Okno drewniane, z PVC czy aluminium? Jakie wybrać?
Okno drewniane, z PVC czy aluminium? Jakie wybrać?

Okno łączy mieszkańców i przebywające we wnętrzu budynku osoby ze światem zewnętrznym. Zapewnia dostęp światła dziennego a także, zwłaszcza, jeśli umieszczone zostało po stronie południowej, słonecznego ciepła. Poza swoimi walorami praktycznymi może być ono również ozdobą domu. Dlatego tak istotny jest właściwy dobór stolarki okiennej zgodny z indywidualnymi potrzebami oraz rodzajem budynku. 

„Materiał, z jakiego będą wykonane okna zależy od wielu czynników, przede wszystkim zaś od przeznaczenia i charakteru budynku” – mówi Augustyn Zioło, Product Manager firmy Stolbud Włoszczowa. Jeśli na przykład zewnętrzne elementy naszych domów są drewniane, bądź budynek, w którym chcemy zamontować okna jest zabytkową drewnianą budowlą wówczas najlepszym rozwiązaniem będą oczywiście okna wykonane z drewna.

Zapewne wszyscy doceniamy urok naturalnych materiałów, znajdujących się w naszym otoczeniu. W salonach czy sypialniach doskonale czujemy się pośród drewnianych mebli i dodatków dekoracyjnych, które ocieplają wnętrza wprowadzając do nich przyjazną, sprzyjającą wypoczynkowi atmosferę. Surowiec ten jest materiałem niezwykle szlachetnym, wyróżniającym się nienaganną estetyką. Dlatego drewniane okna mogą być idealnym uzupełnieniem każdej naturalnej aranżacji pomieszczeń. Dodatkowo, drewno pozwala na odnawianie i dostosowanie kolorystyki do panujących trendów. Tak, więc okna te możemy poddać procesowi renowacji, a także zgodnie z upodobaniami i zmieniającą się modą przemalowywać. Są one również łatwe w czyszczeniu i konserwacji. Ze względu na fakt, iż ramy okienne klejone są warstwowo nie musimy obawiać się, iż okna ulegną wypaczeniu. Spełniają one również wszelkie wymogi dotyczące izolacji akustycznej, a także termicznej, dlatego idealnie nadają się do domów energooszczędnych oraz chronią przed wpływem czynników atmosferycznych i co bardzo istotne nie przyciągają zanieczyszczeń.

Okna firmy Stolbud Włoszczowa zrobione są z wyselekcjonowanej, pozbawionej wad sinizny i sęków klejonki z trzech rodzajów drewna: sosnowego, dębowego i meranti. Konstrukcje są stabilne i pewne pod względem statycznym. Ich wysoką jakość podkreśla czteropowłokowy, zaawansowany technologicznie, nowoczesny proces lakierowania z wykorzystaniem najlepszych materiałów lakierniczych. Ważną zaletą okien drewnianych jest również to, iż są „ekologiczne”, czyli bezpieczne dla środowiska naturalnego. Drewno nie wymaga tak dużych jak inne materiały budowlane nakładów energetycznych na wytworzenie, obróbkę, produkcję elementów i utylizację, a podczas ewentualnego pożaru nie wydziela substancji trujących. Okna takie można poddawać procesowi recyklingu. 

Inną propozycją dla osób, które wysoko cenią walory drewna są okna drewniano-aluminiowe. W ofercie Stolbud Włoszczowa znajdują się okna systemu Aluron. Połączenie naturalnego surowca z zaletami aluminium, takimi jak na przykład odporność na warunki atmosferyczne powoduje, że okna te z jednej strony są bardzo trwałe z drugiej zaś eleganckie. Elementy drewniane, które znajdują się zazwyczaj wewnątrz pomieszczeń doskonale komponują się z nawiązującą do świata przyrody aranżacją, sprawiając równocześnie, iż salon czy sypialna wyglądają niezwykle estetycznie. Przy oknach drewniano-aluminiowych możemy zastosować również duże przeszklenia z pakietami szybowymi do 50 mm. Takie przeszklenia umożliwiają szeroki dostęp światła i ciepła słonecznego, optycznie powiększają pomieszczenia, a także, gdy spełniają one równocześnie funkcję drzwi balkonowych lub tarasowych,pozwalają nam w każdej chwili na wyjście na taras lub do ogrodu.

