„Witaj słońce, żegnaj brudzie”, czyli o zaletach szkła Pilkington Activ SunShade™
„Witaj słońce, żegnaj brudzie”, czyli o zaletach szkła Pilkington Activ SunShade™

Wczesna wiosna to nie tylko zapowiedź coraz bardziej słonecznych dni, ale również sezon gruntownych porządków. W tym okresie warto zwrócić uwagę na takie rozwiązania wokół nas, które pozwolą oszczędzać czas i energię. W świecie szklanych produktów optymalnym rozwiązaniem może być przeciwsłoneczne szkło samoczyszczące Pilkington Activ SunShade™, które ograniczy do minimum konieczność mycia okien a jednocześnie zapewni ochronę przed słońcem.

 

Utrzymanie w czystości trudno dostępnych przeszkleń, takich jak okna dachowe, świetliki, ściany i dachy oranżerii to kłopotliwa i pracochłonna czynność. Z kolei częste mycie dużych przeszklonych powierzchni generuje znaczne koszty związane ze zużyciem wody i środków czystości. Tymczasem szkło samoczyszczące pozwala zachować okna w czystości na bardzo długo, wykorzystując do tego siły natury tj. światło dzienne i deszcz. Tam gdzie oprócz czystości przeszkleń istotne znaczenie ma zapewnienie komfortu cieplnego pomieszczeń, optymalnym rozwiązaniem będzie zastosowanie przeciwsłonecznego szkła samoczyszczącego Pilkington Activ SunShade. Jest to obustronnie powlekane szkło z powłoką samoczyszczącą Pilkington Activ od zewnątrz i powłoką przeciwsłoneczną Pilkington SunShade od wewnątrz. W asortymencie produktów marki Pilkington dostępne są dwie wersje tego szkła: Pilkington Activ SunShadeNeutral (na substracie ze szkła Pilkington Optifloat Clear) i Pilkington Activ SunShadeBlue (na substracie ze szkła barwionego w masie Pilkington Arctic Blue). Przeciwsłoneczne szkło samoczyszczące przeznaczone jest do stosowania zarówno w wielkoformatowych przeszkleniach, jak i w przeszkleniach przydomowych oranżerii. W każdym zastosowaniu gwarantuje czystość przeszkleń, optymalną temperaturę pomieszczeń i dobre doświetlenie wnętrz.

 

Czystość i ochrona przeciwsłoneczna idą w parze

 

Szkło Pilkington Activ SunShadeto produkt z kategorii „dwa w jednym”, czyli obustronnie powlekane szkło łączące właściwości samoczyszczące i przeciwsłoneczne. Skąd się biorą te pierwsze, czyli jak to się dzieje, że szkło Pilkington Activ praktycznie nie wymaga czyszczenia? Tajemnica tego szkła tkwi w mikroskopijnie cienkiej powłoce z dwutlenku tytanu naniesionej na zewnętrzną powierzchnię szkła. Powłoka ta charakteryzuje się podwójnym działaniem. Po pierwsze, pod wpływem promieniowania ultrafioletowego na szybie zachodzi proces fotokatalizy, który powoduje rozkładanie zanieczyszczeń organicznych. Po drugie, hydrofilowe właściwości powłoki sprawiają, że woda deszczowa rozpływa się po jej powierzchni równą warstwą, zmywając uwolnione zanieczyszczenia i pozostałe zabrudzenia. Dodatkowo, powierzchnia szkła samoczyszczącego wysycha znacznie szybciej, w porównaniu z tradycyjnym szkłem, i nie pozostawia na szybie nieestetycznych zacieków. Z kolei powłoka przeciwsłoneczna Pilkington SunShadepomaga utrzymać niższą temperaturę we wnętrzach, zapobiegając ich przegrzewaniu dzięki redukcji przepuszczalności energii słonecznej przy zachowaniu odpowiedniej przepuszczalności światła.

Przeciwsłoneczne szkło samoczyszczące Pilkington Activ SunShademożna łączyć w szybach zespolonych z innymi rodzajami szkła dla zapewnienia dodatkowych korzyści w zakresie izolacyjności cieplnej, redukcji hałasu, czy bezpieczeństwa. Optymalne właściwości samoczyszczące i wysoką izolacyjność cieplną gwarantuje zespolenie szkła Pilkington Activ SunShade z niskoemisyjnym szkłem Pilkington K Glass lub Pilkington Optitherm. Wykorzystanie szkła w wersji hartowanej i laminowanej dodatkowo zwiększy bezpieczeństwo użytkowania.

 

Szkło w ogrodzie i nie tylko

 

Przeciwsłoneczne szkło samoczyszczące marki Pilkington w obydwu wersjach tj. Pilkington Activ SunShadeNeutral i Pilkington Activ SunShadeBlue jest przeznaczone m.in. do stosowania w ogrodach zimowych. Neutralna barwa szkła Pilkington Activ SunShadeNeutral w świetle przepuszczonym i odbitym sprawia, że sprawdzi się ono w przeszklonych ścianach ogrodów zimowych, gdzie odpowiednie doświetlenie oraz niezbyt wysoka temperatura sprzyjają pielęgnacji roślin, zapewniając dobry widok na ogród przez cały rok. W przypadku jeszcze mocniej nasłonecznionych dachów ogrodów zimowych dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie ciemniejszego szkła Pilkington Activ SunShadeBlue. Poza ogrodami zimowymi, przeciwsłoneczne szkło samoczyszczące doskonale sprawdza się też w innych zastosowaniach zewnętrznych, takich jak okna, oszklone fasady, atria i szklane dachy.

 

Zielona” i czysta perspektywa

 

Wykorzystanie szkła samoczyszczącego w szklanych elewacjach domów jednorodzinnych, budynków mieszkalnych, czy obiektów komercyjnych nie tylko przynosi korzyści użytkownikom, ale jest również korzystne dla środowiska naturalnego.

Zastosowanie szkła samoczyszczącego w przeszkleniach nowoczesnych obiektów budowlanych, redukuje poziom zużycia wody z sieci wodociągowej oraz zmniejsza potrzebę stosowania chemicznych środków czyszczących, które ze względu na swoją toksyczność nie pozostają bez wpływu na stan środowiska naturalnego” – mówi Jolanta Lessig, Kierownik Komunikacji Marketingowej na Europę w NSG Group, właścicielu marki Pilkington. „Niezależna brytyjska organizacja Building Research Establishment, oceniająca oddziaływanie inwestycji na środowisko potwierdziła, że wpływ na środowisko szkła samoczyszczącego jest dziesięciokrotnie niższy niż w przypadku zwykłego szkła float”.

 

źródło:PILKINGTON POLSKA Sp. z o.o