Jak lekko otwierać duże drzwi tarasowe?
Jak lekko otwierać duże drzwi tarasowe?

Bardzo duże drzwi tarasowe dodają bryle domu lekkości i lepiej doświetlają wnętrza, ale są też bardzo ciężkie. Dlatego decydując się na nie warto wiedzieć, jaki sposób otwierania wybrać, by skrzydło ważące nawet 400 kg otwierało się tak lekko jak niewielkie okno. 

Duże przeszklenia często zastępują całe ściany. Są przy tym bardzo ciężkie. Choć wydaje się to nieprawdopodobne, 1m2 standardowej szyby waży około 20 kg. Przeszklenia o lepszych parametrach (energooszczędne lub dźwiękoszczelne) mają jeszcze większą masę. Jeśli do tego dodamy spore gabaryty okucia i profil, to korzystanie z takich drzwi okaże się nie lada wyczynem. Są jednak okucia, które umożliwiają lekkie i wygodne otwieranie masywnych skrzydeł. Najlepiej wybrać takie, które umożliwiałyby przesuwanie drzwi. W takich rozwiązaniach zamiast zawiasów są specjalne wózki i szyny jezdne, po których porusza się skrzydło. To te elementy sprawiają, że nawet najcięższe drzwi tarasowe każdy otworzy i zamknie bez najmniejszego problemu.

Waga lekka

Jeśli zależy nam na wygodnej obsłudze okien i drzwi tarasowych z drewna lub PVC, których skrzydło ma wysokość nie większą niż 2,35 m i waży mniej niż 160 kg, idealnym rozwiązaniem będzie odstawno-przesuwne okucie Roto Patio PS. Sprawia ono, że podczas otwierania skrzydło nie jest uchylane, lecz równolegle odstawiane na całym obwodzie od ościeżnicy na 125 mm i przesuwane na bok. 

Zastosowane wózki ze zintegrowanym amortyzatorem poruszają masywne skrzydła lekko i bezszelestnie. Mechanizm jest tak zaprojektowany, aby energia użyta podczas otwierania została wykorzystana do jego dociągnięcia podczas zamykania. Nie będziemy więc musieli dociskać skrzydła, aby drzwi były szczelne. Nie musimy się również obawiać, że podczas zamykania skrzydło nie wejdzie do ościeżnicy. „Pilnują” tego nożyce ślizgowe ze zintegrowanym amortyzatorem, przyciągając je do właściwego położenia. 

Dzięki łatwej obsłudze drzwi tarasowe z okuciami Roto Patio PS doskonale pasują do obiektów, w których drzwi otwierane są przez przypadkowych użytkowników. Logiczne ustawienie klamki nie wymaga dodatkowych wyjaśnień i umożliwia intuicyjną obsługę drzwi.

 

Waga średnia

Do większych (o wysokości i szerokości do 3 m) i znacznie masywniejszych skrzydeł (o ciężarze nawet do 300 kg) wykonanych z profili aluminiowych są przeznaczone unośno-przesuwne okucia Roto Patio Lift. Lekkie i bezszelestne ich działanie zapewniają wózki z rolkami na łożyskach kulkowych z tworzywa o dużej odporności. Okucie jest tak skonstruowane, aby unosić przeszklone skrzydła podczas otwierania i opuszczać je w trakcie zamykania. Jest ono również idealne
do skrzydeł termoizolacyjnych z potrójną szybą, gdyż spełnia obowiązujące wymogi w zakresie energooszczędności i termo-izolacyjności.


Waga ciężka

Ciężar skrzydeł w rozmiarze XXL z pewnością nie będzie nam przeszkadzał, gdy wybierzemy okna z okuciami przesuwnymi Roto Patio Life. Nie trzeba w nich, tak jak w zwykłych systemach, dźwigać ciężkiego skrzydła podczas otwierania i zamykania. Okucia utrzymują całe skrzydło stale na tej samej wysokości, a unosi się lub opuszcza jedynie pozioma uszczelka. Bez problemu uniosą one skrzydła o szerokości do 3,225 m, wysokości do 2,67 m i masie 400 kg. 


W zaawansowanej wersji dodatkowe udogodnienie przy obsłudze drzwi z profili drewnianych i drewniano-aluminiowych stanowi napęd elektryczny Drive. Jest on całkowicie niewidoczny, ponieważ jest montowany w warstwach podłogi (pod posadzką). Napęd umożliwia automatyczne i bezpieczne przesuwanie, ryglowanie i mikrowentylację. Gdy podczas otwierania lub zamykania skrzydło napotka na swojej drodze przeszkodę (osobę lub przedmioty) zatrzyma się. Napęd uruchamiany jest przyciskiem umieszczonym na ścianie lub pilotem. W każdej chwili jest też możliwe ręczne odryglowanie drzwi, na przykład gdy zabraknie prądu.

źródło: 
Roto Frank Okucia Budowlane Sp. z o.o