniku konkursu wybrano projekt lampy opracowany przez studentów z Argentyny, wyprodukowano 14 500 lamp (tyle, ile jest pracowników VKR Holding A/S, właściciela Grupy VELUX) i przekazano je na rzecz społeczności w Senegalu, Zambii i Zimbabwe, czyli tam gdzie dostęp do elektryczności po zachodzie słońca jest wciąż nieosiągalnym luksusem. 
Przy tej okazji warto również wspomnieć o wieloletnim zaangażowaniu w życie społeczności lokalnych oraz wsparciu działalności organizacji społecznych w Polsce m.in. poprzez dotacje przyznawane przez niezależnie działające Fundacje VELUX, będące większościowym udziałowcem Grupy. W sumie od 2003 roku przekazały one 27 grantów na ponad 85 mln zł na realizację inicjatyw związanych z ochroną socjalną oraz niwelowaniem różnic społecznych wśród dzieci i młodzieży zagrożonej wykluczeniem z powodu choroby, ubóstwa, sytuacji rodzinnej lub niepełnosprawności.  

 

źródło: Velux