Szukaj w serwisie:

Inteligentny dom? I czujemy się bezpiecznie

Własny dom powinien być oazą nie tylko miłości i radości, lecz także komfortu oraz bezpieczeństwa. Będzie tak bez wątpienia, jeśli wyposażymy go w nowoczesne systemy SMART HOME. Dzięki nim, nawet podczas zimowego wypoczynku, nie pozostawimy budynku bez opieki, gdyż będziemy mieć zdalny dostęp do wszystkich pomieszczeń. Stare przysłowie mówi przecież: Strzeżonego Pan Bóg strzeże – wzmożona ostrożność to zatem gwarancja spokoju.

Inteligentny dom? I czujemy się bezpiecznie

Policja w Polsce z roku na rok notuje coraz więcej kradzieży z włamaniem, zwłaszcza w rejonach o dużej gęstości zaludnienia oraz wysokim poziomie zamożności. Czy powinniśmy mieć zatem powody do niepokoju? Niekoniecznie! Złodzieje wykorzystują zazwyczaj naszą nieobecność czy nieuwagę lub brak odpowiedniego zabezpieczenia mienia, ale możemy być od nich sprytniejsi dzięki nowoczesnym technologiom. Dlatego warto zaprojektować lub przekształcić już istniejący dom w inteligentny, aby czuć się bezpiecznie, chronić siebie, swoich bliskich i zgromadzony majątek. Należy zwrócić uwagę szczególnie na newralgiczne punkty łączące wnętrze budynku z zewnętrznym otoczeniem, czyli stolarkę otworową, w tym przede wszystkim bramę garażową.

Inteligentny dom? I czujemy się bezpiecznie

Lista działań podstawowych

Pierwszym krokiem, który podejmujemy, aby uniknąć wtargnięcia na posesję niepożądanych osób, jest jej porządne ogrodzenie – wybierzmy solidne przęsła i bramę otwieraną automatycznie, gdyż trudniej ją pokonać. Furtkę wyposażmy zaś w wideo domofon, gdyż złodzieje robią często rekonesans – sprawdzają zabezpieczenia do sforsowania. A za pomocą tego urządzenia będziemy mogli zarejestrować obraz nieznajomego w pamięci sprzętu. To ważne przedsięwzięcie, ale zazwyczaj niewystarczające. Dlatego wiele osób decyduje się na zainstalowanie dodatkowo oświetlenia reagującego na ruch oraz monitoring. Nie jesteśmy jednak w stanie 24 godziny na dobę kontrolować obrazów rejestrowanych przez kamery bez zatrudnienia firmy ochroniarskiej. Najlepiej sprawdzają się zatem wszelkie instalacje alarmowe, które reagują na próbę sforsowania danej zapory: okna (zwróćmy uwagę na klasy odporności – im wyższa, tym lepsza, specjalne okucia; stolarkę okienną można dodatkowo zabezpieczyć okiennicami lub roletami zewnętrznymi zasuwanymi na noc czy zintegrowanym z system SMART HOME), drzwi (powinny mieć klasę antywłamaniową C; ogromne znaczenie ma stabilne osadzenie ościeżnicy) czy bramy garażowej (z zainstalowanym dodatkowym czujnikiem alarmowym). Taka stolarka powinna być dodatkowo wzmocniona mechanicznie, zaopatrzona w systemy antywłamaniowe. Niebagatelne znaczenie ma także dobry montaż takich wyrobów wg zaleceń producenta, tylko wówczas będą spełniać deklarowane parametry i funkcje.

Inteligentny dom? I czujemy się bezpiecznie

O bramie opłaca się pamiętać

Sporo cennych rzeczy trzymamy często w garażu. Luksusowe auto, rowery, kajaki, narzędzia… W dodatku jest to pomieszczenie, w którym przebywamy tylko sporadycznie, co czyni je łakomym kąskiem dla złodziei. Co zrobić zatem, aby zabezpieczyć garaż przed włamaniem? Sprawdzą się z pewnością antywłamaniowe napędy do bram – trudniej jest bowiem sforsować zamek sterowany zdalnie ze względu na ogrom kombinacji kodów wysyłanych przez pilot do urządzenia. Godne polecenia są dla przykładu te od BFT, renomowanego włoskiego producenta, specjalizującego się w produkcji automatyki. – Jeśli wyposażymy bramę garażową w siłownik elektromechaniczny do bram BOTTICELLI SMART BT A z funkcją antywłamaniową, mamy pewność, że zainstalowany system wykryje niepowołane wtargnięcie i niezwłocznie uruchomi alarm, co skutecznie odstraszy włamywaczy – tłumaczy Andrzej Trojanowski, Dyrektor Generalny BFT. – Tak zautomatyzowaną bramą będziemy mogli sterować za pomocą dedykowanego pilota bądź Aplikacji U-Control. Dzięki niej zyskamy bezpieczny dostęp do domu, gdziekolwiek jesteśmy. Za jej pomocą możemy również bez problemu powiadomić instalatora w przypadku jakiekolwiek awarii – dodaje.Aplikacja U-Control została opracowana z myślą intuicyjnym stosowaniu w ramach wspólnej platformy komunikacji wszystkich typów central i odbiorników oferowanych przez włoskiego producenta.

Dziś wiele elementów wyposażenia domu może być wpisanych w ekosystem inteligentnych rozwiązań. W czasach, kiedy chcemy sterować wszystkim z poziomu telefonu komórkowego, SMART HOME to wręcz konieczność, fascynująca zdobycz technologiczna, bez której już trudno się obejść. Za jej pomocą dbamy o swój komfort, zapewniamy sobie bezpieczeństwo, a nierzadko również oszczędzamy energię.

 

 

źródło: BFT

 
Najnowsze publikacje
Inteligentne zamki przełomem w najmie krótkoterminowym
 • Inteligentne zamki przełomem w najmie krótkoterminowym
 • Zmiany cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu w marcu 2021 roku – analiza PSB
 • Membrany VI-PRO® EPDM – wodoodporna izolacja okien i fasad
 • Aluminiowe rolety zewnętrzne - nowość w ofercie Aliplast
 • Nowy wymiar drzwi - wielkie wejście w nowoczesną architekturę
 • Reklama

  Czy warto wybrać zestaw stolarki od jednego producenta
 • Czy warto wybrać zestaw stolarki od jednego producenta
 • Rozmowa z Pawłem Bielakiem, Prezesem Zarządu Vetrex
 • REVEAL – backstage, czyli jak powstał nowy, rewolucyjny produkt OknoPlus
 • Budynki mieszkalne coraz bardziej zielone Tomasz Szlązak, Prezes Zarządu Polskich Domów Drewnianych S.A.
 • Okna Premium stały się standardem
 • Zmiany cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu w marcu 2021 roku
– analiza PSB
 • Zmiany cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu w marcu 2021 roku – analiza PSB
 • Zmiany cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu w grudniu 2020 roku – analiza PSB
 • Zmiany cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu w maju 2020 roku – analiza PSB
 • Zmiany cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu w kwietniu 2020 roku – analiza PSB
 • Zmiany cen materiałów dla budownictwa oraz domu i ogrodu w lutym 2020 roku – analiza PSB
 • Strefa partnera:

   
   

  Wydawnictwo bud media
  ul. Szajnochy 14 85-738 Bydgoszcz
  Tel: 534 536 958

  Copyright 1994-2021 Oknoserwis.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.