Łączenie wielu okien z PVC w jednym szeregu to doskonałe rozwiązanie doświetlenia pomieszczeń. Konstrukcja taka wymaga jednak najczęściej zastosowania odpowiednio stabilnych i ciepłych profili łączących, które pozwolą zachować jej trwałość i funkcjonalność.
Tworzenie długich przeszklonych pasm poprzez zestawienie wielu okien, niekiedy także w kombinacjiz drzwiami balkonowymi lub przesuwnymi to bardzo praktyczne a zarazem eleganckie rozwiązanie. Zwiększona powierzchnia przeszkleń pozwala doświetlić wnętrza pomieszczeń, a ruchome skrzydła umożliwiają ich odpowiednią wentylację i tam, gdzie to przewidziano, wyjście na balkon lub taras. Montaż tego typu stolarki w murze oraz sposób łączenia okien i okien z drzwiami stanowi jedno z najważniejszych zagadnień decydujących o jej trwałości i funkcjonalności. Ponieważ PVC, z którego wykonywane są profile okienne, cechuje jednak stosunkowo duża rozszerzalność cieplna, większa w przypadku okien kolorowych, tego typu stolarka może nie gwarantować stabilności wymiarowej. Pod wpływem promieniowania słonecznego i zmiennej temperatury profile rozszerzają się i kurczą, co może prowadzić do powstawania nieszczelności, zmian położenia, zakleszczania się skrzydeł a nawet pękania szyb i ram okiennych. W przypadku pasm okiennych i mieszanych pasm okienno-drzwiowych stolarka nie może być montowana w murze zbyt ciasno i często wymagane jest zastosowanie łączników dylatacyjnych, które zniwelują obciążenia wywołane odkształcaniem materiałów, zapewniając jednocześnie szczelne i ciepłe łączenie na styku ościeżnic.
Stabilne, trwałe i filigranowe
Warunkiem uzyskania wizualnej „lekkości” konstrukcji złożonej z wielu okien jest zastosowanie stolarki o estetycznie wąskich ramach okiennych. Zbyt szerokie ościeżnice spowodują zmniejszenie powierzchni przeszkleń i wrażenie ciężkości. W oknach z serii Schüco Corona CT 70, Corona SI 82 i Schüco Alu Inside zastosowano smukłe profile ościeżnic i skrzydeł o niewielkiej łącznej szerokości czołowej wzmacniane solidnymi kształtownikami stalowymi lub aluminiowymi. Stabilność i ochrona cieplna są uzyskiwane dzięki zwiększonej głębokości zabudowy od 70 do 82 mm i zastosowaniu od pięciu do siedmiu komór powietrznych, które jednocześnie zwiększają termoizolacyjność okna. Poszczególne moduły okienne mogą być ze sobą łączone za pomocą filigranowych profili dylatacyjnych, których widoczna szerokość może wynosić zaledwie od 5 do 42 mm. W ten sposób powstaje przejrzysta, szklana konstrukcja. Dzięki odpowiedniej budowie szersze wielokomorowe łączniki mogą być uzbrojone w dodatkowe wzmocnienie stalowe istotnie zwiększające statykę łączenia dużych okien. Duża powierzchnia nachodzenia na ościeżnicę gwarantuje wysokie bezpieczeństwo systemu.
Energooszczędnie w każdym calu
Stworzenie wielkoformatowej konstrukcji złożonej z wielu okien to duże wyzwanie pod kątem zapewnienia odpowiedniej izolacyjności cieplnej. Miejsca łączeń muszą być odpowiednio szczelne i zaizolowane, aby nie dochodziło do powstawania mostków termicznych, utraty ciepła i pojawiania się skropliny wodnej. Profile łączące Schüco są kompatybilne z energooszczędnymi rozwiązaniami okiennymi zarówno pod względem wymiarów, jak i parametrów. Mogą posiadać 5 lub 7 komór powietrznych, które gwarantują optymalny współczynnik przenikania ciepła i doskonały przebieg izoterm. Oznacza to, że miejsca łączenia okien nie są zimne w dotyku. W profilach łączących Schüco zastosowano szerokie uszczelki na przylgach profili, które gwarantują szczelność na wnikanie chłodnego powietrza i wilgoci, a jednocześnie znakomicie kompensują odkształcenia.
źródło: Schüco