Czy już czas na wymianę okien?
Czy już czas na wymianę okien?

Na powierzchni ramy lub szyby pojawiły się uszkodzenia, w pokoju lub kuchni panuje przewiew, a rachunki za ogrzewanie są coraz wyższe? To znak, że nadeszła pora na wymianę okien.
Dobrej jakości okna PVC mogą przetrwać w bardzo dobrym stanie nawet dwadzieścia lat, a niejednokrotnie dłużej. Zdarzają się jednak przypadki, że źle dobrana lub nieprawidłowo zamontowana stolarka wymaga wcześniejszej wymiany. Jakie są najważniejsze oznaki, że należy pomyśleć o remoncie?

Zimą za zimno, latem za gorąco
Wysokie rachunki za ogrzewanie zimą i nadmierne przegrzewanie się pomieszczeń w letnie dni mogą świadczyć o tym, że nasze okna w niewystarczający sposób izolują ciepło. Współczesna stolarka jest dużo bardziej zaawansowana technologicznie, a tym samym powoduje mniejsze straty energii niż ta, stosowana jeszcze kilkanaście lub kilkadziesiąt lat temu. - Przykładowo stare, drewniane okna często posiadają współczynnik Uw wyższy nawet niż 3 W/m?K. W przypadku nowych energooszczędnych produktów parametr ten wynosi mniej niż 1,3 W/m?K, a pasywnych poniżej niż 0,8 W/m?K dla okna referencyjnego. Stolarka o niskim współczynniku przenikania energii uchroni nas przed nadmiernym przegrzewaniem się wnętrza budynku latem i utratą ciepła zimą – mówi Artur Głuszcz z firmy MS więcej niż OKNA. By lepiej poznać zalety energooszczędnych rozwiązań, wystarczy skorzystać z dostępnych w sieci kalkulatorów energetycznych np. www.uvalue.ms.pl, które na podstawie podanych przez nas kosztów ogrzewania obliczą, ile możemy zaoszczędzić w ciągu 20 lat użytkowania nowych okien.
Uszkodzona rama lub szyba
Zbita szyba, uszkodzona rama lub zupełnie zdewastowane okno? Do tego typu zniszczeń zazwyczaj dochodzi w wyniku niefortunnego wypadku, zdarzeń losowych, aktu wandalizmu lub po ataku złodzieja. Jeśli obszar uszkodzenia jest niewielki, warto zwrócić się do producenta stolarki, który oceni czy możliwa jest wymiana poszczególnego elementu, czy niezbędne jest wstawienie nowego okna. W przypadku zbitej szyby, nawet jeśli druga pozostała nieuszkodzona, konieczny będzie montaż całego pakietu szybowego. Może być to dobrą okazją do poprawienia komfortu cieplnego w domu i wybrania pakietu o lepszych właściwościach termoizolacyjnych niż do tej pory. Zdarza się też, że stolarka, zwłaszcza ta starsza i gorszej jakości, podlega zjawisku paczenia. Jeśli pod wpływem czasu skrzydło nie będzie przylegało ściśle do ramy, okno stanie się mniej szczelne. Problem ten dotyczy zwłaszcza stolarki PVC montowanej jeszcze w latach 90. Wtedy dopiero w Polsce rozpoczęła się ich produkcja na szeroką skalę, a materiały, z których je wykonywano były mniej wytrzymałe niż obecnie. Dzisiaj, kupując okna u renomowanych producentów mamy pewność, że takie zjawisko nie wystąpi. 
Okno już nie cieszy oka
Często głównym powodem, dla którego chcemy wymienić stolarkę, są względy estetyczne. Po latach, zwłaszcza jeśli okna były gorszej jakości lub w niewłaściwy sposób użytkowane, może zdarzyć się, że na ich powierzchni pojawią się trwałe przebarwienia, plamy lub zarysowania. Niestety, choć na rynku dostępne są folie renowacyjne, to w praktyce często okazuje się, że bardziej opłacalna jest wymiana okien. - Ze względu na wysokie koszty stosowane są one głównie przez producentów do napraw gwarancyjnych, gdzie odnowienia wymaga jedynie np. jeden z elementów – tłumaczy Artur Głuszcz z firmy MS więcej niż OKNA. - Egzaminu nie zda również samodzielne przemalowanie okien. Do pokrywania stolarki odpowiednim kolorem wykorzystuje się profesjonalne środki, które są przeznaczone do nakładania natryskowego w warunkach przemysłowych. Chałupnicza metoda nie przyniesie więc zadowalającego efektu. Dlatego aby zachować piękny wygląd nowych okien przez wiele lat tak istotne jest, aby we właściwy sposób je pielęgnować i nie używać agresywnych środków czyszczących. Kupując stolarkę, warto wybierać tą o estetycznej, ułatwiającej czyszczenie konstrukcji – dodaje ekspert.
Hałas spędza sen z powiek
Mieszkasz w centrum miasta i przez uliczny hałas nie możesz w nocy zmrużyć oka? Jeśli okna w niewystarczający sposób tłumią dźwięki dochodzące z zewnątrz, najlepszym rozwiązaniem będzie wymiana ich na takie, które wyposażone są w dźwiękoszczelne szyby. Izolacyjność akustyczną stolarki określa współczynnik Rw. Im jego wartość jest wyższa, tym korzystniej. Przed zakupem okien warto dowiedzieć się, z jakim natężeniem hałasu mamy do czynienia w naszej okolicy. Na spokojnym osiedlu w zupełności wystarczą okna o Rw wynoszącym od 30 do 32 dB. Gdy mieszkamy w centrum miasta, powinniśmy zainwestować w szyby o Rw nie mniejszym niż 35 dB.

 

Źródło: MS więcej niż OKNA