Czy istnieje skuteczny sposób na walkę z hałasem komunikacyjnym?
Czy istnieje skuteczny sposób na walkę z hałasem komunikacyjnym?

Życie w dużych miastach dostarcza nam wielu atrakcji i udogodnień. Jesteśmy blisko kultury i wydarzeń społecznych. Każdego dnia „coś” się dzieje, a weekend to szeroki wachlarz możliwości spędzenia czasu. Jednak tętniące życiem metropolie to także ulice przepełnione potokiem samochodów o każdej porze dnia, nieczyste powietrze oraz hałas, który staje się coraz bardziej uciążliwy dla naszego słuchu. Może w przyszłości pojazdy hybrydowe wyeliminują tradycyjne samochody? A dźwięk poruszających się tramwajów zostanie efektywnie obniżony? Nie czekając na zmiany, na które nie mamy większego wpływu, warto pomyśleć o tym, jak skutecznie ograniczyć hałas w swojej zamkniętej przestrzeni.
 

Hałas to jeden z najbardziej uciążliwych czynników środowiskowych, który powoduje trudne do oszacowania straty dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego. Szczególnie dokucza mieszkańcom większych ośrodków miejskich. Szkodliwość i uciążliwość hałasu zależy od jego natężenia, częstotliwości, długotrwałości działania, a także indywidualnych cech odbiorcy, jak stan zdrowia, wiek czy wrażliwość na dźwięki. Jednym z najbardziej dotkliwych dla człowieka jest hałas komunikacyjny generowany przez ruch uliczny, obecny zwłaszcza na terenach zurbanizowanych. Badania pokazują, że w Polsce narażonych na hałas jest ponad 13 mln osób. 

Rw – parametr, na który warto zwrócić uwagę

Sposoby ograniczenia hałasu są różne. Uciążliwy dźwięk jest niwelowany u źródła, bądź na drodze penetracji. Czy sami mamy szansę walczyć z hałasem i wygrać? Okazuje się, że tak. Dobrym sposobem jest zainwestowanie w wysokiej jakości stolarkę otworową, która zapewni nam spokój w domowej przystani. Tym samym okno może zagwarantować skuteczną ochronę przed hałasem z zewnątrz, czyniąc z domu oazę spokoju, do której chętnie wrócimy po męczącym dniu w pracy. Na co powinniśmy zwrócić uwagę? Otóż najważniejszy jest współczynnik Rw, który informuje o tym, jak okno izoluje pomieszczenie od dźwięków pochodzących z zewnątrz budynku. Efektywność izolacji akustycznej okna jest zależna od rodzaju szyby. Jednak nie mówimy o samej szybie, a rodzaju szkła, kombinacji grubości szyb, zastosowaniu folii, odległości pomiędzy szybami, a także obecności gazu w zestawie szybowym. Istotne znaczenie ma także staranny montaż, który odgrywa zawsze ważną rolę w budownictwie. 

Rozwiązanie na wyciągnięcie ręki

Izolacyjność akustyczna budynku nabiera szczególnego znaczenia, kiedy nasz dom znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie ruchliwych ulic, torów kolejowych czy lotnisk. Polskie normy dopuszczają poziom hałasu w pomieszczeniach mieszkalnych w przedziale od 25 do 35 dB w nocy oraz od 30 do 40 dB w dzień. OKNOPLAST oferuje szyby dźwiękochłonne, które posiadają współczynnik Rw na poziomie 36, 39, 40 a nawet 50 dB. – zaznacza Michał Piekarski, technolog szyb zespolonych OKNOPLAST. Tak wysoka izolacyjność akustyczna przeszkleń zapewnia komfort mieszkańcom budynków zlokalizowanych w otoczeniu tras komunikacyjnych. Wysoki poziom tłumienia umożliwia asymetryczna budowa pakietu szybowego oraz zastosowanie szkieł laminowanych z folią akustyczną. Pakiet ten skutecznie tłumi niskie częstotliwości związane z dużym natężeniem ruchu ulicznego, jak również wysokie częstotliwości nisko przelatujących samolotów odrzutowych. Dźwięk słyszalny wewnątrz budynku będzie sprawiał wrażenie, że hałas jest zlokalizowany kilkukrotnie dalej niż w rzeczywistości. Dla naszego ucha nie będą również odczuwalne prace remontowe dróg – dźwięk młota pneumatycznego okaże się tylko odległym, nieszkodliwym odgłosem „owada”. – podkreśla specjalista OKNOPLAST. Rozwiązanie o tak wysokich parametrach technicznych jest także polecane przy wyposażeniu studia nagrań lub w pokoju audiofila.
 
Nowy klasa pakietu szybowego

Wysokie wartości akustyczne możemy znaleźć we wprowadzonym tej jesieni systemie szybowym 4 Xglass, dostępnym w profilu Winergetic Premium oraz Platinium Evolution?. Główną zauważalną różnicą między standardowym pakietem szybowym, a nowym pakietem 4 Xglass jest poziom izolacji akustycznej. Okno z klasycznym pakietem szybowym ma współczynnik Rw na poziomie 33 dB. Przy zastosowaniu nowego zespolenia 4 Xglass, zaprojektowanego przez OKNOPLAST, izolacyjność akustyczna okna wzrasta do 36 dB. Różnica tych kilku decybeli dla ludzkiego ucha odczuwalna jest jako redukcja źródła hałasu o połowę. Przykładowo tak, jakbyśmy w jednym pomieszczeniu słuchali muzyki z dwóch głośników o tym samym natężeniu dźwięku i nagle jeden wyłączyli. – zapewnia Michał Piekarski. 

Skuteczność potwierdzona badaniami

Właściwości konstrukcji z szybą 4 Xglass potwierdza certyfikat akredytowanego laboratorium badawczego, którego ocenie została poddana izolacyjność akustyczna okna Winergetic Premium przeszklonego pakietem 4 Xglass. Badanie przeprowadzone zgodnie z wytycznymi europejskiej normy dowiodło zaawansowanych właściwości akustycznych nowego rozwiązania OKNOPLAST. Na rynku dostępny jest również pakiet szybowy, który posiada współczynnik Rw na poziomie 50 dB. Ten imponujący wynik został osiągnięty w badaniu przeprowadzonym przez renomowany instytut IFT ROSENHEIM. Jak widać technologia stolarki otworowej ciągle nas zaskakuje pod względem rozwoju parametrów technicznych – komentuje Michał Piekarski. 

 

źródło: OKNOPLAST