Ruszyła rejestracja do International VELUX Award 2016
Ruszyła rejestracja do International VELUX Award 2016

Od połowy listopada studenci architektury mogą zgłaszać swój udział w siódmej edycji konkursu International VELUX Award. Rejestracja potrwa do końca marca 2016. Motywem przewodnim konkursu jest rola światła dziennego w architekturze. 

„Chcemy podkreślić, jak ważną rolę w projektowaniu budynków odgrywa światło dzienne. Przez wieki było ono podstawowym źródłem światła, które interesowało i fascynowało architektów. Chociaż jego wykorzystanie może być dla wielu prawdziwym wyzwaniem” — mówi Per Arnold Andersen, dyrektor konkursu International VELUX Award. 
Celem konkursu jest zaangażowanie studentów architektury w prace nad tym, jak wykorzystać światło dzienne jako główne źródło energii i oświetlenia oraz jak zapewnić zdrowie i dobre warunki życia ludziom, którzy mieszkają i pracują w budynkach. Największym wyzwaniem jest jednak to, w jaki sposób przekształcić istniejące zasoby budowlane poprzez aktywne wykorzystanie strategii oświetlenia światłem dziennym. 
 

Nowości w konkursie – dwie kategorie 

Od siódmej edycji prace mogą być zgłaszane w dwóch kategoriach. Pierwsza to „Światło naturalne w budynkach” – obejmująca projekty, które we wzorcowy sposób przedstawiają zasady prawidłowego doświetlenia budynku, uwzględniając m.in. specyfikę konstrukcji, kontekst miejsca, materiały oraz warunki zewnętrzne. Druga kategoria to „Badania nad światłem naturalnym” — w tym wypadku projekty powinny badać takie czynniki jak właściwości fizyczne światła, nowe materiały lub wpływ światła dziennego na zdrowie i samopoczucie. 

Studenci mogą zgłaszać się do konkursu indywidualnie lub zespołowo. Nagrody przyznawane są autorom prac oraz ich opiekunom naukowym, którzy czuwają nad procesem projektowania. Łączna pula nagród wynosi 30 000 euro. 
 

Nagrody regionalne i globalne 

Konkurs ma zasięg globalny i jest organizowany w dwóch etapach. Jest to kolejna nowość w stosunku do poprzednich edycji. W pierwszym etapie nagrodzone zostaną najlepsze prace w ramach pięciu regionów: Europy Zachodniej, Europy Wschodniej i Bliskiego Wschodu, Ameryk, Azji i Oceanii oraz Afryki. W drugim etapie zostaną przyznane nagrody główne. 
Wszystkie nagrody będą przyznawane w dwóch kategoriach — „Światło naturalne w budynkach”  i „Badania nad światłem naturalnym”. Jury może również nagrodzić autorów najlepszych projektów  z zastosowaniem produktów VELUX, chociaż studenci nie mają obowiązku wykorzystywać ich w swoich pracach. 
 

Jak się zgłosić? 

Aby wziąć udział w konkursie, należy się zarejestrować. Rejestracja odbywa się online poprzez witrynę iva.velux.com, począwszy od listopada 2015 do 1 kwietnia 2016 r. Na stronie znajdują się szczegółowe informacje nie tylko o rejestracji, lecz także o zasadach uczestnictwa w IVA 2016. Projekty można nadsyłać do końca maja 2016 roku, a laureatów konkursu poznamy w październiku 2016 roku podczas uroczystej gali. 
 

Komisja konkursowa 

W skład jury International VELUX Award wejdą znani architekci z całego świata. Jego skład zostanie ustalony we współpracy z Międzynarodową Unią Architektów (UIA) i ogłoszony na początku 2016 roku. 
4000 projektów od pierwszej edycji 

Konkurs International VELUX Award odbywa się co dwa lata. W ubiegłej edycji zostało zgłoszonych 797 projektów, a 12 spośród nich otrzymało nagrody podczas uroczystej konferencji w Wiedniu. Pierwsze miejsce zajął wówczas projekt „Światło, rewitalizacja”, którego autorami byli Du Dikang, Li Le, Zhou Yujing i Ma Yao z pekińskiego Uniwersytetu Tsinghua w Chinach. 
Również polscy studenci mogą pochwalić się nagrodą w konkursie IVA. W piątej edycji studenci  z Krakowa – Anna Zagorec oraz Maciej Kozłowski – otrzymali trzecią nagrodę ex aequo z zespołem  z Chin. Nagrodzony projekt „Światło – medium przełamujące strukturalizm wertykalny” powstał pod opieką dr Jolanty Sroczyńskiej z Politechniki Krakowskiej. 
Od pierwszej edycji, w 2004 roku, konkurs IVA urósł do rangi największego tego rodzaju wydarzenia. Podczas sześciu poprzednich edycji prawie 5000 studentów architektury z ponad 80 krajów zgłosiło blisko 4000 projektów. 

Więcej informacji o konkursie na iva.velux.com