Szkło SunGuard SuperNeutral na fasadach budynków nagrodzonych BREEAM Very Good
Szkło SunGuard SuperNeutral na fasadach budynków nagrodzonych BREEAM Very Good

Ekologiczne, zrównoważone budownictwo przeżywa prawdziwy rozkwit. W panoramie polskich miast pojawiają się kolejne budynki zdobywające ocenę „Very good” według wielokryterialnej klasyfikacji BREEAM. Do wyróżnionego Placu Unii City Shopping w Warszawie dołączyły ostatnio dwie nowe realizacje ze szkłem SunGuard SuperNeutral na fasadach. Niedawno otwarty Aquarius Business House we Wrocławiu oraz Centrum Biurowe Neptun w Gdańsku to kolejne obiekty odznaczone prestiżowym wyróżnieniem brytyjskiej organizacji BRE.
 

Fasady na poziomie BREEAM 

Wrocławski kompleks biurowy Aquarius Businnes House ze szkłem SunGuard SuperNeutral

Fot. Guardian Częstochowa

 

Projekty nowoczesnych budynków uwzględniają zasady ekologii i zrównoważonego wykorzystania energii. Nie oznacza to jednak, że wszystkie nowopowstające budynki spełniają najbardziej restrykcyjne normy w tym zakresie. Jednym z systemów, który pozwala zaliczyć obiekt do prestiżowego grona zielonego budownictwa w najwyższym standardzie jest wielokryterialny system oceny jakości BREEAM. Certyfikat nadawany od ponad 20 lat przez organizację BRE Gobal  (Building Research Estabilishment) jest potwierdzeniem, że budynek pod wieloma względami osiąga najwyższe wyniki. Pod uwagę branych jest wiele aspektów, które składają się na ekologiczny charakter budynku. Są to między innymi: efektywność energetyczna nieruchomości, wydajne zarządzanie gospodarką wodno-kanalizacyjną, emitowane podczas eksploatacji zanieczyszczenia, jakość i rodzaj użytych przy budowie materiałów, lokalizacja i transport, a także aspekty wpływające na komfort i zdrowie użytkowników, jak np. dostęp do światła dziennego, czy panująca w pomieszczeniach temperatura. 

Osiągnięcie wielu z tych kryteriów nie byłoby możliwe bez zastosowania nowoczesnego szkła ochrony przeciwsłonecznej, zwłaszcza jeśli mówimy o designerskich wieżowcach, których fasady w większości zbudowane są z ogromnych przeszkleń. Dzięki tego typu technologiom udaje się z sukcesem zapewnić nie tylko obniżenie kosztów związanych z ogrzewaniem czy chłodzeniem pomieszczeń, ale również zadbać o odpowiedni poziom komfortu przebywających wewnątrz ludzi, którzy otrzymują niezakłócony dostęp do światła dziennego i pięknych widoków – podsumowuje Tomasz Gelio, Dyrektor Marketingu Guardian Częstochowa, huty produkującej szkła SunGuard stosowane na budynkach odznaczonych certyfikatem BREEAM. 
 

Polskie obiekty z oceną Very good

Centrum Biurowe Neptun ze szkłem ochrony przeciwsłonecznej na fasadach to dobrze doświetlone i komfortowe biura

Fot. Guardian Częstochowa

 

W krajobrazie polskich miast coraz częściej pojawiają się budynki, które nie tylko architekturą, lecz również ekologicznym charakterem dorównują europejskim i światowym standardom. Potwierdzeniem tego są dwa kolejne obiekty nagrodzone prestiżowym certyfikatem BREEAM na poziomie Very Good, które dołączyły do certyfikowanego już kompleksu biurowo-handlowego Plac Unii w Warszawie. 

Pierwszy z certyfikowanych budynków to, oddany niedawno do użytku, Aquarius Business House we Wrocławiu. Ten nowoczesny kompleks biurowy oferuje około 25 000 m2 powierzchni biurowej najwyższej klasy. Zaprojektowano ją w układzie otwartego planu, a na przeszklonych fasadach zastosowano wysokoselektywne szkło SunGuard SN 70/37. Dzięki dostępności światła naturalnego użytkownikom zapewniono dowolność aranżacji oraz duży komfort pracy.

Kolejny obiekt, który uzyskał certyfikat BREEAM na poziomie Very Good to Centrum Biurowe Neptun (CBN) - biurowiec zlokalizowany w samym sercu Gdańska. Zastosowanie szkła SunGuard SN 62/34 oraz SN 40/23 pozwoliło ograniczyć przenikanie energii słonecznej do prawie 80%, redukując znacznie efekt przegrzewania wnętrz i zmniejszając tym samym potrzebę korzystania z urządzeń klimatyzacyjnych. 

W obu obiektach oprócz wysokiej ochrony przeciwsłonecznej, dzięki właściwie dobranym przeszkleniom znacząco ograniczono również straty ciepła związane z ogrzewaniem w sezonie zimowym. Wartość współczynnika Ug=1,0 W/(m2K) jaki osiągnięto w zestawach 2-szybowych dla  zastosowanych w obiektach szkieł SunGuard: SN 70/37, SN 62/34 i SN 40/23 pozwoliła znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie na energię cieplną. 

Wszystkie szkła przeciwsłoneczne o wysokiej selektywności grupy SunGuard SuperNeutral, jak również szeroki asortyment szkieł termoizolacyjnych ClimaGuard produkowane są w hucie Guardian Częstochowa Sp z o.o.

 

 

źródło: Guardian Częstochowa Sp z o.o.