Dobre rady SOUDAL: oryginalny regał na szkolne książki
Dobre rady SOUDAL: oryginalny regał na szkolne książki

Wrzesień to miesiąc wielu szkolnych wydatków, ale nie koniecznie związanych z zakupem nowych mebli. Soudal podpowiada co zrobić w sytuacji, kiedy nagle okazuje się, że dziecko potrzebuje dodatkowego regału na książki, a domowy budżet jest już zamknięty. 

W sytuacji ograniczonych możliwości budżetowych doskonałym rozwiązaniem jest samodzielne wykonanie oryginalnego regału. Poszczególne elementy prezentowanego modelu (płyty ew. drewno) wystarczy zamówić w sklepie budowlanym, a następnie samodzielnie je złożyć w domu. Ważny jest też wybór odpowiednich produktów do solidnego zamontowania konstrukcji. Co ciekawe, aby zamontować niewielki regał wcale nie trzeba wiercić dziur w ścianach. Tradycyjną wiertarkę z powodzeniem można zastąpić, odpowiednim klejem z gamy produktów DIY Soudal. Zanim jednak samodzielnie wykonamy projekt, trzeba znaleźć odpowiednią inspirację.
 

Zrób to sam, czyli inspiracje od Soudal

Na podstawie wybranego zdjęcia (propozycja Soudal to regał w kształcie drzewka) należy samodzielnie opracować projekt z wymiarami całego regału w kształcie drzewka oraz jego poszczególnych elementów tj. gałęzie i konar. Następnie zakupić pod wymiar płyty wiórowe lub płyty OSB w sklepie budowlanym. Kształt gałęzi jest dosyć prosty, ale konara zdecydowanie bardziej specyficzny. Można pokusić się o samodzielnie wyprofilowanie tych elementów wyżynarką w domu lub zamówić je u fachowca. Na płytach (gałęziach) będą stały książki, więc należy pamiętać o małych wspornikach w kształcie trójkąta do ich wzmocnienia od dołu, a także solidnym umocowaniu do ściany. Do łączenia tych elementów konstrukcji doskonale sprawdzi się klej Fix All High Tack, który utrzyma gałęzie oraz konar bardzo mocno  i solidnie przytwierdzi całość do ściany. 

Płyty najlepiej ozdobić naturalną, modyfikowaną oleiną drewnianą lub kolorowym materiałem za pomocą kleju Fix All Crystal. Rekomendujemy wykonanie modelu zdecydowanie mniejszego niż na zdjęciu ze względów bezpieczeństwa. Należy też pamiętać, aby nie ustawiać zbyt wielu książek na poszczególnych półkach. 

Klej do drewna Soudal 60A  

Wyprofilowanie elementów drewnianych tego modelu nie jest proste, ale mebel nie musi być bardzo kosztowny pod warunkiem znalezienia stolarza z pasją. Jeżeli decydujemy się na konstrukcję z drewna to do jej montażu zdecydowanie polecany jest klej do drewna Soudal 60A. Podobnie jak w przypadku konstrukcji z płyt ważne jest, aby regał nie był zbyt duży, a umieszczane na nim książki zbyt ciężkie. Jeżeli jednak zdecydujemy się na drzewko dużych rozmiarów to mocowanie do ściany powinno być wykonane z pomocą śrub i metalowych wsporników.

Fix All High Tack: cena 29 pln

Polecany do klejenia m.in.: 

  • dużych elementów bez możliwości podparcia mechanicznego w trakcie utwardzania
  • twardego drewna, itp. w miejscach narażonych na duże obciążenia dynamiczne i wibracje
  • luster i ścian lustrzanych do betonu, cegły, tynku, glazury i terakoty, drewna

Fix All Crystal: cena 33 pln

Polecany do klejenia m.in.: 

  • elementów gdzie potrzebna jest niewidoczna, przejrzysta spoina
  • glazury, terakoty, betonu, cegły, tynku, drewna, karton-gipsu
  • elementów w konstrukcjach poddawanych wibracjom

Klej konstrukcyjny Soudal 60A: cena 24 pln

Polecany do klejenia m.in.: 

  • mebli, balustrad, schodów, parapetów, altan i pergoli
  • stolarki okiennej i drzwiowej
  • drewnianych ram, stelaży i szkieletów konstrukcji budowlanych

 

 

źródło: Soudal