Zachowaj kolory okien na lata!
Zachowaj kolory okien na lata!

Wygląd stolarki nadaje ton architekturze budynku, dlatego często dopasowujemy jej barwę do pokrycia dachu, ścian czy orynnowania. Występujące latem intensywne promieniowanie słoneczne może jednak sprawić, że z czasem starannie dobrane kolory utracą swoją intensywność, a biel nabierze żółtawego odcienia. Nowoczesne technologie produkcji okien pozwalają spowolnić ten proces i zachować pierwotny wygląd ram przez cały okres użytkowania.

Dawno już minęły czasy, gdy jedyną dostępną barwą stolarki była biel. Współczesne metody produkcji pozwalają na uzyskanie nawet najbardziej wysublimowanych efektów estetycznych. Okna z tworzywa sztucznego mogą już nie tylko wiernie imitować klasyczną drewnianą stolarkę, dzięki żywemu rysunkowi i efektom strukturalnym, lecz nawet uzyskują bardzo nowoczesny, lśniący wygląd na wzór aluminiowych. Klasyczna biel nie wyszła jednak całkowicie z mody, ze względu na jej uniwersalność i możliwość swobodnego wpasowania w każdą kompozycję kolorystyczną. Dobierając wymarzony kolor stolarki okiennej i drzwiowej warto pamiętać, że rozproszone światło słoneczne może powodować blaknięcie kolorów oraz stopniowe przebarwianie bieli. Dlatego przed zakupem okna warto sprawdzić, w jakiej technologii je wykonano.

Biel zawsze biała
Światło słoneczne w okresie letnim poddaje stolarkę z PVC-U szczególnie trudnemu testowi. Tworzywo używane do jej produkcji jest wrażliwe na działanie promieni UV, dlatego z każdym latem okna ulegają starzeniu i po upływie pewnego czasu często zmieniają kolor. Jednym ze sposobów na utrwalenie świeżej tonacji ram okiennych może być na przykład zastosowanie aluminiowych nakładek, które dzięki lakierowaniu oraz dodatkowym efektom estetycznym mogą otrzymać nietuzinkowy, metaliczny połysk lub ciekawą strukturę. Jeśli jednak jesteśmy zdecydowani na klasyczne okna z PVC-U, warto pytać o jakość zastosowanego tworzywa i surowców użytych do jego produkcji. 

 - O wrażliwości ram okien PVC-U na oddziaływanie promieni UV decydują surowce użyte do ich produkcji. Dobrej jakości tworzywo używane do wytwarzania okien powinno być wzbogacone odpowiednimi stabilizatorami zabezpieczającymi przed starzeniem się i utratą koloru. Białe okna Schüco są bardzo stabilne kolorystycznie i pozostają takimi nawet przez 40 lat. Zostało to sprawdzone w warunkach ekspozycji stolarki na promieniowanie UV o wartości 1400 i 1860 KWh/m2 rok, odpowiadających nasłonecznieniu domów zlokalizowanych do 2000 metrów nad poziomem morza i panujących na obszarach wysokogórskich powyżej 2000 m n.p.m. – mówi Andrzej Polijaniuk, Dyrektor ds. marketingu i produktu w firmie Schüco International Polska Sp. z o.o.

Kolory wiecznie żywe
Najczęstszą metodą barwienia ram okiennych jest ich okleinowanie, polegające na obłożeniu ozdobnymi foliami polimerowymi, dostępnymi w szerokiej gamie wzorów i kolorów. Producenci często jednak odradzają umieszczanie stolarki w intensywnych tonacjach od nasłonecznionej południowej strony. Ciemniejsze pigmenty pochłaniają promienie UV i stopniowo ulegają degradacji. Nowoczesne technologie ochrony koloru stosowane w przemyśle malarskim pozwalają zachować wybrany odcień na dłużej. Bazując na doświadczeniach producentów lakierów samochodowych, firma Schüco opracowała unikalną technologię nakładania trwałych powłok na profile okienno-drzwiowe z PVC-U AutomotiveFinish, między innymi w modnych odcieniach żywej czerwieni, ciemnej zieleni czy granatu, które cechują się szczególnie wysoką stabilnością koloru. 

- Wykorzystanie najwyższej jakości pigmentów pozwoliło na uzyskanie żywych, głębokich odcieni, które nie zmieniają tonacji pod wpływem warunków atmosferycznych. Gładkie powierzchnie, przeznaczone do stosowania na zewnątrz budynków są ponadto odporne na ścieranie i substancje chemiczne, występujące w kwaśnych deszczach czy pyłach pochodzących z zakładów produkcyjnych – mówi Andrzej Polijaniuk.

W strukturze cienkiej powłoki AutomotiveFinish zatopiono lśniące drobiny, dzięki czemu w słonecznym świetle ramy okienne nabierają oryginalnego połysku, charakterystycznego dla karoserii samochodowych w kolorystyce metallic. 

 

źródło: Schueco