Drzwi łazienkowe
Drzwi łazienkowe

Łazienka to jedno z najmniejszych, a zarazem najważniejszych pomieszczeń w każdym domu, z którego korzystamy wielokrotnie w ciągu dnia. Dlatego drzwi do niej muszą być nie tylko trwałe, ale też funkcjonalne i wygodne w codziennej eksploatacji.

Jeszcze 20 lat temu większość drzwi do łazienki miała ten sam wygląd: charakterystyczne okienko z przeszkleniem w górnej części i pozioma kratka wentylacyjna na dole skrzydła. Współcześnie jednak drzwi łazienkowe są bardzo różne – od szklanych, poprzez modele z różną ilością przeszkleń, skończywszy na skrzydłach pełnych. Dziś jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia i umiejętne zachowanie łazienkowej prywatności.

Wolność wyboru 
Współcześnie oferta rozwiązań drzwiowych jest ogromna i daje duże pole do aranżacyjnych popisów. Wiele osób wybiera skrzydła pełne do łazienki. Dlaczego? Swoją decyzję motywują zachowaniem maksymalnej intymności oraz użytecznością – na drzwiach pełnych łatwiej zamontować wieszak na ręczniki czy na inne akcesoria. Nawiązaniem do tradycyjnych drzwi łazienkowych są modele z przeszkleniami. Warto tu jednak pamiętać o wyborze odpowiedniej szyby, która nie będzie całkowicie przeźroczysta oraz o liczbie przeszkleń i własnych upodobaniach. Jeśli nie będziemy czuć się dobrze w łazience z dużą liczbą przeszkleń, wybierzmy taki model drzwi, w którym są one bardzo subtelne, np. drzwi Invado Aquarius czy Torino. Oba te modele mają dyskretne przeszklenia, których ilość można dowolnie wybrać i czuć się komfortowo w łazience. – W każdej naszej kolekcji mamy drzwi przewidziane do łazienki. W ten sposób klient może skompletować drzwi do wszystkich pomieszczeń, zachowując przy tym aranżacyjną spójność – wyjaśnia Adam Hucz, odpowiedzialny za markę Invado. Jeszcze innym pomysłem są drzwi szklane o niskiej lub zerowej przezierności, np. Invado Amber, które także pozwolą zapewnić maksimum intymności w łazience, a dodatkowo będą pełnić znaczącą rolę dekoracyjną. Taki model dobrze sprawdzi się w łazienkach bez okna – pozwoli ją doświetlić światłem z korytarza. 

Łazienka zgodnie z przepisami
Pamiętajmy, że zgodnie z przepisami drzwi do łazienki, w świetle ościeżnicy, mają mieć minimum 80 cm szerokości oraz 200 cm wysokości. Dodatkowo, ze względów bezpieczeństwa, ale też funkcjonalności, powinny otwierać się na zewnętrz. Każdy model musi być wyposażony w otwór wentylacyjny w dowolnej formie (kratki wentylacyjne, tuleje lub odpowiednie podcięcia). Dla lepszego komfortu i prywatności warto pomyśleć o zamku do drzwi. Szczególnie polecane są tu rozety, które łatwo się zamykają, a dodatkowo, w sytuacji zagrożenia, można je szybko otworzyć z zewnątrz. Wybierając skrzydła, dobrze jest wziąć pod uwagę ich jakość i trwałość z racji szczególnych – zmiennych – warunków wilgotności jakie panują w łazience. Dlatego warto sprawdzić czy technologia okleinowania wyklucza ryzyko rozwarstwienia czy odklejenia się okleiny właśnie pod wpływem wody. Taką technologią wykonane są skrzydła Invado, w których okleina łączona jest poza krawędzią przylgi.

Łazienka to pomieszczenie, które powinno cieszyć wyjątkową aranżacją, ale przede wszystkim zapewniać spokój, intymność i pozwalać na zachowanie pełnej prywatności. Dlatego każdy wybór drzwi powinien być przemyślany szczególnie pod kątem użyteczności i funkcjonalności.

 

źródło: Invado