Poddasze z charakterem
Poddasze z charakterem

Współczesna architektura chętnie sięga po duże przeszklenia i okna dachowe. Dzięki temu zapewnia pomieszczeniom optymalny dostęp światła słonecznego oraz pomaga wykorzystać poddasze. Elegancko zaaranżowane, klimatyczne wnętrze ze skosami szybko zamienia się w ulubioną przestrzeń relaksu. Aby przebywanie w niej było jeszcze przyjemniejsze, okna dachowe warto wyposażyć w dodatki, które pomogą odpowiednio zarządzać światłem.

Promienie słoneczne wnoszą do domów i mieszkań ciepło oraz pomagają ożywić każde pomieszczenie. Umiejętnie wykorzystane, pozwalają stworzyć warunki idealne do pracy i nauki oraz przyjemny nastrój, niezbędny do komfortowego wypoczynku. Pełne wykorzystanie zalet naturalnego światła osiągniemy odpowiednio je kontrolując. Uzyskanie optymalnych efektów, w zależności od pory dnia i roku, nie jest trudne. Potrzeba do tego kilku nowoczesnych dodatków. Jakie produkty sprawdzą się w tej roli?
 

Prawidłowe wykończenie prac

Zanim zajmiemy się wyborem dodatkowych elementów wyposażenia okien dachowych, zwróćmy uwagę na to, czy zostały one prawidłowo zamontowane i obrobione od strony pomieszczenia. Wysoką funkcjonalność zapewni ich odpowiednie wykończenie, które pozwoli na bezpieczną i bezproblemową eksploatację. – Bardzo ważne jest wykonanie odpowiedniej izolacji paroszczelnej wokół okna – wyjaśnia Zdzisław Maliszewski, doradca ds. technicznych i normalizacyjnych Związku Polskie Okna i Drzwi –

Każde zawilgocenie stosowanej do zaizolowania dachu wełny mineralnej powoduje znaczny spadek jej właściwości. Dlatego, tak ważne jest wyeliminowanie wszelkich możliwych nieszczelności – dodaje. Dobry sposób na uzyskanie optymalnych efektów stanowi zastosowanie do montażu okien specjalnych kołnierzy paroszczelnych. Produkty renomowanych producentów są łatwe i szybkie do zamontowania. Gwarantują również prawidłowe połączenie okna z instalowaną wewnątrz pomieszczeń folią, chroniącą izolację dachu przed ciepłym i wilgotnym powietrzem oraz parą wodną. – Rozwiązaniem ułatwiającym wykonanie prawidłowej izolacji, które bardzo dobrze współgra z kołnierzami paroszczelnymi są szpalety wewnętrzne – przekonuje Janusz Komurkiewicz, Dyrektor Marketingu FAKRO, producenta okien dachowych, firmy zrzeszonej w Związku POiD – Pozwalają one na szybkie wykonanie odpowiedniej wnęki okiennej wewnątrz pomieszczenia, zapewniają prawidłową cyrkulację powietrza po szybie oraz optymalny dostęp światła do wnętrza – dodaje. Decydując się na montaż okna dachowego, kołnierza paroszczelnego i szpalety, warto wybrać rozwiązania jednego producenta. W ten sposób zyskamy pewność, że poszczególne elementy będą ze sobą dobrze współgrały.

Zabawa światłem i cieniem

Wyposażenie okien dachowych w zaprojektowane specjalnie do nich akcesoria wewnętrzne ułatwi sterowanie ilością i intensywnością wpadających do wewnątrz promieni słonecznych oraz pomoże uzyskać niepowtarzalny klimat. Do wyboru mamy, np. rolety wewnętrzne, żaluzje lub plisowane zasłony. Poszczególne materiały, o różnych fakturach i barwach dają zupełnie inne efekty świetlne czy kolorystyczne. Możemy wykorzystać je do twórczej zabawy światłem i cieniem, dzięki której słońce posłuży nam jako narzędzie do „pomalowania” pomieszczeń. Poszczególne rozwiązania pozwalają osiągnąć zupełnie inne efekty – od delikatnego rozproszenia wpadającego do wewnątrz światła, aż do niemal zupełnego zaciemnienia. To ostatnie przyda się zwłaszcza w sypialniach, gdyż znacznie ułatwi wysypianie się. Rolety wewnętrzne będą pomocne, gdy zależy nam na ochronie przed mocnym światłem. Ich piękne kolory dodadzą wnętrzom subtelnej elegancji. Żaluzje, oprócz funkcji osłony przed słońcem czy wzrokiem niepowołanych osób, dzięki swojej specyficznej budowie umożliwiają również sterowanie kierunkiem padania promieni słonecznych. Z kolei plisowane zasłony pięknie rozpraszają wpadające do wnętrza światło, przez co nadają kolorom wyrazu. 
 

Skuteczna ochrona i komfortowa obsługa

Latem, gdy temperatury na zewnątrz są wysokie, bardzo przyjemnie jest schować się w chłodnym wnętrzu własnego domu. Niestety zazwyczaj im wyżej mieszkamy, tym jest cieplej. Dobrze wiedzą o tym zwłaszcza użytkownicy poddaszy. Istnieje jednak prosty i skuteczny sposób na zapewnienie odpowiedniego klimatu nawet w sytuacji, gdy nie posiadamy klimatyzacji.

Pomoże nam w tym montaż rolet lub markiz zewnętrznych. – Żaluzje czy zasłony wewnętrzne chronią pomieszczenia przed nagrzewaniem jedynie w ograniczonym stopniu – wyjaśnia Janusz Komurkiewicz – Zamontowana na oknie dachowym markiza zewnętrzna dobrej jakości zapewnia do ośmiu razy skuteczniejszą ochronę – dodaje. Nowoczesne osłony przepuszczają do wnętrza jedynie małą część energii cieplnej, natomiast pozostałą emitują na zewnątrz. Dzięki temu, w pełne słońca letnie dni, bardzo dobrze strzegą poddaszy przed upałem. – Co ważne, markizy choć zacieniają wnętrza, zapewniają również widoczność na zewnątrz. Dodatkowo pozwalają na równomierny rozkład światła, a w czasie deszczu redukują hałas spadających kropel – tłumaczy przedstawiciel firmy FAKRO. Wybierając markizę zewnętrzną możemy zdecydować się na model obsługiwany ręcznie lub elektrycznie. Ze względu na komfort użytkowania, szczególnie warte polecenia są markizy sterowane elektrycznie. W zależności od ich typu, obsługa urządzenia może się odbywać za pomocą pilota lub przełącznika naściennego. Najbardziej zaawansowane modele zasilane są z akumulatorów solarnych, a ich sterowanie jest w pełni zautomatyzowane. Markizy tego typu rozwijają i zwijają się samoczynnie, zależnie od stopnia nasłonecznienia na zewnątrz. W razie potrzeby mogą być również obsługiwane pilotem.

Okna dachowe, zarówno standardowe, jak i te o nietypowych kształtach i rozmiarach pomagają doświetlić wnętrza i otwierają je na świat. Zastosowanie odpowiednich akcesoriów umożliwia stworzenie w pomieszczeniach niepowtarzalnego klimatu oraz chroni wnętrza przed zbytnim nagrzewaniem. Okna dachowe i dodatki do nich tworzą spójną całość, dzięki której każde poddasze może zamienić się w fantastyczną przestrzeń do życia, miejsce spotkań z przyjaciółmi i rodziną czy ulubioną oazę wypoczynku po trudach dnia.

 

źródło: POiD