V82 Black Design - okna piękne w najdrobniejszym detalu
V82 Black Design - okna piękne w najdrobniejszym detalu

W nowoczesnych projektach to właśnie przeszklenia nadają charakteru całemu budynkowi. Warto wybrać taki system okienny, który w każdym calu podkreśli wyjątkowość realizacji. 

Na pierwszy rzut oka różne systemy okienne mogą wydawać się niemal identyczne, jednak o ich estetyce decyduje szereg detali, takich jak kolor i kształt ramy, wygląd i odcień elementów okucia, design klamek oraz barwa ramek międzyszybowych czy kontaktronów dopasowanych do kolorystyki ram. Wszystkie te elementy, spójnie skomponowane, pozwalają uzyskać rozwiązanie doskonale wpasowujące się we wnętrze utrzymanym w dowolnym stylu i podkreślające charakter każdej elewacji.
 

Kształt ramy

Kształt ramy doskonale podkreśla stylistykę realizacji. Okna o zaokrąglonych krawędziach skomponują się z klasycznym wnętrzem, a płaskie, stanowią idealne dopełnienie dla nowoczesnych i bardziej awangardowych wnętrz. Tego typu wykończenie ma najnowsza propozycja z oferty Vetrex - okno V82 Black Design. W tym systemie profil skrzydła i ramy są idealnie płaskie, co współgra z minimalistycznym designem nowoczesnych realizacji. Kształt ramy co prawda nie ma wpływu na  właściwości użytkowe, takie jak wytrzymałość czy energooszczędność, jednak powinien posiadać takie elementy konstrukcyjne, które będą w stanie je zapewnić. Przeznaczony do domów w standardzie energooszczędnym, z 6-komorowym skrzydłem i 7-komorową ramą, system V82 Black Design, o współczynniku przenikania ciepła Uw=0,77, bazuje na profilach w klasie A ze stalowymi wzmocnieniami. Budowa taka gwarantuje wytrzymałość i stabilność wykonanych w nim okien, a także pozwala na realizację konstrukcji o dużych rozmiarach i w oryginalnych kształtach.
 

Kolorystyka

Nowoczesne technologie barwienia profili pozwalają wykonać okna w przeróżnych odcieniach lub uzyskać efekt znakomicie imitujący różne gatunki drewna. W palecie Vetrex do wyboru jest aż 48 odcieni: od klasycznej bieli, przez awangardowe, nasycone barwy aż po najmodniejszy ostatnio antracyt, a wśród oklein drewnopodobnych od klasycznego złotego dębu po oryginalną daglezję, czy charakterystyczny dąb rustykalny. Możliwe jest wykonanie okien jedno- i dwukolorowych – w różnych odcieniach od wewnątrz i od zewnątrz, nie trzeba więc ograniczać inwencji i śmiało można pozwolić sobie na wybór rozwiązania, które najpełniej podkreśli walory wnętrza i zewnętrzną stylistykę budynku. 
 

Okucia

Okucia, czyli wszystkie metalowe elementy umożliwiające sterowanie pracą skrzydeł i zaryglowanie okna, nierzadko są lekceważone podczas wyboru rozwiązania, choć potrafią dodać i odjąć przeszkleniom uroku. Okna V82 Black Design wyposażone są w unikalne i jedyne na rynku galwanizowane, czarne okucia, nadające im niepowtarzalny charakter i eleganckie wykończenie. Wyjątkowe okucie, oprócz walorów estetycznych, dzięki powłoce cynkowej, chromianowaniu i specjalnej obróbce końcowej, posiada podwyższoną odporność na korozję, co okazuje się szczególnie przydatną cechą, gdy inwestycja narażona jest w sposób szczególny na oddziaływanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, np. gdy zlokalizowana jest w strefie nadmorskiej. 

Designerską stylistykę okna uzupełnia klamka Secustik Swing w kształcie łuku. Łagodne zaokrąglenie nie tylko dobrze się prezentuje, ale też zapewnia bardziej ergonomiczny uchwyt i wygodę korzystania z klamki. Ponadto, Secustik Swing ma całkowicie zabudowaną rozetę, dzięki czemu uzyskuje bardziej kompaktową budowę, która lepiej niż tradycyjne rozwiązania wpasowuje się w nowoczesną estetykę systemów takich jak V82 Black Design. Klamka wyposażona jest też w mechanizm blokujący jej obrót przy próbie otwarcia okna od zewnątrz, co stanowi zabezpieczenie przed tzw. inteligentnym włamaniem.

Bezpieczeństwo podnoszą także dwa zaczepy antywyważeniowe w każdym skrzydle, natomiast komfort użytkowania okien wykonanych w systemie V82 Black Design zapewniają funkcja stopniowanego uchyłu* ze stabilizatorem oraz blokada błędnego położenia klamki**.
 

Detale

Systemy energooszczędne wyposażane są w tzw. dwukomorowe pakiety szybowe, składające się z trzech tafli szkła, pomiędzy którymi znajduje się gaz szlachetny przewodzący temperaturę słabiej niż powietrze, dzięki czemu szyby o takiej konstrukcji zyskują właściwości ciepłochronne. Elementem wpływającym na parametry okna w zakresie izolacji ciepła są też ramki dystansowe z tworzywa, rozdzielające poszczególne tafle szkła wchodzące w skład pakietu, takie jak np. Master therm.

Ponieważ energooszczędne pakiety szybowe osiągają szerokość 48 mm – ramki są dość dobrze widoczne, dlatego ich kolor powinien współgrać z odcieniem ram. W ofercie Vetrex klienci mogą wybierać z palety 5 uniwersalnych kolorów harmonijnie komponujących się z najpopularniejszymi okleinami. 

* wysokość okna w zakresie od 1117 do 1716 mm
** wysokość okna w zakresie do 1116 mm i powyżej 1716 mm
 

źródło: Vetrex