W kolekcjach Stolbud Włoszczowa znajdują się również okna PVC wykonane na profilach jednych z najlepszych dostawców na rynku: RECHAU oraz VEKA. Z szerokiej propozycji okien PVC można wybrać produkty o różnych kształtach profili i ilościach komór. Okna PVC nie absorbują wilgoci, są szczelne i odporne na warunki chemiczne i atmosferyczne na przykład obciążenie wiatrem, a także na grzyby i pleśń. PVC jest materiałem niepalnym i samowygaszającym się. Okna te polecane są wszystkim doceniającym połączenie solidnego i estetycznego wykonania z walorami praktycznymi: funkcjonalnością i komfortem użytkowania. Posiadają doskonałe parametry izolacyjności termicznej i akustycznej. Wśród okien tego typu na szczególną uwagę zasługuje najnowsze okno WARMIC. Warto dodać, iż okna PVC nie wymagają przeprowadzania specjalistycznych zabiegów konserwacyjnych, wystarczy je regularnie czyścić używając dowolnych detergentów pozbawionych środków ściernych i rozpuszczalników.

W budynkach użyteczności publicznej, takich jak banki, biurowce czy hotele najczęściej stosuje się zgodny z najnowszymi trendami architektonicznymi system fasadowy, umożliwiający tworzenie dużych przeszklonych konstrukcji, wykorzystujący okna aluminiowe. W ofercie Stolbud Włoszczowa znajdują się wysokiej jakość systemy PONZIO i ALUPROF o znakomitych parametrach technicznych z zastosowanymi innowacyjnymi dociepleniami. Sprawdzają się one szczególnie w budownictwie energooszczędnym, gdzie wymagana jest duża izolacja termiczna. Charakteryzują się również dobrymi parametrami izolacyjności akustycznej, dlatego stosowane są często w obiektach o charakterze publicznym, w których bardzo cenione są: obniżenie poziomu hałasu i utrzymanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach. Takie systemy pozwalają na wykonywanie zarówno konstrukcji okien o różnorodnych gabarytach, jak i jedno i dwuskrzydłowych drzwi o różnych rozwiązaniach progowych. Okna aluminiowe są trwałe, a dzięki zastosowaniu odpowiednich technologii odporne na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. Okna są także łatwe w utrzymaniu w czystości, ramy wystarczy przemywać wodą z dodatkiem łagodnych środków myjących, mają estetyczny wygląd oraz odznaczają się komfortem i bezpieczeństwem użytkowania. Możemy również zamontować do nich różnego rodzaju okucia takie jak na przykład zawiasy ukryte w oknach lub zawiasy rolkowe w drzwiach, dodatkowo podnoszące ich walory funkcjonalne.

Na co zatem powinniśmy zwracać uwagę przy zakupie okien? „Na pewno na dostosowanie parametrów użytkowych poszczególnych materiałów, z jakich są one wykonane do architektury i roli, jaką pełni budynek. Każda z wymienionych kolekcji okien posiada zalety, które mogą okazać się najważniejsze dla mieszkańców lub osób przebywających w pomieszczeniach. Możemy jednak zapewnić, że proponowane przez nas okna odznaczają się wysoką jakością wykonania i możliwością zastosowania dodatkowych rozwiązań technologicznych, które z pewnością ułatwią klientowi wybór najlepszej opcji”- dodaje Augustyn Zioło. 

źródło: Stolbud Włoszczowa