Nowe okno na świat w firmie Lastrik
Nowe okno na świat w firmie Lastrik

Firma FABRYKA OKIEN I DRZWI PCV LASTRIK SP. Z O.O. rozpoczęła swoją działalność już w 1969 roku. Od początku działała w branży budowlanej początkowo specjalizując się w przeprowadzaniu różnego rodzaju remontów i renowacji.  W latach 80-tych ub. stulecia firma rozpoczęła produkcję materiałów budowlanych, w szczególności materiałów z lastriko – od tego pochodzi historyczna nazwa firmy. W tym okresie firma rozszerzyła zakres obsługiwanego rynku o przedsiębiorstwa i hurtownie budowlane z regionu. Po przeprowadzeniu analizy rynku budowlanego firma Lastrik w 1995 roku uruchomiła nową działalność w zakresie produkcji stolarki okiennej z aluminium w oparciu o systemy Aliplast, Aluprof i tworzyw sztucznych PVC w niemieckim systemie Schűco.

Produkcja okien i drzwi z PVC i aluminium jest obecnie głównym elementem działalności firmy. Dzięki zdobytemu doświadczeniu może wykonywać nawet najbardziej skomplikowane zlecenie, dopasowane do indywidualnych potrzeb wymagających klientów w zakresie stolarki otworowej. 
Początkowo produkty firmy Lastrik były sprzedawane na rynku lokalnym w sprzedaży bezpośredniej dla klientów indywidualnych i instytucjonalnych w ramach zamówień publicznych. Wysoka jakość stolarki i profesjonalizm obsługi spowodował, iż w ciągu kilku lat, produkty te znalazły uznanie u odbiorców zagranicznych. Obecnie Lastrik dociera na rynki całej zachodniej i północnej Europy.

Efektem takiego dynamicznego rozwoju była decyzja o rozbudowie całej infrastruktury. Firma Lastrik uzyskała dotację inwestycyjną z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Subwencję finansową przeznaczono na budowę nowej hali z pełnym zapleczem biurowo-socjalnym. Halę wyposażono w najnowocześniejszy ciąg produkcyjny maszyn do produkcji okien  PVC niemieckiego producenta elumatec.

Wśród maszyn pracujących na produkcji okien PVC znalazły się takie urządzenia jak piła dwugłowicowa sterowana numerycznie oraz najszybsze na rynku centrum obróbcze profili PVC SBZ 609 do wykonywania frezowań w elementach ram, skrzydeł,  drzwi i słupków. 
Jednym z ważniejszych elementów umaszynowienia jest nowoczesna 6-głowicowa  linia zgrzewająco-czyszcząca, umożliwiająca wgrzewanie słupków w element ramy. 
Transfer operacji technologicznych odbywa się drogą elektroniczną i jest innowacją w odniesieniu do technologii dotychczas stosowanych w procesie produkcji okien.
Innowacyjność nowej linii produkcyjnej polega także na liniowym ustawieniu ciągu produkcyjnego w etapach montażowych. Odpowiednie ustawienie stołów po zejściu elementów z urządzenia obróbczego pozwala na dokonywanie następnych operacji bez konieczności przenoszenia elementów.
Daje to możliwość utrzymania odpowiedniego taktu czasu obróbki elementu, zgodnego z taktem czasu pracy urządzenia zgrzewająco-czyszczącego. Pozwala to także na podniesienie wydajności procesu technologicznego oraz oszczędność miejsca dotychczasowego buforowania elementów niegotowych.

Realizacja opisywanego projektu pozwoliła rozszerzyć ofertę o okna i drzwi z PVC w systemie 6-komorowym z centralną lub przesuniętą klamką, monoblok (rama okienna zintegrowana z parapetem), okna renowacyjne. Okna tego typu są szczególnie pożądane przez odbiorców na rynku francuskim. Wyeliminowano duże ryzyko zaistnienia błędu ludzkiego i tym samym podniesiono jakość wyrobu.
Ponadto osiągnięcie pełnej elastyczności produkcji pozwoliło firmie Lastrik oferować produkty specjalnie dostosowane do każdego rynku zbytu (w danym kraju) a także oferować produkty, które w danym kraju nie są znane, ale ze względu na swoje walory funkcjonalne mogą zostać z powodzeniem zaakceptowane.

 

źródło:  elumatec Polska Sp. z o.o.