Nowa generacja profili transportowo-montażowych to koniec przewiewów pod oknami
Nowa generacja profili transportowo-montażowych to koniec przewiewów pod oknami

Innowacyjne rozwiązania w zakresie uszczelnienia połączenia listwy podokiennej Metal-Plast z ramą okna, zapewniają osiągnięcie 10 razy lepszych wyników w testach przepuszczalności w porównaniu do poprzednich modeli. Oznacza to zredukowanie do minimum strat ciepła, a tym samym realne korzyści finansowe dla użytkowników budynków.

Firma Metal-Plast, produkująca listwy podokienne i dostarczająca akcesoria do elementów stolarki otworowej, rozwinęła funkcjonalność swoich produktów o kolejne rozwiązanie odpowiadające wymogom budownictwa energooszczędnego. – Rozumiejąc jak ważne są obecnie rosnące standardy efektywności energetycznej budynków, dzięki wprowadzonym przez nas udoskonaleniom naszych profili transportowo-montażowych, oferujemy branży okiennej rozwiązanie, które wydatnie minimalizuje przewiewy pod oknem. Opracowane przez nasz dział badawczo-rozwojowy nowej generacji profile z uszczelkami o specjalnym kształcie dopasowującym się do ramy okna, osiągnęły w testach przepuszczalności wynik na poziomie 0,3 m3/hm przy ciśnieniu próbnym 300 [Pa]. Listwy z jedną uszczelką badane w tych samych warunkach uzyskały wynik 10 razy gorszy, bo aż 3 m3/hm – mówi Dominik Neumann, menedżer projektu, Metal-Plast.

Dwie uszczelki to efektywna izolacja

Nawet najwyższej jakości okna i drzwi o wysokich parametrach izolacyjnych, nie mogą zagwarantować wymaganej szczelności pomieszczeń. Kluczową rolę odgrywają bowiem techniki ich montażu przy użyciu innowacyjnych listew podokiennych. Profile transportowo-montażowe Metal-Plast posiadają obecnie w standardzie dwie uszczelki na szczycie komór zewnętrznych. To rozwiązanie, które zapewnia najwyższe klasy szczelności wg norm EN 12207, EN 12208 i EN 12210. Poziom wiatroszczelności, wodoszczelności i odporności połączenia listwy podokiennej z ramą okna, stawia profile transportowo-montażowe Metal-Plast w czołówce sposobów montażu stolarki otworowej. – Specjalne ułożenie uszczelek znajdujących się na naszej listwie sprawia, że są one trwale dociśnięte do ramy okna i tym samym szczelność całego połączenia zostaje zachowana. Ponadto połączenie profilu transportowo-montażowego z ramą nie pogarsza parametrów samego okna, a więc szczelności rama-skrzydło. Przewagą listwy podokiennej Metal-Plast nad innymi rozwiązaniami montażu okien, jest również jej wytrzymałość. W testach przeprowadzonych przez Mobilne Laboratorium Techniki Budowlanej, profil AVAS osiągnął wynik 900 kg/mb. Dzięki temu może być stosowany do ciężkich okien i drzwi balkonowych – wyjaśnia Dominik Neumann. Dodatkowym rozwiązaniem, które podnosi termoizolacyjność listwy podokiennej, są komory zewnętrzne wypełnione pianą poliuretanową. Gwarantują one, że współczynnik przenikalności ciepła U=1,2.

Innowacyjne rozwiązania uszczelniające i termoizolacyjne zastosowane w profilach Metal-Plast, którymi są dwie uszczelki, a także pianowanie zewnętrznych komór, powodują, że możliwy jest szczelny i ciepły montaż stolarki otworowej.

 

źródło: Metal-Plast