Jak właściwie zamontować okno?
Jak właściwie zamontować okno?

Wiosna to taki czas w roku, kiedy ludzie, pełni energii i witalności, snują plany i gotowi są na zmiany. Wymieniają zawartość szaf, przestawiają meble lub kupują nowe, przemalowują ściany. Ładna pogoda oraz sprzyjająca temperatura zachęcają do przeprowadzenia również gruntowniejszych remontów, takich jak na przykład wymiana okien.

Montaż nowych okien to przedsięwzięcie, podczas którego należy wziąć pod uwagę kilka bardzo istotnych spraw. Jedną z najważniejszych są obciążenia, które odddziaływują na okno. Są one przekazywane na ściany budynku za pośrednictwem elementów mocujących ościeżnicę w ościeżu. Należy więc zwrócić szczególną uwagę na to, aby mocowanie okna było solidne i wytrzymałe – okno poddawane jest bowiem siłom parcia i zasysania wiatru, a niewłaściwy montaż może spowodować jego wypadnięcie. Równie ważnym wymogiem jest jego trwałość – zamocowanie okna nie powinno ulec osłabieniu nawet po wielu latach użytkowania, a dodatkowo – wytrzymać obciążenie użytkowników, którzy podczas mycia czy malowania oprą się całym swoim ciężarem na jego ramie. Jak zatem zamontować okno, aby mieć gwarancję, że będzie służyło nam przez długie lata?

Okna mocuje się w ścianie za pomocą stalowych, zabezpieczonych antykorozyjnie kotew. Firma Koelner, producent szerokiego asortymentu zamocowań ramowych, posiada w swojej ofercie specjalne kotwy do ościeżnic, wykonane z blachy stalowej ocynkowanej i stali ocynkowanej galwanicznie. Można je stosować w przypadku różnych podłoży, takich jak cegła pełna, klinkier, cegła dziurawka czy pustak. Należy jednak pamiętać o tym, iż kotwy nie są elementami uniwersalnymi – powinny być odpowiednio dobrane do profilu ościeżnicy od strony muru. Kotwy takie umieszcza się w ościeżnicy jeszcze przed ustawieniem okna w ościeżu, a do ściany mocuje się je wtedy, gdy ościeżnica jest już zaklinowana. Ważne jest również ustawienie kotew, które, dla zapewnienia solidnego montażu, powinny być zamocowane w pozycji poziomej.
Przestrzeń, jaka powstaje pomiędzy ościeżnicą a murem, wypełnia się najczęściej piankami montażowymi, które po nałożeniu do szczeliny pęcznieją, całkowicie ją uszczelniając. Profesjonalne wykończenie zamocowania okna w tym zakresie gwarantuje użycie specjalnie do tego przystosowanych pian poliuretanowych, oferowanych przez firmę Koelner pod marką Rawl. Stworzona właśnie z myślą o tego rodzaju pracach formuła tych pian sprawia, że idealnie sprawdzają się we wszelkich pracach montażowych, uszczelniających i wygłuszających. Piany pistoletowe Rawl Pro charakteryzują się dużą wytrzymałością mechaniczną oraz doskonałą przyczepnością do różnego rodzaju materiałów, takich jak cegła, beton, drewno czy PVC. Poza doskonałymi parametrami dźwiękochłonnymi i termoizolacyjnymi gwarantują również utrzymaną na wysokim poziomie ochronę przeciwwilgociową. Po pełnym utwardzeniu tworzą wypełnienie odporne zarówno na szeroki zakres temperatur, jak i rozwój pleśni oraz grzybów.

Montaż nowych okien to poważne przedsięwzięcie. Wykonany zgodnie z zasadami i przy użyciu odpowiednich materiałów, takich jak specjalnie przystosowane kotwy oraz piany, da nam jednak gwarancję, że nasze okna będą użyteczne przez długie lata, nawet podczas silnych wiatrów.

- Pianka poliuretanowa, aby osiągnąć swoje maksymalne parametry potrzebuje powietrza i wilgoci. Z dostępem powietrza nie ma większych problemów, ale wilgoć trzeba dostarczyć. W związku z tym zalecałbym każdorazowe zraszanie powierzchni na którą będziemy pryskać pianę, a następnie ponowne zwilżenie samej piany. Takie działanie przyspiesza "skórkowanie" produktu oraz jego optymalny wzrost, a dodatkowo powoduje, iż piana zachowuje swoje właściwości na dłużej – mówi Piotr Straszewski, Produkt Manager w firmie Koelner SA.

KOELNER SA należy do czołówki producentów elementów złącznych w Europie. W Polsce jest liderem na rynku zamocowań dla budownictwa i przemysłu oraz znaczącym dystrybutorem narzędzi i elektronarzędzi, które oferuje przede wszystkim pod własnymi markami „KOELNER”, „RAWL”, „MODECO”, „RAWLPLUG”, „GLOBUS”.
Dystrybucja towarów firmy KOELNER odbywa się za pośrednictwem ośmiu oddziałów krajowych oraz dwóch spółek zależnych. Niemal 50 proc. swojej produkcji firma eksportuje do krajów UE oraz państw Europy Środkowo-Wschodniej. Wciąż zwiększa skalę swojej działalności poprzez poszukiwanie nowych rynków zbytu i poszerzanie ofert asortymentowej.
Koelner jest laureatem m.in. takich wyróżnień jak „Gazela Biznesu 2003”, „Dobra Firma 2005” „Spółka Godna Zaufania 2006”.