Bajcar i Elumatec - modernizacja produkcji oparta na doświadczeniu
Bajcar i Elumatec - modernizacja produkcji oparta na doświadczeniu

Dnia 4 listopada 2013 r w siedzibie firmy BAJCAR Bronisław Bajcar, podpisano trójstronne porozumienie, zwieńczające zawartą 11 października umowę na dostawę maszyn firmy elumatec do produkcji okien PVC. Na tę okazję do Słupska przyjechali przedstawiciele elumatec, prezes zarządu Pani Britta Huebner, dyrektor sprzedaży Pan Ralf Haspel oraz członek zarządu elumatec Polska Pan Waldemar Lis. Firmę BAJCAR reprezentował właściciel firmy Pan Bronisław Bajcar oraz dyrektor Pan Gracjan Zwolak.

Jest to największa, w ostatnim czasie, umowa na dostarczenie parku maszynowego oraz jeden z największych i najbardziej zautomatyzowanych projektów elumatec Polska. W nowo wybudowanej hali o powierzchni ok. 8500m2 staną dwie, w pełni zautomatyzowane, linie produkcyjne. Obejmują on po trzy linie zgrzewająco-czyszczące każda wraz z zaopatrującymi je centrami obróbczymi. W projekcie zostaną wykorzystane opatentowane przez elumatec rozwiązania produkcji liniowej bezpapierowego zarządzania cyklem produkcyjnym. W praktyce oznacza to całkowitą reorganizację procesu produkcyjnego, poprawienie jakości produktu, optymalne wykorzystanie czasu pracy, a co za tym idzie wzrost wydajności.

 

 

Waldemar Lis: Naszym głównym atutem jest doświadczenie w prowadzeniu tego typu projektów. Wiemy jak ważne jest dokładne poznanie potrzeb klienta, dopasowanie odpowiednich maszyn, ich ustawienie oraz zautomatyzowanie. Rozmowy, które prowadzimy z firmą BAJCAR od prawie dwóch lat pozwoliły nam na dobór optymalnych rozwiązań pod konkretne oczekiwania firmy BAJCAR. Dzięki zaangażowaniu obu stron możemy być pewni, że realizacja projektu przebiegnie sprawnie i przyniesie wiele dodatkowych korzyści. Ze względu na stopień zautomatyzowania projektu, zakończenie prac przewidziane jest na koniec czerwca 2014, tak żeby linia w pełni i optymalnie sprostała wymaganiom sezonu 2014. Obie linie będą wówczas zdolne wyprodukować w ciągu dnia ok. 1200 okien.

W ramach spotkania odbyła się również prezentacja obecnego zakładu oraz przedstawienie koncepcji rozwoju firmy BAJCAR.

 

Gracjan Zwolak: Firma Bajcar stopniowo rozwijała się z niewielkiego, lokalnego przedsiębiorstwa, do znaczącego producenta okien i drzwi PVC. Inwestowała środki, aby sprostać rosnącym wymaganiom klientów, dla których jakość i estetyka produktu są najważniejsze. Krok po kroku realizowała wytyczone sobie cele. Stale rosnące zainteresowanie naszymi produktami doprowadziło do konieczności podjęcia decyzji o rozbudowie istniejącego zakładu. Obecnie dobiega końca budowa nowej hali produkcyjnej. W tym samym czasie następuje również modernizacja już istniejących hal produkcyjnych. Inwestycja obejmuje również nowoczesną linię złożeniową, linię do produkcji szyb zespolonych, nowoczesne rozwiązania pakowania i przygotowania do transportu. Działania te mają na celu optymalne przygotowanie zakładu do potrzeb produkcyjnych i magazynowych. W końcowym efekcie pod dachem znajdzie się ponad 20.000m2.

 

Bronisław Bajcar: Do tak szeroko zakrojonego projektu musieliśmy dobrać najlepszych dostawców. Proszę pamiętać, że nie chodzi tutaj o sam zakup maszyn, ale o całkowitą reorganizację zakładu. Tak duża zmiana musi iść w parze z utrzymaniem wysokiej jakości naszych produktów. Nasze produkty, wyróżnione licznymi nagrodami i cenione wśród klientów, świadczą o naszej dbałości o ich najwyższą jakość. Oferując innowacyjne technologicznie produkty, postanowiliśmy wprowadzić innowacyjne i nowoczesne rozwiązania również w samym procesie produkcyjnym. Zdobyte przez lata doświadczenie pozwoliło na stworzenie jasnej koncepcji dalszego rozwoju. W związku z tym zaczęliśmy szukać dostawcy, który sprosta naszym wysokim wymaganiom. Ponadto chcieliśmy współpracować z kimś, kto ma już za sobą tego typu realizacje, abyśmy mogli skorzystać i z jego doświadczenia. Po dokładnej analizie ofert zdecydowaliśmy się na współpracę z firmą elumatec. Jest to firma nie tylko z dużym doświadczeniem, ale także firma oferująca wszystkie urządzenia jednego producenta od A do Z, co zapewnia ich pełną kompatybilność. Wielogodzinne rozmowy doprowadziły do znalezienia dopasowanych do nas rozwiązań. Mam nadzieję, że profesjonalizm i zaangażowanie w projekt oraz bogate doświadczenie obu firm przełoży się na spełnienie oczekiwanych przez nas celów. 

 

Przedstawiciele Elumatec GmbH byli pod wrażeniem zakresu projektu. Z ogromnym zaciekawieniem słuchali o obecnych rozwiązaniach produkcyjnych, opracowanych przez firmę BAJCAR oraz o planach na przyszłość. Stopień przygotowania firmy BAJCAR do nowej inwestycji ocenili na najwyższym poziomie oraz zadeklarowali wszelką pomoc w czasie realizacji całego projektu.

 

 

źródło: Elumatec

OKNO nr 4/2013