Bezpieczne okno w królestwie malucha
Bezpieczne okno w królestwie malucha

Narodziny dziecka potrafią wywrócić do góry nogami świat rodziców. Z czasem, gdy zaczyna ono stawiać pierwsze kroki, ich sypialnia okazuje się niewystarczająca dla całej trójki. Maluch potrzebuje miejsca dla siebie. Organizując przestrzeń z dziecięcych marzeń, należy zwrócić uwagę zarówno na rozwiązania funkcjonalne, jak i względy bezpieczeństwa. Takie cechy powinno posiadać również okno w pokoiku kilkulatka. 

Dzieci są największym skarbem rodziców. Z uwagą przyglądamy się jak rosną, stawiają pierwsze kroki, uczą się słów oraz samodzielnego jedzenia... Takim chwilom towarzyszy radość i duma. Coraz większe i ciekawe świata szkraby nieśmiało wypuszczamy spod troskliwej ręki mamy czy czujnego oka taty. W końcu przychodzi czas na urządzenie pokoiku dziecięcego – a to spore wyzwanie. Dobrze zaprojektowane pomieszczenie powinno uwzględniać przynajmniej trzy podstawowe kryteria, opierające się o wyczucie estetyki, funkcjonalność oraz względy bezpieczeństwa. Dzieci postępują często irracjonalnie, nie przewidują konsekwencji swoich działań, dlatego spokojny rodzic – to rodzic „uzbrojony” w sprawdzone rozwiązania.
 

Bajeczny i bezpieczny

Królestwo każdej pociechy powinno być barwne, pełne baśniowych postaci. Jednak organizacja pokoiku dziecięcego wymaga od rodziców nie tylko znajomości bajkowych konwencji, lecz także dużej dozy czujności przy wyborze odpowiednich do wieku malucha sprzętów. Przede wszystkim znajdujące się w nim meble nie powinny stanowić zagrożenia dla dziecka. Z tego powodu warto wybierać akcesoria o zaokrąglonym kształcie – ostre kanty to przecież prosta droga do nieszczęścia. Warto zabezpieczyć również szuflady i drzwiczki od szafek przed niepowołanym otwarciem. Ciekawe świata szkraby lubią odkrywać nowe miejsca w domu, a owe poszukiwania zaczynają zazwyczaj od własnego pokoju. Takie zabawy skończyć się mogą chociażby przytrzaśnięciem palców i wielkim płaczem. 

Chociaż wiele mam uwielbia zasłony, na jakiś czas opłaca się z nich zrezygnować. Mogą służyć bowiem jako swoista podpora do wstawania z dywanu. Dziecko zawieszając się na nich całym ciężarem ciała, potrafi doprowadzić nawet do zerwania karniszy, a to grozi z kolei upadkiem i siniakami. Dobrą alternatywą okazać się mogą rolety zewnętrzne MS, które zapewnią poczucie intymności i pełnię bezpieczeństwa. Jeszcze ważniejszą kwestią jest wybór odpowiednich okien, które zapewnią naszemu maluchowi należyty komfort i ochronę. Wtedy ciekawość świata z perspektywy obserwacji otoczenia przez przeszklenie będzie zupełnie bezpieczna. 
 

Bezpieczeństwo pod kluczyk

Sprawdzonym i prostym zabezpieczeniem okna przed niekontrolowanym otwarciem przez dziecko jest wybór porządnej klamki z kluczykiem. – Rodzic ma wówczas pełną kontrolę nad czynnością otwierania okna. Przy pomocy specjalnego kluczyka można skutecznie zablokować przeszklenie w wybranej pozycji. Komfort na najwyższym poziomie zapewni nam wybór wysokiej jakości klamek METZ SECUSTIC, produkowanych wyłącznie dla firmy MS więcej niż OKNA – tłumaczy Artur Głuszcz, Dyrektor ds. Produkcji MS więcej niż OKNA. Takie rozwiązania pomagają nam troszczyć się o najmłodszych domowników, nawet gdy spuścimy ich na chwilę z oka.
 

W drobny mak – ależ nic podobnego!

Zwykła szyba po uszkodzeniu rozpada się na tysiące małych kawałków. A fantazja maluchów nie zna granic. Spod kontroli może wyrwać się chociażby zabawa z piłką, której bliskie spotkanie z oknem nie wróży dobrze. Dlatego do pokoju dziecięcego, i nie tylko, warto wybierać okna ze wzmocnioną taflą szklaną. – Dobre okno do pokoju dziecięcego to takie, które spełnia najwyższe standardy bezpieczeństwa. Dlatego jednym z ważniejszych parametrów, na jakie trzeba

 zwrócić uwagę, jest wytrzymałość przeszklenia. Idealnie sprawdzą się tu rozwiązania odporne na uderzenia, np. szyby antywłamaniowe P2 lub P4, które dostępne są np. w linii okien PVC MS Line – radzi Artur Głuszcz. Szyba antywłamaniowa spełni doskonale swoje funkcje – wytrzyma zarówno aktywność rozbrykanego dziecka, jak i potencjalnego włamywacza. Warto zatem postawić na wszechstronne rozwiązania gwarantujące bezpieczeństwo wszystkim domownikom.
 

Ciepło i przytulnie

Oprócz właściwości antywłamaniowych, warto zwrócić uwagę również na współczynniki termiczne okna. Doskonałe parametry termoizolacyjne oraz antywłamaniowe uzyskamy, wybierając np. okna PVC TYTANOWEtermo marki MS więcej niż OKNA, które stanowią doskonałe połączenie: bezpieczeństwa, ciepła oraz piękna. Ich fenomen tkwi w odpowiedniej konstrukcji.
 – W szybach wzmocnionych zamiast jednolitego szkła wykorzystywane są dwie tafle szklane sklejone przy pomocy czterech warstw folii PVB. Dlatego nawet w przypadku rozbicia przeszklenia stanowi ono trudną do sforsowania barierę, zarówno dla włamywacza, jak i psotnego dziecka – tłumaczy Artur Głuszcz. Specjalne wzmocnienia SteelPUR®, czyli profile wykonane z kompozytu szklanego, kształtowników stalowych oraz piany poliuretanowej, zapewniają natomiast poprawę termicznych właściwości okna. – Tafle szkła mogą być ponadto oddzielone Ciepłą Ramką MS, która ogranicza efekt roszenia na krawędziach szyby, co znacząco niweluje straty ciepła. Do wyboru mamy również dwukomorowe szyby SUPERtermo o Uos=0,5W/m2K, które zewnętrznie zostały pokryte powłokami niskoemisyjnymi, a ich przestrzeń międzyszybowa wypełniona argonem – dzięki temu zaoszczędzimy aż 35% więcej energii cieplnej niż w przypadku standardowych rozwiązań – podpowiada ekspert.
Dzieci lubią psocić – taka jest już ich natura i przywilej. Rodzice natomiast powinni zapewnić im odpowiednie bezpieczeństwo, aby figle nie balansowały na granicy ryzyka. Złoty środek to przezorność rodzicielska oraz sprawdzone rozwiązania, na które składa się wybór stolarki okiennej. 

 

źródło: MS więcej niż okna