Coraz więcej osób rozpoczynających budowę domu decyduje się na opuszczenie miasta i powrót do tradycyjnych rozwiązań. Ten trend znajduje wyraz nie tylko w popularności działek wiejskich, ale również w architekturze powstających na nich budynków.
Wieś jako miejsce zamieszkania przeżywa swoisty renesans. Według najnowszych statystyk GUS dotyczących liczby mieszkańców Polski, w zeszłym roku z miast uciekło 49 tys. mieszkańców. Trend nie jest zresztą nowy - od 2000 r. polskie miasta skurczyły się o ponad 330 tys. osób. W tym kontekście nie dziwi rosnące zainteresowanie odwołującym się do tradycji stylem rustykalnym. Dominują w nim nieskomplikowane bryły oparte na mocnych, kamiennych fundamentach. Duże znaczenie ma również prostota, funkcjonalność oraz wykorzystanie naturalnych materiałów. Jakimi jeszcze cechami wyróżnia się współczesna wiejska architektura?
Cztery ciany
W zakresie wyboru budulca i sposobu ocieplenia ścian panuje duża dowolność. W pełni tradycyjne rozwiązania rzadko spełniają współczesne wymagania termiczne. Z równym powodzeniem można więc zastosować nowoczesne, energooszczędne materiały i nadać im rustykalnych cech w ramach prac wykończeniowych. W zależności od miejsca, w którym ma stanąć dom, elewację można ozdobić szalówką drewnianą przywodzącą na myśl tradycyjne domy góralskie lub mieszanym ręcznie cementowo-wapiennym tynkiem wykorzystywanym dawniej np. na Mazowszu. Jest jednak kilka elementów, które powtarzają się w wiejskich budynkach niezależnie od regionu.
Po pierwsze stolarka drewniana. Trudno wyobrazić sobie dom rustykalny z popularnymi w miejskich budynkach ramami z PVC. W czasach, do których ma odwoływać się ten trend, nikt nie słyszał przecież o polichlorku winylu. Okna z naturalnych materiałów są więc intuicyjnym dopełnieniem wiejskiej stylistyki.
Inną cechą charakterystyczną rustykalnej stolarki otworowej są ozdobne listwy dzielące szklane powierzchnie. Dawniej szprosy były powszechnie używane ze względu na małą dostępnoć dużych tafli szkła. mówi Sławomir Dubiela z MS więcej niż OKNA. Dziś stosuje się je, by wizualnie nawiązać do budynków z tamtych czasów. Zmieniła się jednak technologia. Mając na uwadze izolacyjność termiczną, nie dzielimy szyby. Naklejamy na nią listwy imitujące podział tafli na mniejsze części dodaje ekspert.
Kolejnym powtarzalnym w tradycyjnych domach całej Polski motywem są kamienne cokoły. W stylu rustykalnym wykonuje się je z piaskowca lub innych grubo łamanych kamieni. Ze względu na nieregularny kształt materiału, należy zwrócić szczególną uwagę na to, by był cofnięty o 2-3 centymetry względem elewacji i umożliwiał swobodny spływ deszczówki. Jego wysokoć powinna być uzależniona od warunków klimatycznych regionu. By chronić ścianę przed standardowymi opadami, wystarczy 30-40 cm. Tam, gdzie często zalega śnieg, warto by cokół mierzył metr i więcej.
Pod prostym dachem
Również dach domu odwołującego się do wiejskiej stylistyki podlega podobnym regułom dotyczącym stylistyki. Tu także kluczowe są tradycyjne materiały i prostota. Do pokrycia stosuje się strzechę bądź gonty najczęciej z osikowego bądź modrzewiowego drewna. Dopuszcza się jednak nieco większą dowolnoć form. Akceptowalne są na przykład elementy wzbogacające klasyczną dwuspadową konstrukcję. W wiejskim budownictwie dach był bardzo prostą strukturą, bez dodatkowych doświetleń mówi Sławomir Dubiela z MS więcej niż OKNA. Dziś często urozmaica się go przy pomocy lukarn i wolich oczek. Tego typu rozwiązania najlepiej sprawdzają się w budynkach o nachyleniu dachu przekraczającym 45°, w których wysokość ścianek kolankowych wynosi co najmniej 1 m dodaje.
Mimo że styl rustykalny niezmiennie nawiązuje do przeszłoci, wciąż ewoluuje. Na jego potrzeby adaptuje się ciekawe elementy architektoniczne i technologie pozwalające na oszczędną eksploatację budynku. Dzięki temu udaje się łączyć tradycję i nowoczesność.
Źródło: MS więcej niż OKNA