SunGuard® i Green Towers: pierwszy polski biurowiec z platynowym certyfikatem LEED
SunGuard® i Green Towers: pierwszy polski biurowiec z platynowym certyfikatem LEED

Green Towers to wrocławski biurowiec, który jako pierwszy w kraju uzyskał „zrównoważony” certyfikat LEED na najwyższym poziomie Platinum. Było to możliwie między innymi dzięki wykorzystaniu szkła kontroli słonecznej SunGuard® dostarczonego przez Guardian Częstochowa.

Wrocławski biurowiec z najwyższym odznaczeniem LEED

Fot. Gaurdian

 

Otwarty oficjalnie w maju 2013 r. biurowiec Green Towers od początku działalności cieszy się dużą popularnością wśród najemców. Dwa bliźniacze budynki zlokalizowane przy ul. Strzegomskiej we Wrocławiu oferują łącznie około 22 tys. m2 powierzchni biurowej, zajmowanej głównie przez firmy z sektora finansowego i IT. Szybka komercjalizacja powierzchni budynku możliwa była zarówno dzięki dobrej lokalizacji obiektu w centrum stolicy Dolnego Śląska, jak i przyznaniu prestiżowego certyfikatu LEED na poziomie Platinum.

 

Szkło architektoniczne w LEED

 

LEED (Leadership in Energy Environmental Design) to jeden z najbardziej rygorystycznych systemów certyfikacji budownictwa zrównoważonego. Podlegają mu obiekty wyróżniające się zarówno ekologicznym projektem, jak i wykorzystaniem materiałów budowlanych zapewniających niskie użycie energii i zmniejszoną emisję CO2. Brane pod uwagę są również takie kryteria, jak racjonalne wykorzystanie zasobów, lokalizacja projektu, jakość środowiska wewnętrznego czy zmniejszenie liczby wytwarzanych odpadów.

Jednym z bardzo istotnych elementów budowy obiektów zgodnych z LEED jest wykorzystanie odpowiedniego szkła architektonicznego, zapewniającego optymalizację zużycia energii zarówno podczas dużego nasłonecznienia w miesiącach ciepłych, jak i w porach chłodnych. Innowacyjne szkło pozwala bowiem na ograniczenie nagrzewania się pomieszczeń w słoneczne dni, przy jednoczesnym przepuszczaniu naturalnego światła, a także ogranicza ucieczkę ciepła w sezonie grzewczym.

Takim szkłem jest m. in. SunGuard® SN 51/28 wykorzystany właśnie w budynku Green Towers. Jego unikalną cechą jest niski współczynnik przenikalności energii słonecznej g (tzw. solar factor) na poziomie 28%. Oznacza to, że do pomieszczeń przenika tylko 1/4 energii docierającej do fasady biurowca. Równocześnie wysoka selektywność szkła sprawia, że wnętrza są dobrze doświetlone dzięki dobrej transmisji światła widzialnego na poziomie 51%. Co więcej, dobra izolacyjność cieplna szkła (współczynnik U=1.0 m2K w przypadku użycia argonu w zestawie dwuszybowym) zmniejsza straty ciepła jesienią i zimą.

Dzięki tak zaawansowanym parametrom SunGuard® SN 51/28 generuje oszczędności na ogrzewaniu, chłodzeniu i oświetlaniu, przyczyniając się do otrzymywania wysokich ocen budynków w systemie LEED.

Odpowiednio dobrane szkło zapewnia dobry bilans energetyczny budynku

Fot. Guardian

 

 

 

Proekologiczny SunGuard

 

Green Towers to jeden z wielu budynków z certyfikatem LEED, dla których szkło dostarczał producent spod znaku błękitnego jeźdźca. Logo Guardian znalazło się m.in. na szkle wykorzystanym do budowy kompleksu Andersia w Poznaniu (gdzie wykorzystano szkło SunGuard® SN 70/37), a także w warszawskiego biurowca Zebra Tower (SunGuard® SN 62/34). Oba budynki zakwalifikowały się do certyfikatu LEED na poziomie Gold.

Przyjazne, ekologiczne i oszczędne budownictwo wymaga użycia odpowiednich materiałów, wśród których kluczowym jest szkło. Jego rosnąca popularność związana jest z potrzebą dostarczenia mieszkańcom i użytkownikom odpowiedniej ilości światła przy jednoczesnym obniżeniu potrzeb energetycznych związanych z ogrzewaniem i chłodzeniem budynków. Szkła SunGuard® spełniają tę rolę przyczyniając się do zdobywania punktów w certyfikacji LEED, co nie tylko obniża koszty eksploatacji obiektów, ale również zwiększa ich atrakcyjność marketingową i ułatwia wynajem powierzchni.” – wyjaśnia Tomasz Gelio, dyrektor marketingu Guardian Częstochowa. 

 

źródło: Guardian Częstochowa