DRUTEX, firma produkująca najwięcej okien pionowych w Europie, obchodzi pierwszą rocznicę działania Europejskiego Centrum Stolarki. Pierwsza część kompleksu produkcyjnego, który obejmuje powierzchnię 30.000 m2, została oddana do użytku w październiku 2014 roku. Od tego czasu potencjał produkcyjny firmy wzrósł o 40 procent.
Otwarcie Europejskiego Centrum Stolarki to dla Drutex-u największa inwestycja w historii firmy. Budowa obiektu podzielona została na dwa etapy, z czego pierwszy stanowi 54 procent powierzchni produkcyjno-biurowej, drugi zaś pozostałe 46 procent. Oprócz wzrostu potencjału produkcyjnego, ECS oznacza także większą automatyzację, wzrost wydajności i optymalizację procesu produkcji.
Jedną z najważniejszych innowacji w ramach ECS stanowi nowoczesny system do załadunku, rozładunku i logistyki szkła. Halę wyposażono w najnowocześniejsze maszyny do szlifowania i hartowania szkła z własnym systemem obiegu powietrza. Nowoczesny park maszynowy tworzy również inteligentny system podawczy typu FlyOver, który umożliwia przyspieszony pobór oraz bezpośredni dostęp do asortymentu szkła.
„Nasze moce produkcyjne są na chwilę obecną całkowicie wykorzystane. Dlatego cieszymy się, że w pierwszym kwartale przyszłego roku ukończymy i oddamy do użytku drugi etap inwestycji. Prace przebiegają planowo i jesteśmy już na etapie nabywania urządzeń i maszyn do produkcji. Druga część hali umożliwi nam większą automatyzację produkcji, a więc również szybszy rozwój. Ponadto, wyposażona będzie w innowacyjne systemy i rozwiązania” - tak dyrektor ds. produkcji, Bogdan Gierszewski, prezentuje postępy projektu.
Druga część hali ,o długości 194 i szerokości 120 metrów, to kolejny krok milowy w rozwoju DRUTEX-u. Łączna powierzchnia wszystkich hal produkcyjnych firmy wynosi 91.000 m2 i rozciąga się na terenie 35 hektarów. W skład ECS, poza powierzchnią produkcyjną, wchodzą pomieszczenia biurowe wraz z częścią konferencyjną i odpowiednią infrastruktura towarzysząca. Koszt powstania ECS wynosi ponad 200 mln zł. Po zakończeniu całości inwestycji, Europejskie Centrum Stolarki, będzie dysponowało większymi mocami produkcyjnymi pozwalającymi na wytwarzanie do 10.000 okien dziennie i umożliwi uzupełnienie obszernej już palety produktów o nowe rozwiązania.
Leszek Gierszewski, prezes DRUTEX S.A., tak podsumowuje miniony rok i spogląda z optymizmem w przyszłość swojej firmy: „Od czasu uroczystego otwarcia Europejskiego Centrum Stolarki w październiku zeszłego roku, dynamicznie rośniemy w siłę i umacniamy swoją pozycję na rynku stolarki w Polsce i za granicą. Duże zainteresowanie naszymi produktami ze strony klientów sprawia, że nasze obecne możliwości produkcyjne są już wykorzystane w 100%. Dlatego uruchomienie drugiego etapu ECS jest dla nas tym ważniejsze, że oznacza wzmocnienie o kolejne tysiące metrów kwadratowych powierzchni produkcyjnej. Wciąż mamy apetyt na więcej i nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa. Mamy ku temu predyspozycje. Jesteśmy firmą inną niż wszystkie. Tu rządzi inna filozofia myślenia i prowadzenia firmy. Jesteśmy w dużym stopniu niezależni. Odpowiadamy za produkcję okien od A do Z, tj. od mieszania komponentów, tłoczenia profili PVC, poprzez produkcję szyb zespolonych, okien, aż po transport – wszystko robimy w 100% sami, co tworzy też podstawy naszej przewagi konkurencyjnej. Jestem przekonany, że kolejne lata ponownie potwierdzą skuteczność naszej strategii działania.”
źródło: Drutex