„Zbuduję dom i posadzę drzewo”... Kto z nas nie snuł planów o własnej ostoi spokoju? Nie jest już ona czymś nieosiągalnym. O czym zatem warto pomarzyć?
Ekonomicznie i ekologiczne
Dachy o skomplikowanej geometrii, ganek i oczywiście reprezentatywne kolumny przy wejściu. Taki obraz pewnie nie raz rzucił nam się w oczy, gdy przejeżdżaliśmy przez polskie wsie i miasteczka. Jednak styl, nazwijmy go „na bogato”, już nie jest jedynym wybieranym przez polskich inwestorów. Coraz częściej zwraca się uwagę na światowe trendy designerskie, a także kwestię ekologii. Powstają charakterystyczne konstrukcje, np. z dachem: płaskim czy pokrytym strzechą. Nowoczesne bryły budynków charakteryzują się swoim, minimalistycznym w wyrazie, stylem. Nie tylko kształt ma znaczenie. Liczy się również technologia, w jakiej dom został zbudowany. I tutaj również szukamy alternatywnych rozwiązań. Należą do nich konstrukcje z prefabrykatów – bardzo popularne u naszych północnych sąsiadów, dlatego też często nazywane skandynawskimi. Często budynki te oszczędzają nie tylko energię, ale również nasz czas. Ich budowa może trwać zaledwie trzy miesiące. To zdecydowanie dobra informacja dla inwestorów szukających optymalnych rozwiązań. Ale przy poszukiwaniach idealnej opcji postarajmy się również wyjść poza schemat w kwestii architektury wnętrz…
Szklane domy
Ostatnie lata pokazują, że coraz częściej dążymy do bliskiego kontaktu z naturą. Nie chcemy, aby nas coś „wiązało”, szukamy osobistej wolności. Przejawia się to również w architekturze. Duże, otwarte i pełne światła przestrzenie dostarczają nam pewnego poczucia swobody. Do ich stworzenia potrzebna jest duża ilość, dobrze skomponowanego przeszklenia. W tej roli świetnie sprawdzą się np. szerokie, przesuwne drzwi tarasowe będące naturalnym powiększeniem przestrzeni budynku, łączące go z otoczeniem zewnętrznym. Dzięki nowoczesnej technologii, nie musimy się obawiać o brak światła nawet na najwyższym piętrze domu. – W przypadku nowoczesnych brył w kształcie sześcianu, najlepiej sprawdzą się specjalne okna do dachów płaskich, które skutecznie doświetlą pomieszczenie. – opowiada Marcin Demski z firmy OKPOL. Odpowiednie przeszklenie pozwoli uzyskać oryginalny efekt architektoniczny także na klasycznym poddaszu użytkowym ze spadzistymi połaciami. Idealnie będą się do tego nadawać okna w zespoleniu pionowym czy poziomym lub kolankowe stanowiące połączenie okna fasadowego z dachowym. Stworzą one dużą powierzchnię, od podłogi do górnej granicy dachu, dostarczając sporej dawki pożądanego światła. Nie ograniczajmy się jednak do typowych rozwiązań. – Jeżeli nie jesteśmy zwolennikami bloków złożonych z kilku okien, zamówmy u producenta jedno większe. Miłośnicy nieszablonowego designu mogą również sięgnąć po nietypowe kształty okien dachowych np. trapezowe, które zdecydowanie podkreślą oryginalny charakter domu. – dodaje Marcin Demski z OKPOL.
Dostępność nowoczesnych technologii i rozwiązań architektonicznych sprzyja konstruowaniu budynków wyróżniających się estetyką i energooszczędnością. Nie pozostaje nam nic więcej, jak realizować swoje marzenia…
źródło: OKPOL