Koronki, zasłonki, firanki – jak stworzyć romantyczną dekorację okien?
Koronki, zasłonki, firanki – jak stworzyć romantyczną dekorację okien?

Aranżując wystrój wnętrza, często bagatelizujemy rolę okien. Zostawiamy je nietknięte albo zakrywamy przypadkową firaną. To błąd! Okno jest bowiem tak ważnym elementem wpływającym na estetykę mieszkania, jak meble czy ściany i tak samo jak one potrzebuje odpowiedniej stylizacji. Ozdoby okienne widoczne są nie tylko wewnątrz, ale i na zewnątrz pomieszczenia. Warto więc poświęcić im nieco więcej czasu niż dotychczas. 

www.myloview.pl

 

 

Ważne, by dekoracje dopasowane były do całości aranżacji wnętrz. W pomieszczeniach ekologicznych powinniśmy korzystać z naturalnych materiałów i barwników, podczas, gdy w bogatym stylu Art Deco możemy pozwolić sobie na dużą dowolność kolorów oraz tekstur. Oprócz dopasowania dekoracji okiennych do trendu obowiązującego we wnętrzu, należy zdecydować, czy takie ozdoby prócz walorów estetycznych, mają pełnić dodatkową, praktyczną funkcję. Jeśli mają  pomóc nam uzyskać odrobinę prywatności albo ochronić mieszkanie przed nadmiernym słońcem, powinniśmy zastanowić się nad zakupem rolet bądź kryjących zasłon. 


Jedną z najbardziej interesujących stylizacji okiennych jest trend inspirowany romantyczną sypialnią. Wykorzystuje on wiele różnego rodzaju materiałów – koronki, falbaniaste zasłony, lniane rolety – a mimo to nie zatraca swojej lekkości i subtelności. 
Kiedy możemy pochwalić się dużymi, pięknymi oknami, wystarczy, że powiesimy nad nimi długie, pastelowe zasłony. Powinny być lekkie, wykonane z lejącego się materiału, na przykład z satyny. Dobrze, gdy ich barwa współgra z kolorystyką wnętrza. Zasłonkę możemy swobodnie puścić (nie stanie się nic złego, kiedy jej dół będzie dotykać podłogi), albo spiąć dekoracyjnym klipsem, czy też poupinać ją w kilku miejscach, tworząc delikatne falbanki.

www.femaleways.com

 


Taka dekoracja okienna wspaniale wygląda w przestronnych pomieszczeniach. Jeśli pokój ma mały metraż, najlepszym rozwiązaniem są mniej dekoracyjne zasłony bawełniane. W tym przypadku nie trzeba bawić się w ich upinanie i przewieszanie przez karnisze. Takie kurtyny wystarczy tradycyjnie zahaczyć o ząbki karnisza, by cała stylizacja wyglądała subtelnie. Jej romantyczny ton podkreślą kolory poduch i pledów, a także stylizowane akcesoria i meble. Na parapecie postawić możemy delikatne, barwne kwiaty zebrane w wazoniku albo inne ozdoby – figurki, przedmioty vintage. Ważne, by kolory dodatków były jasne i nie przytłaczały całości. Najlepiej wyglądają te białe, beżowe, w kolorze ecru, pudrowego różu albo kości słoniowej.

 

www.urzadzamy.pl

 

 


Receptę na wyczarowanie romantycznej kompozycji okiennej przy użyciu długich zasłon już znamy. A jak postępować w przypadku krótkich firanek i rolet? Tutaj także istotną rolę gra materiał, z którego dekoracje są wykonane. Aby stylizacja okienna wprowadzała do pomieszczenia delikatną i urokliwą atmosferę, warto wykorzystać koronki i hafty. Ich efektowne desenie w zupełności wystarczą, by podkreślić aranżację pomieszczenia. Dobrze, gdy koronkowe firany będą jedyną dekoracją okna. Lepiej nie przytłaczać jej ustawionymi na parapecie bibelotami. W przypadku haftowanych tkanin możemy pozwolić sobie na kilka detali wzmacniających romantyczny wydźwięk stylizacji. Rolety i firany zbierzmy ozdobną tasiemką albo kokardką. 

 

 

www.mrkate.com,

 

www.urzadzamy.pl

 

 

 

Wpis został przygotowany na podstawie bloga: bloga myloview - największe serwisu z fototapetami.